Reklama

Za rok zákazu kouření v barech prý klesnou infarkty o desetinu

Za první rok zákazu kouření v barech a restauracích by se v Česku mohl snížit počet infarktů myokardu o deset až 20 procent. Vyplývá to ze zkušeností zemí, kde již zákaz platí. ČTK to dnes řekla lékařka Eva Králíková. Podle konzervativních odhadů prý ročně v ČR na následky pasivního kouření zemře dva tisíce lidí. Protikuřácký zákon, kterým by se Česko mohlo přidat k zemím, kde si lidé v restauracích vůbec nezapálí, projedná za několik dnů sněmovna.

Ve hře je několik variant, jak upravit kouření v restauracích. Zdravotní výbor sněmovny v polovině ledna doporučil poslancům, aby zvedli ruku pro úplný zákaz kouření v restauracích, kavárnách, na diskotékách a v barech. Zákonodárci uvažují také o návrhu stavebně oddělených prostor nebo o možnosti, aby majitel mohl svou restauraci označit za kuřácký podnik. Někteří poslanci zase míní, že přísná regulace by se neměla týkat menších podniků.


"Já jsem pro tu nejliberálnější verzi, tedy zcela zakázat kouření ve všech prostorách, čistý vzduch pro všechny - to je přece nejliberálnější," řekla Králíková. Zákaz kouření podle ní způsobí tři věci. Klesne prodej cigaret, lidé, kteří ještě váhají, tak přestanou kouřit, a nezačne kouřit řada dětí a mladých lidí.


Králíkovou i další lékaře a odborníky velmi překvapil názor prezidenta Václava Klause, který uvedl, že příliš nevěří rizikům pasivního kouření. V rozhovoru pro úterní Lidové noviny prezident řekl, že nevěří, že je "pasivní kouření takovou hrozbou pro člověka, aby bylo třeba vytvářet další zákazy a regulace a omezovat jimi lidskou svobodu".


Na změně podle lékařky vydělají všichni kromě tabákových firem. "Pohostinství jistě neprodělá, to bychom byli jediní na světě," dodala Králíková. Například v New Yorku byl prý za první nekuřácký rok příjem z daní restaurací o 12 procent vyšší než rok předešlý. Obavy z nižších tržeb nepotvrdili ani irští hospodští. Králíková si obavu českých hostinských vysvětluje strachem ze změn.


Důvod, proč mají lidé tendence nebrat lékařská varování ohledně kouření vážně, prý spočívá mimo jiné v síle tabákových firem a jejich reklamě. "Vezměte si, že by byl výrobce viru HIV, který by tvrdil, že nakažení virem HIV vás udělá úspěšnými bohatými a krásnými, měli bychom billboardy, tam, kde by se prodával virus, tak tam by byly soutěže, že můžete jet někam bivakovat a podobně," řekla Králíková. Lidé by prý podobným reklamám také podlehli. "Legálně by to bylo na trhu, tak taky byste si říkali, že když se to prodává, tak to asi nebude nebezpečné," dodala lékařka.


Do tažení proti tabáku se zapojuje stále více států - omezují reklamu, zdražují cigarety a zakazují kouření na veřejných místech. V restauracích se nesmí kouřit mimo jiné ve Švédsku, Británii a mnoha jiných zemích, od ledna mezi ně přibyla i Francie.


Podle statistik kouří zhruba čtvrtina české populace, mezi mladými od 15 do 18 let dokonce polovina. Náklady na léčbu kouřením zapříčiněných nemocí dosahují zhruba devíti miliard korun ročně.


Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Ach jo (Ne, 10. 2. 2008 - 00:02)
...ještě tak zdravý selský rozum a trochu moudrosti. Je kouření "normální" ?
chytrý horák (Čt, 7. 2. 2008 - 12:02)
Argumentace Dr. Králíková je propagandisticky laciná a účelová. Na čistý vzduch máme všichni asi takové právo jako na rodinné štěstí nebo zářné zítřky. Kdyby se paní doktorka chtěla pokusit vytvořit alespoň zdání seriozní úvahy, nemohla by čtenářům opomenout sdělit, že každá sranda něco stojí a v tomto případě že to platí dvojnásob. Cenou za "čistý vzduch" je v tomto případě notný kus svobody. Vím, že jsou lidé, kteří nehorují pro individuální odpovědnost ani svobodu jednotlivce a nejraději by životy lidí řídili pomocí příkazů, zákazů, šmírování a represí. Nepochybuji o tom, že tímto způsobem bychom v první fázi docílili nesrovnatelně většího efektu nejen v oblasti zdraví populace, ale i například ve snížení kriminality. Všichni například víme, že za komunistů byly ve mnohem menší míře užívány drogy. Se svobodou jsme získali i větší prostor pro neodpovědné chování. Je však ostnatý drát nebo restrikce všeho druhu nejlepším způsobem ochrany před neodpovědností? Většina společnosti se shodla na názoru, že nikoli. Většina společnosti tehdy věřila, že zvládneme život ve svobodě i s odpovědností, kterou přináší. Neházejme proto flintu do žita, ať už z nevíry ve vlastní schopnosti nebo z touhy po návratu vlády pevné ruky. Paní doktorka necítila potřebu se vypořádat ani s problematikou práv soukromého vlastníka, kterými zjevně po bolševicku pohrdá. Dříve než začneme řešit práva nekuřáka vyskytujícího se v zakouřené restauraci, měli bychom si vyjasnit jeho právo na pobyt tamtéž. Neexistuje-li v daném čase a místě žádná restaurace, neexistuje ani právo nekuřáků do ní chodit, natož na čistý vzduch uvnitř. Rozhodne-li se a postaví místní podnikatel za vlastní peníze hospodu pro pivaře a kuřáky, podle teorie zastánců zákazu kouření tím nekuřákovi automaticky vzniká nárok na čistý vzduch uvnitř. Přistoupíme-li na tento princip, můžeme se brzy dočkat práva puritánů nevidět nahotu jako v USA, práva jíst bramborovou kaši v indické restauraci, neboť ne každý snáší ostrá jídla nebo nebo povinného snížení skokanských můstků na úroveň vhodnou pro důchodce a invalidní občany. Jejich právo na sport je nezadatelné a diskriminovat je takovou výškou přeci nelze. Kdysi jsem v nějakém futuristickém filmu shlédl scénku, kdy tlouštík, přicestovavší časoprostorem do nedaleké budoucnosti, byl okamžitě zatčen pro "obezitu na veřejnosti". Budou-li kompromis mezi řádem a svobodou určovat lidé jako Dr. Králíková, měli bychom pomalu začít hubnout. Ještě si dovolím malé upřesnění - jsem odnaučený kuřák. Ch.H.
chytrý horák (Čt, 7. 2. 2008 - 13:02)
Ještě si neodpustím: - "Já jsem pro tu nejliberálnější verzi, tedy zcela zakázat kouření ve všech prostorách, čistý vzduch pro všechny - to je přece nejliberálnější," řekla Králíková. - o něco méně liberální variantu zřejmě Dr. Králíková vidí ve střílení kuřáků. Také bych rád požádal Dr. Králíkovou, neměla-li by k dispozici i jiné studie, dokládající pozitivní vliv totalitních manýrů na lidské zdraví. Například takové povinné, masové ranní rozcvičky. Samozřejmě pod dozorem opendrekovaných zdravotních hlídek, protože ulejvání není k ničemu. Nemohla by mi paní doktorka sdělit, o kolik procent za rok by poklesl například počet srdečních příhod? Děkuji. Ch.H.
iso (Čt, 7. 2. 2008 - 18:02)
Prosím o zvěřejnění nákladů na nemoci:
1) Z přemíry cukru - zavřeme tedy cukrárny!
2) Z přemíry tuku a živočišných vílkovin - zavřeme tedy masné krámy!
3) Z přemíry stresů - dejme výpověď ze zaměstnání všem politikům a zákonodárcům!

a z čeho ještě? Zatím stačí, že!
Pytel (Čt, 7. 2. 2008 - 22:02)
Co o desetinu ale úplně,žádný infarkty už nebudou.
Karel (Čt, 7. 2. 2008 - 23:02)
O kolik se zníží počet infarktů, se dá spočítat, až zákaz kouření bude fungovat. Faktem je, že na následky kouření zemře ročně ve světě přes 5 mil. lidí. Jsem rozhodně pro zákaz kouření ve všech prostorách, které jsou určené pro veřejnost, ať jsou v soukromém vlastnictví či nikoliv. Má to logiku. Demokracie uznává jedno pravidlo : Svoboda jednoho končí tam, kde je omezována svoboda druhého.
chytrý horák (Pá, 8. 2. 2008 - 09:02)
"Svoboda jednoho končí tam, kde svoboda druhého začíná" je prázdným, bezobsažným heslem. Ani po chodníku se nelze pohybovat tak, jako by tam ostatní nebyli. Omezuji já je nebo oni mě? Omezujeme se pochopitelně navzájem jako při téměř každé lidské činnosti. Neboli každý projev svobody jednotlivce omezuje více či méně svobodu druhého. Nelimitovaná svoboda je anarchií. Omezení svobody na základě společenského konsenzu je spontánním řádem lidské interakce a vyúsťuje v konvenci zvanou zákon nebo úzus zvaný veřejná morálka. Demokracie je permanentním procesem hledání a postupného nalézání takového způsobu a míry omezení svobod jednotlivců a skupin, který je v daném čase nejvýhodnější pro zájmy většiny. Překročení míry únosné nazývá se totalitou. Netvrdím, že zákazem kouření v restauracích se ocitneme rázem v totalitním systému, jde ale rozhodně o precedentní omezení tímto směrem. Lidé často bývají mylně přesvědčeni, že v případech, kdy důsledky takových průlomových zásahů do svobod občanů na ně osobně nedoléhají, svým souhlasem nic neztratí. To je ovšem klamné zdání. Ztratí přinejmenším právo protestovat, až na základě již existujícího precedentu přijde další omezení, tentokrát JEHO svobod. Abych to řekl úplně polopatě, zavede-li zákon nesmyslné a ničím neopodstatněné platby od majitelů psů do společné kasy, souhlasí většina, včetně majitelů koček, neboť oni přece psy nemají. Až bude zaváděn zákon o platbách z koček nasledně možná z akvarijních rybiček, bude jeho prosazení hračkou. Když to jde u psů... Některým možná dojdou tyto souvislosti až v okamžiku, kdy jim na rozhořčené protesty proti bezpráví někdo odpoví - když to šlo u kuřáků... Ale to už bude pozdě.
Karel (Pá, 8. 2. 2008 - 19:02)
Beru, máš jiný názor, ale nedělej planý poplach. Žádný precedens to nebude. Nekuřáci nechtějí nic jiného, než mít možnost chodit do stejných, ale čistých prostor jako kuřáci. Žádné další následky nebudou stejně jako v zemích, kde se kouření zakázalo.
chytrý horák (So, 9. 2. 2008 - 02:02)
Opravdu to tím skončí? Takže se nemusíme obávat, že by následovaly zhovadilosti typu zákazu nahoty nemluvňat nebo jejich kojení na veřejnosti? Nebudeme časem muset schovávat lahváče v papírových pytlíkách? Nemusíme se bát nemravného rozšiřování práv dalších "utiskovaných menšin" typu affirmative action na úkor ostatních slušných lidí? Nepřijdou povinné kvóty pro upřednostnění přijímání cikánů na VŠ? Opravdu se to ještě nikdy nikde nestalo nebo prolomení principu individuální svobody naopak vždy znamenalo lavinu levicově direktivních zásahů státu do svobod občanů? Opravdu to vůbec nic neznamená a tímto ojedinělým případem to zaručeně končí nebo jen tak blbě kecáš?
Anna (So, 9. 2. 2008 - 09:02)
Já myslím,že to co poklesne budou pouze tržby hospod.
Infarkty nepoklesnou,protože český národ(nejen ten) trpí obžerstvím,který ho k infarktu vede stejně spolehlivě jako cigára a zabijákem číslo jedna je ve vyspělých zemích právě ono-pak až kouření.
Co mi přijde zajímavé:doktor neseřve člověka,který se nacpáváním přivedl k nemoci a ještě ho lituje,ale kuřáka ano,protože si za to může sám-ale oba si za to přeci mohou úplně stejně.jenže ládovat se je prostě pochopitelné,protože cpe se skoro každý..no tak jsem si asi odpověděla:-)))
Já si myslím,že některého typu podniků by se to nemělo zakázat.
Klasické kavárny,bary,putyky..tam,kde je jídlo pouze okrajově jako doplněk(buřty s cibulí,zákusek,toast) a hlavním sortimentem je alkohol,káva..
V podnicích,jejichž obživou je především strava,to zcela chápu.
Do putyky a kavárny cigáro,karty a noviny prostě tradičně patří.
Karel (So, 9. 2. 2008 - 12:02)
Chytrý horák : Nemohu ovlivnit to, že se bojíš. Já tyto tvoje obavy považuji za zbytečné. Vyloučit se sice nedá nic, ale to co popisuješ je spíše typické pro autokrativní režimy. Zákaz kouření je svou podstatou přeci jen něco jiného, než tebou uváděné příklady. Poslední tvoji větu považuji za dost hloupou. Pokud se vytvořila špatná tradice, tak je na čase ji změnit.
Anna (So, 9. 2. 2008 - 17:02)
Karle vidíš a mně se zrovna tahle tradice tak líbí:-))
Já myslím,že jsou daleko horší věci než kouření-připadne mi že se příliš řeší.
No a co kdyby zakázali i alkohol?To by teprve byla mela.
KAREL (So, 9. 2. 2008 - 19:02)
Anna :To by byla. Jeden velký rozdíl oproti kouření tu je. Když někdo pije v hospodě alkohol, tak tím zásadně neohrožuje svého souseda. Kouřením ano. Že alkohol ohrožuje lidi mimo restauraci je pravda. Ale na to už zákony existují.
chytrý horák (So, 9. 2. 2008 - 20:02)
Karel: takže souhlasíš s omezením svobodného výběru poskytované služby a cílové skupiny, jíž chce podnikatel tyto služby poskytovat? Neboli nesmím-li za své peníze otevřít veřejnou kuřárnu pro kuřáky jen proto, že by v ní případní nekuřáci mohli být nějakým způsobem omezeni, co takhle zakázat hanbaté filmy, ze kterých by mohli být puritáni pohoršeni, o traumatech ani nemluvě? Jaký je v tom rozdíl? Já žádný principiální nevidím. Uspokojování potřeb jedněch omezuje druhé. Nemyslíš, že na hanbaté filmy nemají puritáni chodit, zrovna tak, jako nekuřáci do kuřáren? A pokud ano, tak jen na vlastní odpovědnost? A to, že tam kromě kuřiva prodávají pivo a kafe, případně jídlo, nijak nezvětšuje právo nekuřáků na nějaké ohledy. Co takhle zakázat řetízkové kolotoče? Nebo alespoň aby se točily, případně výrazně omezit jejich rychlost? Rád si na nich chvilku posedím, ale jak se rozjedou, dělá se mi blbě. Mohlo by to ohrozit mé zdraví a nejsem sám. Co ty na to Karle, ty bys byl pro viď? Nebo bys mi řekl, abych na něj nelezl? Prosím tě, vysvětli mi, jak je to správné. Vychcané přizpůsobování zásad vlastnímu prospěchu jistě i ty odsuzuješ, tak mi pomoz pochopit, jaký názor na tuto problematiku zastáváš v obecné rovině. Věřím, že jeden příklad ze stovek možných bude stačit, abychom si rozuměli, o čem se bavíme.
chytrý horák (So, 9. 2. 2008 - 20:02)
Ještě ti chci poděkovat za otevření očí. Vůbec jsem netušil, že USA jsou autokrativní režim.
ja a ty (So, 9. 2. 2008 - 20:02)
dnes jsem slyšel v radiu, že kdesi v usa zemřela první žena na pasivní kouření. dostala totiž servírka astmatický záchvat a nepřežila ho. Už jsem tomu začínal věřit, ale astma jí mohlo zničit, mohla zemřít i mimo své pracoviště, byla to studentka, takže tam byla na brigádě. Jo, dnes je honba na kuřáky a proto nekuřte!
Karel (So, 9. 2. 2008 - 23:02)
Chytrý horák: Dál už s tebou diskutovat nebudu, protože patříš do skupiny lidí, kteří nechtějí pochopit, i kdyby jim bylo nabízeno tisíc dobrých argumentů. Mícháš hrušky s jablkama. Vše se odvíjí od společenské nebezpečnosti - ale to ti asi nic neříká. Co se týče sexu, tak ten je naprosto neškodný a jeho vhodnost pro děti již dnešní zákony upravují.
Toto (Ne, 10. 2. 2008 - 09:02)
Co se týče té svobody,naprosto souhlasím.Ale vysvětlete mi,proč to má platit jen a pouze PROTI kuřákům?Podle vašeho pojetí této svobody už by pak chyběla jen tajná policie,která by chodila po bytech jestli náhodou někdo nekouří doma či na balkoně,protože ten kouř přece jde ven do veřejného prostoru a tudíž ohrožuje nekuřáky!
Je to prostě hon na čarodějnice.Fanatismus ještě nic dobrého nepřinesl!!!Apropo,proč nikdo nehoní alkoholiky,a nevypočítává kolik to jejich léčení a také řádění-rozbitý nábytek,dveře,léčení zbité manželky atd.stojí peněz?
A rakovina? Můj táta kouřil od 15-ti let,dlouho pracoval v uranových dolech a rakovinu neměl!Zemřel v 74-letech na selhání srdce.Přestaňte dělat bubáka z jedné účelově vybrané skupiny lidí!Koho budete buzerovat potom?
chytrý horák (Ne, 10. 2. 2008 - 16:02)
ten zdravý selský rozum a trochu moudrosti chybí Vám. Nezlobte se, ale musíte být obzvlášť zabedněný, když jste dosud nepochopil meritum problému. Řeč zde opravdu není o tom, je-li kouření zdravé či normální. Ale už se nebudu opakovat, už s Karlem jsem měl problém zachovat neutrální tón a asi bych musel být stále víc osobní. Vše podstatné už jsem napsal a s neochotou nad tím přemýšlet, nebo alespoň přečíst to celé se nebudu přetlačovat. Dnes už nám totalitu nikdo nemusí nutit, stačí mediální osvěta a po drobných, nenápadných krůčkách, při nichž nikdo ani obočí nepozvedne, k ní stádo nemyslících pitomců, kteří v socialistické velkovýkrmě již dávno ztratili přirozené instinkty a ostražitost, samo dojde. Howg
Davis (Ne, 10. 2. 2008 - 16:02)
já bych zakázal teda i alkohol,už nebudou poblité chodníky a nikdo neumrzne ve škarpě,nebo nezpůsobí smrtelnou nehodu či snad nebude při návratu domů bít všechny kolem.Pak budem v hospodě sedět u sklenky mléka a konečně bude ráj na zemi...:-DDD
Petrana (Ne, 10. 2. 2008 - 18:02)
no a bordely,Ty jsou také nebezpečné pro zdraví-i okolních zůčastněných(manželky).
A plavecké stadiony-dají se tam chytit bakterie,které mohou způsobit zánět,který může být důvodem neplodnosti ženy.(a jiné nemoci)-samozřejmě včetně saun.
A veřejné záchody-tam vás také druzí ohrožují na životě.
larry01 (Čt, 14. 2. 2008 - 17:02)
vy ste vsetci zabednenci ignorantski! Ak si myslite, ze nam nekurakum nevadi, ze ak stojime na zastavke v pomere cca 10:1 nekurak:kurak a ten jeden kurak si zapali, tak ze tym ostatnym nekurakom to nevadi?? Ten jeden je HOVADO! a umyselne nie len ze zneprijemnuje vzduch ostatnym, ale ho dokonca otavuje! Myslite, ze nam nevadi, ked si uz nemame kde sadnut na "jedno", pretoze staci 20 minutovy pobyt v bare ci niekde v podniku a nie len ze nam stipu oci od vasho dymu z cigariet, OTRAVUJETE dychatelny vzduch, ale aj sa musime kompletne PREZLIECT, pretoze mame napachute vsetko pradlo!!!! takto by som mohol pokracovat, magori kuracki. sa uz prebudte a NETREPTE tu s nejakou slobodou, ked nam nekurakom ju beriete. Uz sa nemame ani kam ist zabavit, ani na diskoteku zajst, aby som sa nedusil!!!
Návštěvník (Čt, 14. 2. 2008 - 18:02)
Al proč to řikáš nám?Rekni to kuřákům doma.Ten náš smrad Ti na tu dálku snad nevadí ne?
An2 (Čt, 14. 2. 2008 - 19:02)
Mě kouření v restauracích nevadí. Já tam nechodím (jelikož je tam nakouřeno a nemohu tam dýchat). Jen je mi líto toho personálu ten tam chodit musí :-( .
Návštěvník (Čt, 14. 2. 2008 - 23:02)
ten personál v drtivé většině hulí jak fabrika
nekuřák (Ne, 23. 3. 2008 - 13:03)
zas chtěj akorát buzerovat,vykazujou akorát činnost vedením polemik o h.ovně,každýmu je přece zdraví cizího člověka přirozeně ukradený!!!za chvíli bude zavedena vyhláška i na možnost svobodně si uprdnout!!!
(Ne, 23. 3. 2008 - 14:03)
Taková vyhláška o možnosti si kdykoliv a kdekolik uprdnout by byla sqjelá. Přece se ví, že zadržovat větry je moc nezdravé!
od chytrého horáka (Ne, 3. 4. 2011 - 23:04)
Argumentace Dr. Králíková...Promińte mi laskavě ale paní doktorky Králíkové si velmi vážím. Protože to je jedna z mála osob v této republice která říká pravdu a dělá něco pro lidi. A tyhle ubohosti které tady šíří pan "Chytrý horák" jsou jen lobystické kecy. Co je to proboha za svobodu když se dnes a deně brodíme ve smetišti vajglů na ulicích ? Co je to za svobodu když nemůžeme zajít do klubu na hudební koncert,modní přehlídku nebo třeba na diskotéku.Bez toho aniž bychom nebyli nuceni pasivně vdechovat kouř z cigaret ! Co je to za svobodu když těhotná žena může kouřit zcela beztrestně a malého dítěte v břiše se nikdo na nic neptá ! Co je to za svobodu když si malé děti mohou nejen koupit ale též kouřit na ulici a nikdo je za to nepokárá ani nepotrestá. Jelikož je známo že žena se stává na drogách mnohem rychleji závislá než muž a též mnohem hůře o sobě dokáže rozhodovat. Tak se reklama a kampań soustředí převážně na mladé ženy. Což bude mít do budoucna zcela katastrofální následky ve formě rození nemocných poškozených a agresivních dětí. Protože nikotin mimo jiné způsobuje agresivitu podobně jako alkohol. Jinak vyspělé země mají již dávno spočítané že úbytek kuřáků je pro každou společnost nejen finančně ale i jinak velmi výhodné. Jenže k takto vyspělým zemím se česká republika ještě dlouho nebude moci zařadit a je otázkou zda někdy vůbec ? Byl jsem doslova šokován jaké existují blogy na propagaci nikotínu a kouření. Ve kterých některé české herečky vystupují jako "kouřící sexy celebrity" ! Nedávno jsem četl větu s kterou se zcela ztotožńuji :"Přestat kouřit je pouze otázkou inteligence....Jirka
Jirka (Ne, 3. 4. 2011 - 23:04)
Chtěl bych jen podotknout že každý čin má i nějaký výsledek. Takže informace pro ty chytřejší. Kouření nikotinu má asi takový výsledek a takovou sexuální přitažlivost. Jako když pojídáte vlastní výkaly nebo si přidáváte do salátu pečlivě nastrouhané kousíčky dehtu. A ještě jedna informace ,sexuálně přitažlivou kuřačku jsem v životě nevyděl i kdyby byla krásná a mladá. Protože už tím že si žena zapálí na veřejnosti tak o sobě dává zcela jasnou informaci. Jsem sobecká ,bezohledná a nevhodná pro vztah ! To znamená pro vztah z mužem ale též vztah matka-dítě ! Jirka
Reklama