Dopřejte si kvalitní spánek

Martina Navrátilová radí ve své knížce "Stoprocentně svěží", jak si dopřát kvalitní spánek.

Jak na to

Jděte si lehnout jen tehdy, cítíte-li se ospalí; nebudete se zbytečně převalovat v posteli.


Když zjistíte, že nemůžete usnout, nebojujte s tím. Vstaňte, jděte do jiné místnosti a čtěte si, dívejte se na televizi nebo poslouchejte hudbu, dokud se vás nezmocní ospalost.


Ložnici si vyhraďte pouze na spaní a na sex - nevěnujte se tam jídlu, práci ani ničemu jinému.


Vytvořte si v ložnici příjemné, uklidňující a harmonické prostředí. Ložnici je třeba zbavit nepořádku, uskladněných krámů a všeho, co by vás mohlo rušit.


Ložnici dobře větrejte a udržujte v ní spíše nižší teplotu. V chladném prostředí lépe usnete, bude se vám i lépe spát a nebudete se probouzet.


Zkuste si dát hodinu nebo dvě před spaním teplou koupel. Přidáte-li do lázně levanduli, relaxace bude ještě účinnější.


Vyzkoušejte "zvukovou kulisu". Někdo při usínání potřebuje tiché zvuky v pozadí. Můžete zkusit tichý ventilátor, nebo vyzkoušejte "zvukovou lázeň", akustický relaxační přístroj, který vytváří zvuky, například zurčícího potůčku nebo mořského příboje. Mnoha lidem to pomáhá.


Vyzkoušejte nějaké "svačinky před spaním". Než jdete do postele, snězte něco zdravého, například banán, fíky, kousek krůtího masa nebo jogurt. Tyhle potraviny mají přirozeně vysoký obsah aminokyseliny tryptofanu, která pomáhá navozovat spánek.


Cvičení si zařaďte na začátek dne. Já většinou cvičím ráno a podle toho, co o spánku vím, je to dobré načasování. Když cvičíte na konci dne - kdy už se blíží čas jít do postele -, budete pak obtížněji usínat. Je tomu tak proto, že se po cvičení uvolní adrenalin a další hormony, a tyto hormony tělo povzbudí - a to není nejlepší, chystáte-li se jít spát.


Musíte-li v noci vstát, snažte se nerozsvěcet (používejte orientační světýlka). Vystavení se světlu uprostřed noci může ovlivnit vyplavování melatoninu, hormonu, který reguluje cyklus spánku a bdění.


Zdroj: Martina Navrátilová - Stoprocentně svěží, nakladatelství Reader´s Digest Výběr

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Související články: 

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele tomaslezal"yahoo.fr
  tomaslezal"yahoo.fr (anonym)

  Moje řeč, mluvěj mi úplně z duše. Problém ale je, že už mě kvůli tomu několikrát chtěli vyhodit z práce

  Čer 11, 2008
 • Obrázek uživatele Martin
  Martin (anonym)

  Zkuste se mrknout na web www.psychokybernetika.cz - jsou tam mozkové programy pro spánek,zdraví, relaxaci, učení apod. Další dobrý odkaz je např. www.biolide.cz

  Čer 29, 2008
 • Obrázek uživatele Tukan
  Tukan (anonym)

  To se dá lehce splnit,zvláště v noci jako je tato s blaženým očekáváním spáče na oblažení spánkem nedělních předpoledních ptáčat.

  Čer 09, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama