Reklama

Jak motivovat kuřáka při odvykání cigaretám

Člověka, který se rozhodl přestat kouřit, by měli příbuzní podporovat jeho vlastními argumenty. Podle Lenky Štěpánkové z centra pro léčbu závislosti na tabáku můžou být členové rodiny nejlepší podporou, neboť znají slabé a silné stránky závislého. Kuřáků, kteří by raději nekouřili, je podle odborníků až 70 procent. Přesto kouří dál a denně si kupují něco, co vlastně nechtějí.

"Je dobré snažit se čerpat z partnera jeho vlastní argumenty pro odvykání kouření," řekla Štěpánková. Odkazovat na motivy, které jsou důležité pro konkrétního člověka, jehož chce okolí podpořit, bude podle ní pravděpodobně úspěšnější, než "jen si stěžovat".

Příbuzní totiž někdy v dobré snaze pomoci "zatlačí" závislého kuřáka do kouta. Výsledkem ale může být jeho zatvrzelý postoj při dalších pokusech pomoci přestat kouřit. "Pokud začneme partnera zahrnovat výčitkami a negací, bude to mít malý efekt a dotyčný se spíše zatvrdí," uvedla Štěpánková.

Úspěch při odvykání cigaretám je podmíněn kuřákovým rozhodnutím přestat kouřit. Pomoci může negativní motivace jako třeba hrozba infarktu i pozitivní přístup, například úspora peněz. V každém případě by měl závislý vyhledat pomoc odborníka. Odvykání mohou usnadnit léky, které zároveň výrazně zvýší šanci na úspěch.

Reklama

Pokud se kuřák nerozhodne sám, je možné zmiňovat i následky pasivního kouření. Ať už někdo kouří ve svém pokoji, u otevřeného okna, nebo na záchodě, jedovaté látky z cigaret prostoupí celým bytem. Větrání je podle Evy Králíkové z Referenčního centra léčby závislosti na tabáku v každém případně nedostatečné. Například klimatizace v zakouřené restauraci by podle ní musela mít sílu uragánu, aby dokázala vzduch vyčistit.

Pokud mají děti častěji rýmu, záněty horních cest dýchacích nebo středního ucha či se potýkají s astmatem, je nejvyšší čas začít řešit kouření v rodině, říkají odborníci.

Příklady možných argumentů, proč přestat kouřit:
- snížení zdravotních rizik (například infarktu)
- lepší fyzická kondice (například zlepšení erekce)
- zvýšení šance na pořízení si miminka a zdravého plodu vůbec
- u žen-kuřaček hrozí vysoké riziko trombóz, zvláště ve spojení s užíváním antikoncepce

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Jiříček (Pá, 17. 7. 2009 - 10:07)
nejdůležitější je MOTIV !!Čím silnější,tímvětší šance k úspěchu.Důležité je přestávat postupně a nenuceně.Když se začíná kouřit tak se počet vykouřených cigaret zvyšuje.tak nyní se pokusíme je pomalu snižovat.Stojí to za to!!Přestaňte být otrokem a oslavte své velkolepé vítězství.Pro mě to bylo největší vítězství v životě.Po 30 letech kouření již 7 let nekouřím a jsem na to moc hrdý.Držím palce
Jiříček (Pá, 17. 7. 2009 - 10:07)
Kuřáka bychom neměli ničím motivovat aby přestal kouřit.Takový motiv nemá rozhodující sílu pro skončení s kouřením.Převážně končí nezdarem a recidivou.Motiv si musí najít kuřák sám!!CHcete znát můj motiv?Tak tady je! kamarád po 50 letech kouření dostal rakovinu plic.Přišel se do práce rozloučit,neboť mu moc času nezbývalo.On dokázal přestat kouřit, ikdyž nemohl ovlivnit svoji diagnozu.On to dokázal přestal v době plné strachu depresí a úzkosti.Řekl jsem si,že to dokázal v takové situaci,když už je to jedno,tak to musím dokázat taky.Díky kamarádovi jsem tedy přestal a nastálo!!
Ivo (Pá, 17. 7. 2009 - 11:07)
Mě motivoval přenos z parlamentu po opětovném zvolení presidenta Havla: Jednalo se o projev presidenta Havla a to si pamatuji, že bylo 2. února. President přistoupil k pódiu a oslovil posrance. Na to se dvě třetiny posranců zvedlo a odešlo.To mě tak nazvedlo,že jim ani president nestál za to aby ho vyslechli.Rozpálilo mě to tak,že jsem prohlásil, a to nám ještě chtějí zdražit cigarety a nedostanou ode mě ani korunu!!! Dodnes jsem jim vděčný za ten inpuls k tomu abych s kouřením přestal a taky ti sviňáci nedostali ani korunu, banda jedna!!!!!
Yossarian pora… (Pá, 17. 7. 2009 - 14:07)
Seznam ho s JC blbem :)))
HiHiHi
Yossarian pora… (Pá, 17. 7. 2009 - 14:07)
Seznam ho s JC blbem :)))
HiHiHi
Perníkář (Pá, 17. 7. 2009 - 18:07)
Kuřáka bych odnaučil od cigár tak, že bych mu nabídl něco o hodně lepšího - můj skvělej po domácku uvařenej perník!
Arcus (Út, 21. 7. 2009 - 16:07)
Jeden nápad spočívá v tom, že se upozornění na škodlivost kouření zkoncentruje na to, co vadí lidem skutečně nejvíc. To je:
- u chlapů sex (výkon, úspěch u žen, ...)
- krása u žen (vrásky, pleťové vady, únava, ale i problémy s početím potomka).
Více:
http://www.pimpaku.cz/content/jak-zlep-it-sv-t-2-n-pisy-na-cigaret-ch
Bětka (Út, 21. 7. 2009 - 16:07)
Můj manžel kouřil při nočních dvacet až třicet cigaret.
Pak moje maminka onemocněla rakovinou plic(kouřila od 17-ti let), manžel byl zrovna u ní, když zubožená vykašlávala spoustu krve. Přišel domů, zapálil si a najednou cigaretu uhasil.Od té doby za desítky let nevykouřil jedninou cigaretu...
Protinikotinov… (St, 5. 8. 2009 - 10:08)
Prestante kourit s metodou biorezonance! http://www.nekouritjenormalni.cz/
sikorka (Ne, 14. 2. 2010 - 19:02)
muj manžel přestaval kouřit už hodně krát,ale jeho zavislost je silněši než jeho vule,spočátku jsem ho z nadšením podporovala,ale ted se spíš cítím jak rukojmí.Jeho kouření stojí nemalé peníze,nemluvě o jeho zdraví.hanka
Iluš (Po, 19. 4. 2010 - 17:04)
no já přestala kouřit ze dne na den,jelikož můj manžel přišel s tím že přestává kouřit,a nekouřil již 4měsíce,ale do mě stále hučel že bych měla také přestat,až mě deptal...tak jsem se jednoho dne rozhodla,že přestanu..ale začala jsem hned jíst jak pominutá,jenže já to potřebuju,měřím 179cm,a má váha byla 53kg,hned po měsíci jsem nabrala 4KG,A DNES VÁŽÍM 62KG,JSEM NA SEBE PYŠNÁ!!!!jinak jsem i díky tomu otěhotněla,snažily jsme se 2,5roku a nic....přestala jsem kouřít a dnes nekouřím 4měsíce a jsem ve 2měsíci:-) už nikdy nevrazím ani korunu do tabáku :-)
Luciano (Po, 19. 4. 2010 - 17:04)
Výborný spôsob ako prestať fajčiť je zakúpiť si elektronickú cigaretu.
http://www.supercigareta.sk/
Marek (Ne, 16. 5. 2010 - 21:05)
Výborný spôsob ako...No nevím jestli mohu potvrdit názor na elektronickou cigaretu. Na mne nezabrala. Chybí tam ten skutečný kouř a všechny jeho (odporné) projevy. Necítíte, že nco vdechnete, nic není ani vidět. No nevím neví, ale klidně to zkuste :-(
Luciano (Út, 18. 5. 2010 - 13:05)
Marek, pravdepodobne si mal smolu a fajčil si nejaký nepodarok. Kvalitná e-cigareta dáva viac dymu ako klasická a poriadne ju aj cítiť.
Lili (Út, 18. 5. 2010 - 15:05)
Bohužel se musím přidat k Markovi,mně e-cigareta taky nenadchla.Chybi mi přesně to co píše Marek.Občas si ji zakouřím,ale není to ono.
Každá dáma (Út, 18. 5. 2010 - 16:05)
nekouřícímu vykouří !
Michal (Ne, 19. 6. 2011 - 10:06)
Již 6. den nekouřím a jsem moc rád.
Cigaretu už nikdy. A jak jsem přestal? jednoduše jsem si udělal seznam věcí za které utrácím. Když jsem viděl ty částky za tabák v okamžiku jsem měl jasno. I když je to jen 6 dní věřím, že kouřit už nebudu. Je mi fajn a jsem hrdý na to, že jsem se tak rozhodl. Dle mého je nejlepší ze dne na den s tím seknout. Je to pouze v hlavě. Ten kdo to nedokáže je slaboch a vždy si najde jen výmluvy. Vaše podvědomí i vědomí musí vědět, že chce přestat. Jinak to nikdy nedokážete. Hodně zdaru!
Patrik (Ne, 19. 6. 2011 - 12:06)
Souhlasim s Michalem napsal to moc pekne a je to opravdu jen v hlave.Skoda ze takovych lidi jako Michal neni vic.
Reklama