Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Dřina a nadváha mohou podpořit rozvoj rakoviny vaječníků

Často se opakující fyzicky velmi namáhavé činnosti mohou být pro ženy po přechodu nebezpečné. Ukázalo se totiž, že u nich mohou vyvolat rakovinu vaječníků. Po patnáctiletém sledování to zjistili američtí odborníci. Podobně negativní účinky může mít také nadváha v ranné dospělosti.

Vliv různých faktorů na vznik rakoviny vaječníků sledoval doktor Jeffrey P. Anderson se svým týmem na Univerzitě v Minnesotě. Všímali si především vlivu výšky, váhy a fyzické aktivity. V roce 1985 věnovali experti pozornost více než čtyřiceti tisícům žen ve věku mezi pětapadesáti a devětašedesáti roky. Prokázali tehdy pozitivní vztah mezi těžkou fyzickou zátěží a vznikem rakoviny vaječníků.

Po patnácti letech se rozhodli své výsledky prověřit znovu. A bohužel museli znovu konstatovat, že ženy věnující často svůj volný čas dřině, jsou až o čtyřicet procent náchylnější ke vzniku rakoviny vaječníků. Vztah mezi výškou a vznikem rakoviny vaječníků nebyl prokázán.

Vědci zároveň zjistili, že velmi nebezpečná může být také obezita u dívek kolem osmnáctého roku života, neboť jsou pak až o třiaosmdesát procent náchylnější ke vzniku rakoviny než jejich štíhlé vrstevnice. A negativní vliv obezity se zesiluje, pokud nadváha trvá nadále více než dva roky.

Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Zařazení na fórum: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele abagovomab
    abagovomab (anonym)

    V současné době probíhá ve dvanácti centrech v České republice (a v dalších sedmi státech) klinická studie MIMOSA, která zkoumá vakcínu abagovomab, vyvinutou farmaceutickou společností Menarini. Abagovomab je podáván vhodným pacientkám po operaci a následné chemoterapii karcinomu vaječníku. Klinická studie MIMOSA má potvrdit výsledek z předchozí menší klinické studie, kde podávání abagovomabu vedlo k prodloužení průměrné doby do znovuvzplanutí nádorového bujení a tedy k prodloužení průměrné doby přežití pacientek. Podrobnosti o klinické studii MIMOSA včetně seznamu center účastnících se studie v České republice najdete na stránce www.clinicaltrials.gov - je nutno hledat klíčové slovo MIMOSA.

    Čer 21, 2007

Přidat komentář

Reklama

Reklama