Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Dna a pití alkoholu

Dna je typ zánětu kloubů, ke kterému dochází, pokud se krystaly kyseliny močové usazují ve tkáních. Kyselina močová je výsledný produkt metabolizmu látek označovaných jako puriny. Alkohol redukuje vylučování kyseliny močové ledvinami a proto po jeho požití narůstá u disponovaných lidí hladina této kyseliny v krvi. Akutní záchvat dny je po propité noci známým následkem.

Alkoholici, kteří do sebe lijí alkohol a přitom nic nejedí, nejspíše zažívají záchvat dny, protože hladovění vyvolá další nárůst hladiny kyseliny močové. Tento negativní vliv je způsoben tím, že na oxidaci etylalkoholu je vázána redukce pyruvátu na kyselinu mléčnou. Tento zvýšený výskyt kyseliny mléčné (hyperlactacidemie) omezí vylučování kyseliny močové a kromě toho se podílí na vzniku acidózy (překyselení) a hypoglykémie (nedostatku cukru v krvi).

Ve víně není kyselina močová obsažena. Pivo jí obsahuje asi 160 mg na litr - což není málo, když si uvědomíme, že potrava pro nemocné dnou, ochuzená o puriny, by měla mít méně než 200 mg purinů na den. Dát si střik při dně je tedy méně nepříznivé než pít pivo. Avšak i při pití vína je třeba dbát na míru - maximálně jednu až dvě skleničky k jídlu protože, jak bylo uvedeno výše, jakýkoliv alkohol snižuje vylučování kyseliny močové ledvinami.

Zpracováno podle knihy Johna Richtera Léčení vínem, nakladatelství Eco-konzult

Více se o dně dozvíte na http://www.doktorka.cz/run/nemoci/nemoc.asp?id=13

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související nemoci: 
Zařazení na fórum: 

Komentáře (397)

 • Obrázek uživatele Jacques
  Jacques (anonym)

  Mám dnu asi 8 let. Píšu "mám", přestože minulá ataka byla cca před 4 měsíci. Nikdo totiž nemůže říci "měl jsem dnu", protože kdo ji má, má ji na celý život. Jen medikamentací a vhodným jídelníčkem se vyvaruje atak dny nebo je přinejmenším oddálí. Tedy pokud dna, pak jednou provždy - tento aspekt nebyl zmíněn. Nyní můj nesouhlas a autorem článku ve věci purinů: absolutně nejvíce purinů obsahují pivo a masové vývary, je nutno se vzdát jejich konzumace nebo je omezit na nejmenší možné množství. Postrádám i zmínku o sojovém masu, kde je rovněž purinů habaděj.

  Srp 06, 2003
 • Obrázek uživatele Pavel Bezslezina
  Pavel Bezslezina (anonym)

  Na dnu je dobrý čaj z Plavunové natě. Pijese 3-4krát deně.

  Kvě 27, 2006
 • Obrázek uživatele Gypsi
  Gypsi (anonym)

  Mám dnu a pivo piju pravidelně. Bezpečně však vím, že u mě záchvat dny vyvolají luštěniny. U mého kamaráda je to uzená makrela, která mi zase nevadí. Každý má jinou spouštěcí potravinu na záchvat DNY, takže se nedá s určitostí říci, že zrovna tato nějaká potravina je nebezpečná. Poteciálně je nebezpečné vše, co je chutné...

  Kvě 27, 2006
 • Obrázek uživatele Majka
  Majka (anonym)

  Prý se nemají jíst ryby?

  Čer 08, 2006
 • Obrázek uživatele Milan Batlik
  Milan Batlik (anonym)

  Mam dnu a nevim co se muze jist a co ne nemuzete mi nekdo prosim pomoct a napsat mi co muzu a co ne dekuji

  Srp 12, 2006
 • Obrázek uživatele Víťa
  Víťa (anonym)

  Já to dostal právě teď a prý jsem ve svých 30ti letech předběhl nástup této nemoci o 20 - 30 let. V kolika to chytlo poprvé vás? Vůbec jste mě nepotěšili s tím, že už to je napořád :o(

  Srp 18, 2006
 • Obrázek uživatele Víťa
  Víťa (anonym)

  Milane, zajdi si pro letáček k doktorovi, je tam rozepsáno, co můžeš (žádná sláva) a co nesmíš (tragédie). Čus.

  Srp 18, 2006
 • Obrázek uživatele Bubák
  Bubák (anonym)

  Víťo...je mi 27 ? Taky mě to netěší...

  Zář 04, 2006
 • Obrázek uživatele Karel
  Karel (anonym)

  Je mi 42 a mám dnu asi 10 let.Teď zrovna mě to bere asi 20 dní střídavě i současně do kloubů obou nohou. Je to něco,kulhat na obě nohy současně!

  Zář 13, 2006
 • Obrázek uživatele Losos
  Losos (anonym)

  Já dostal první záchvat v 29 letech a mám ho už 6 let pravidleně tak 2 x do roka. Denně beru Milurit, ale když to přeženu s alkoholem v kombinaci s masem (uzeniny už nejím vůbec), tak mě to kousne stejně, prášky neprášky.

  Zář 27, 2006
 • Obrázek uživatele Ivan
  Ivan (anonym)

  Včera jsem se vrátil od doktora a zdělil mi,že za mé problémy z klouby muže dna.Tak jsem vyfasoval letáček s tím co můžu a co ne.Jelikož jsem ještě alergik na potraviny tak mi zbývá jen rýže a kukuřice plus zelenina.Fakt se na to těším:-(

  Říj 04, 2006
 • Obrázek uživatele Olda
  Olda (anonym)

  první příznaky dny jsem zaznamenal na dovolené něco strašného jeden čas se záchvat vracel přesně za 10 dnů.Pak jsem navštívil výborného lékaře který mne sleduje /kys.močovou/a podle toho ordinuje"Milrit"musím přiznat že nedržím nějak úpěnlivně dietu,ale mám ji stále za krkem.Piji pravidelně pivo někdy i tvrdý alk.a atak jsem měl naposled před asi 15-ti lety.nchci to ale zakřiknout.

  Říj 26, 2006
 • Obrázek uživatele Vlasta
  Vlasta (anonym)

  Můžeš jen to co Ti nechutná.A naopak ,to co Ti chutná vyřaď z jídelníčku.To je vyhlídka co?

  Lis 14, 2006
 • Obrázek uživatele Karel
  Karel (anonym)

  Dnes jsem vyrazil na pohotovost s ukrutnou bolestí palce u nohy.Doktor mi řekl,že to vypadá na dnu a poslal mi zítra na reumatologii.Nyní jsem si přečetl vaše příspěvky a moc jste mě nepotěšili.Jinak dík za vaše poznatky.

  Lis 19, 2006
 • Obrázek uživatele Roman
  Roman (anonym)

  Dvakrát do roka to prostě přijde,kdybych se na hlavu stavěl a jedl třeba piliny.Nejhorší je,že v 35 letech je to skoro brzo.

  Lis 20, 2006
 • Obrázek uživatele vladik.53
  vladik.53 (anonym)

  dna to je věc !!!!!!!!!!!!!!

  Pro 03, 2006
 • Obrázek uživatele Richard
  Richard (anonym)

  Tak já jsem šel k lékaři z bolestí palce u nohy.Ten mne poslal na RTG tam nic nezjistili tak mi dal fastun gel a poslal mne domů s tím že je to jen naraženina a nebo otlak z botů.Za dva dny to už bolest vystupňovala do takového stádia že jsem sedl do auta a manželka mne vezla k lékaři,ale už jinému ten jak vešel do ordinace tak ode dveří řekl mladý muži výte co to je to je ukázkový obrázek nemoci dny. Dal mi léky a teprve po týdnu jsem se mohl na nohu normálně postavit, ale zatím bolest sice mírnější ale cítím pořád.

  Pro 08, 2006
 • Obrázek uživatele Mirek
  Mirek (anonym)

  Začalo to normálně,slabá bolest na palci,nevěnoval jsem tomu pozornost.Druhý den jsem na směně skučel bolestí.Další den mě musela přítelkyně odvézt k lékaři,neboť pěšky či vozem bych tam nedorazil.Lékařka mi sdělila,že se jedná o dnový záchvat,což jsem nevěděl co to je(ještě jsem to neměl) a vysvětlila mi o co jde.Je to prevítstvo,které bolí jako čert.Po přečtení článku o "dně",nejsem z něj chytrý,co jíst a co ne.Máte-li někdo zkušenosti s jídelníčkem při dně,přidejte prosím příspěvek.Díky

  Pro 09, 2006
 • Obrázek uživatele David
  David (anonym)

  Přesně jak píšeš Romane.. Mě je 37, ale začlo to před 3-4 lety.. a tak tu opět sedím s nohou v lavoru s ledovou vodou, a čtu si na různých stránkých všechny ty PR články, co si máám vše koupit na dopňkovou léčbu a kolik ušetřím další rádoby "moudrosti" o tom, co všechno nesmím... Zakazovat to umí každy! Proč sakra někdo nenapíše co jíst můžu? Chtělo by to nejaké samostatné DNOvé stránky, kde by mohli přispívat všichni podobně postižení své postřehy, jídelníček a podobně. S jídlem je to hrozně indiviuální Mirku. Mně zakázali pivo, které nepiju, ale když sním večer na posezení tabulku čokolady, tak je jisté, že kolem 4h ráno lezu na WC po čtyřech..

  Pro 12, 2006
 • Obrázek uživatele Honza
  Honza (anonym)

  Já jsem měl první a pořádný záchvat před rokem. Skučel jsem týden. Od té doby nejím hovězí, moje milované ančovičky, vnitřnosti a luštěniny a každý den si dám lžíci Aloe Vera, a mám celkem klid. Piva bych se těžko vzdal, i když taky omezuji. Hlavně když začne popíchávat v palci u nohy, rychle Aloe a dieta. Zatím se začínající záchvat vždy podařilo zastavit. Rád si přečtu další zkušenosti a rady.

  Pro 24, 2006
 • Obrázek uživatele Honza
  Honza (anonym)

  Jestli se mohou ryby, by mne zrovna dnes hodně zajímalo. Má někdo zkušenost?

  Pro 24, 2006
 • Obrázek uživatele Pavel
  Pavel (anonym)

  Zdravím vespolek, také jedna negativní zkušenost. Je mi 27 let, první setkání s DNOu mám 2 měsíce zpátky. Teď jsem o Vánocích zbodnul 3x k jídlu řízek z kapra, pár chlebíčků v průběhu dne a na Štědrý večer 2 pivka. Čokolády tak 5 kousků za celé Vánoce. A je to fofrem zpátky, príma rychlý nástup bez průtahů a šance na ústup :o))) Kde že se dá prosím sehnat ten střik z Aloe? V lékárně, nebo v květinářství..?

  Pro 27, 2006
 • Obrázek uživatele Renata
  Renata (anonym)

  Manžel trpí jako pes,ale pivo si nechce odpustit. Reknete mu nekdo,ze manželky mají nekdy pravdu.

  Led 06, 2007
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Pavlovi :jsi vtipálek, moc jsem se pobavila a vypátrala pro tebe tu aloe : www.001shop.cz - léčba nemocí - dna nebo Top produkty

  Led 09, 2007
 • Obrázek uživatele Jirka
  Jirka (anonym)

  Mám už čtvrtý záchvat během pěti let.Bolest z palce mi postoupila do nártu,je to fakt strašný,že bych hned strčil nohu do nějakého úlu.Snažím se držet dietu,ale dlouho nevydržím jsem totiž narozen ve znamení býka,proto odolat zemským požitkům je pro mne nad lidské síly.Někde jsem četl,že čili papričky značně pomáhají uvolňovat kyselinu močovou.Je to pravda?

  Led 20, 2007
 • Obrázek uživatele oo
  oo (anonym)

  Dna je vlastně onemocnění ledvin,ty špatně z těla odstraňují kyselinu močovou obsaženou v potravinách a ta se usazuje v kloubech atd.Pít neustále urologický čaj s přestávkami a pěstit si ledviny.Kys.močovou neutralizují jahody a třešňoví kompot,jíst k masu.

  Led 23, 2007
 • Obrázek uživatele vojta
  vojta (anonym)

  doktor mi zjistil dnu asi před měsicem.Chtěli bychom s manželkou ještě jedno ditě.Myslite, že by nemělo žádné následky....

  Feb 19, 2007
 • Obrázek uživatele Jana K.
  Jana K. (anonym)

  Mému manželovi také zjistili dnu,v počátečním stadiu.Strašně ho bolí nohy,od kolen dolů.Čekají ho další vyšetření,protože mu našli krev v moči a mírně zvýšený cukr,to s tou dnou asi úzce souvisí.Zjištovala jsem na internetu co může a nemůže a nemůže skoro nic.v lékárně mu doporučili prášky Dolmina 25 a čaj Popov Re-Dna tea,tak to bude zatím užívat.Vůbec nevím,co mu mám vařit,co má pít atd...Poradí někdo s podobnými zkušenostmi???Manželovi je 41 let.Díky.

  Feb 24, 2007
 • Obrázek uživatele Palo
  Palo (anonym)

  V minulosti rôzni umelci často hodovali a jedli veµa mäsa, hlavne vnútornosti a potom alkohol. Chlast spôsobí okyslenie organizmu a dochádza k vyzrážaniu kys. močovej v k?boch (dna, lámka), alebo v obličkách (µadvinové kamene). Kys.močová je však aj významný scavenger voµných kyslíkových radikálov, čiže ak sa jedná len o mierne zvýšenie (do 450 mikromól/l) treba jesť čerešne, višne, piť alkalické minerálny, nepiť ostrý alkohol, nejesť oriešky, čokoládu, vnútornosti a nemalo by to byť nebezpečné, čiže lieky netreba. Treba však zvážiť aj ďaµšie rizikové faktory a potom sa definitívne rozhodnúť, ale rozhodne treba začať najprv dietou.

  Bře 13, 2007
 • Obrázek uživatele radana
  radana (anonym)

  Můj bratr má dnu zhruba od 30-ti let, dneska je mu 55 let. Já mám s kloubama také problémy a bolesti palců znám velmi dobře, naštěstí je jen krátkodobá. Dna mě nebyla prokázána, ale udajně se nemusí vždy v krvi objevit. Ale myslím si, že jak již bylo řečeno, každý máme jiný spouštěcí mechanismus a také každému pomáhá něco jiného. Můj bratr tvrdí, že základ je pít větší množství tekutin nejméně 3 litry denně. Oříšky mu vůbec nevadí jí je skoro denně, alkohol skoro nepije nedělá mu dobře. Já zase problémy s kloubama řeším různými kostními doplňky ani jeden nejíme tlusté maso a krmíme se hlavně bílým masem a rybama ....

  Bře 13, 2007
 • Obrázek uživatele martin
  martin (anonym)

  je mi třicet a před pár dny mně chytila obrovská bolest do paty a přenášelo se to do prstu(ne palce).vubec jsem nevěděl co mám dělat a hlavně jak spát.doktor mi naordinoval Milurit 100 který beru ráno a sortis 10mg.nevím jestli je to dobrá kombinace.Dietu nejak zvlášť nedržím,protože jsem po těžkém rozchodu.zhubnul jsme za mněsíc a půl 15 Kg.ale četl jsem na internetu že bíle maso také není dobre.hlavně sladkovodní ryby.Poradíte mi někdo co mám teda jíst.Děkuji předem.

  Dub 09, 2007
 • Obrázek uživatele Kitty
  Kitty (anonym)

  Po operaci (artroskopii kolena) jsem dostala ještě v nemocnici záchvat dny (v pořadí druhý). Dali mi čípek Indometacin 100, po němž bolest rychle přešla. Současně jsem dostávala Colchicum-Dispert po 2 tabletách po dvou hodinách do příchodu průjmu. Ten mi trval celý den. Byla jsem už vyčerpaná, tak jsem dostala emulzi Smecta, která jej zastavila. Takže tento atak zavinila aktuální operace. Od té doby (nechala jsem si zjistit stav urátů) se vyhýbám sardinkám atd. Lékař mi vysadil odvodňovací lék. Alkohol piji jen málo, někdy skleničku vína. Zatím se držím.

  Dub 22, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  můžu pít nealkoholické pivo při zvýšené k.močové v krvi.Dietu držím.Abstinuji.

  Kvě 30, 2007
 • Obrázek uživatele Jiři Sas
  Jiři Sas (anonym)

  můžu pít nealkoholické pivo při zvýšené k.močové v krvi.Dietu držím.Abstinuji.

  Kvě 30, 2007
 • Obrázek uživatele Jirka
  Jirka (anonym)

  Na dodržování diety jsem lajdák, pivo i víno si občas dám. Když to přijde, pomáhá mě čaj z nati celíku zlatobýlu. K dostání je ve většině lékáren nebo prodejen bylinek. Zatím to funguje.

  Srp 29, 2007
 • Obrázek uživatele Bohumil
  Bohumil (anonym)

  Dna vyžaduje vyloučit ze stravy některé potraviny.Rovněž nasadit účinné produkty, které se již osvědčily.Kdo má zájem dozvědět se více, nechť mne kontaktuje na:bjaeger"tiscali.cz

  Kvě 27, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  nejíst vnitřnosti ,hlavně játra ,hov.vývary

  Srp 01, 2009
 • Obrázek uživatele d.
  d. (anonym)

  dotaz,je při záchvatu dny např. na palci u nohy také teplota???

  Srp 26, 2009
 • Obrázek uživatele Libor
  Libor (anonym)

  Právě mám svůj 1.(možná 2.) dnavý záchvat.Zatím jsem o tom jenom slyšel,ale kdo nezažije,nepochopí...Kdybych dříve věděl,co to je,víc bych řešil co dát do huby a co radši ne.Už nebudu prosazovat heslo:"co mi chutná,to je zdravé".Myslel jsem,že ve 40 letech je to nějak brzy,ale když čtu vaše příspěvky,tak jen žasnu.Nejhorší na tom je skutečnost,že je to už navždy a že je to jen otázka času,kdy se zase vrátí...

  Pro 21, 2010
 • Obrázek uživatele lowi
  lowi (anonym)

  V minulosti rôzni umelci...Mám známého v Brně, který má dnu a stejně chlašče jak duha.

  Pro 21, 2010
 • Obrázek uživatele buki67
  buki67 (anonym)

  Mám už čtvrtý záchvat...ano je to pravda a mám to i docela vymakané.Jíst co nejvíce čili(čínská polévka).

  Feb 08, 2011
 • Obrázek uživatele wlas
  wlas (anonym)

  ano je to pravda a mám to i...bolesti nemyslím. pamatuju že jsem před lety bolest přerazil clastem, rano jsem byl absolutně v poho. dneska si na to netroufam, zatím

  Dub 06, 2012
 • Obrázek uživatele Guy
  Guy (anonym)

  Tomuhle se vyhýbejte při dně, je to zkopírované ze záznamu TV pořadu: maso, hlavně ledvinky,játra,telecí, drůbeží (krůta) a zvěřina. Mořské potvůrky, ančovičky, herinky, makrely, sardinky, jikry a mlíčí, mušle a hřebenatky. Určité druhy zeleniny- chřest (špargl?)fazole (i zelené lusky), čočka,špenát. Dále se vyhýbejte jídlům, kde je kvasničný extrakt, což je jinak pojmenovaný glutaman sodný E621. Ten je v uzeninách, v instantních polévkách a omáčkách,konzervách, prostě průmyslových nečerstvých potravinách. Hodně štěstí.

  Dub 06, 2012
 • Obrázek uživatele Tomáš
  Tomáš (anonym)

  Před pár dny sem oslavil 25 narozeniny a mám jí taky..Dá se říct že sem nikdy zdravě nežil a poslední tyden jím samou zeleninu a celkove dietní jídla.Každý den si pivo dopřávám a zatím pohoda

  Kvě 20, 2012
 • Obrázek uživatele :-(
  :-( (anonym)

  Pohodu cítíš ted...Znám 45-letého, nejdříve mu ufikli prst na noze, ted už víc..Pil pivko a flákal dietu na dnu..Radím každému,nauč se znát svou nemoc! Zjisti o ní cokoli,co časem může způsobit, jak je zrádná a plíživái když zrovna nebolí..Zajít si sednout do čekárny na IKEM, tam potkáš lidi bez fumkčních ledvin...atp. Dokud je čas, je třeba držet omezení a žít pak lze v pohodě.

  Kvě 20, 2012
 • Obrázek uživatele Jan Vacín
  Jan Vacín (anonym)

  Zdravím, je mi 32 let.Byl jsem před pár lety na artroskopii s kolenem, měl jsem totiž nepravidelné bolesti. Po pěti letech jsme se odstěhovali do SRN a opět mám bolesti. byl jsem u lékaře, udělali mi odběr krve a zjistili, že mám dnu. Jak prosté....:( Jen nevím, jak s tou dietou a s tím alkoholem. To asi nezvládnu....takže mě za pár let čeká amputace nohy nebo smrt:)

  Srp 09, 2012
 • Obrázek uživatele bob
  bob (anonym)

  Včera jsem byl u doktora a verdikt těžká pokročilá artroza -pouze operativně PODAGRA U OBOU PALCU NOHY-LEVÁ VÍC...sportuji piju pivo jim vše griluji -myslel jsem ,že mám Halux-vybočení prstu ,že to je..a ono DNA. Mám to minimálně 10 let žádny bolesti jen při práci mne bolely nohy říkám blbá obuv ,ale žil jsem na plno do včerejška a ted nevím Svijansky Máz mám denně nejsem tlusy -ale sport. postavy akorát ,kolo,plavání nic mi není u doktora jsem nebyl 5 let...jdu na krev at mi zjistí vylučování kyseliny močové a uvidíme rentgen jsem měl doma rok až v včera jsem měl volno u donesl ho doktorovi -nevšiml si datum rentgenu a verdikt do 3 měsíců kudla a pak budu mrzák néé..když to mám rok v šupliku a žádné změny nepocituji -Svijany jsou bez pasterizace tak že by ...Srandu si nedělám ,ale stress a psychicky se složit bych nerad .- 52 let

  Zář 20, 2012
 • Obrázek uživatele lenni
  lenni (anonym)

  http://www.solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=1425&magazine_id=1 Tu je popisane vsetko o dne.

  Pro 22, 2012
 • Obrázek uživatele Kartys
  Kartys (anonym)

  Zdravím všechny.. Je mě 29let a asi před rokem mi zjistili větší množstvi kys. moč v krvi 488 . ataku jsem zatím žadnou neměl a chtel jsem se zeptat tech co už ataku měli jakou hodnotu kys. moč. v krvi měli vsem moc diky za odpoved

  Led 30, 2013
 • Obrázek uživatele honza
  honza (anonym)

  Zdravím všechny.. Je mě...ahoj, taky mi jeste nebylo 30. Pri prvni atace jsem mel k. mocovou 509, ale treba mymu fotrikovi namerili 524 a ataku nikdy nemel, jen ho obcas pobolival loket, tak zkousi milurit, jestli to nemuze bejt z toho. Milurit to rychle srovna, ale muze trvat jeste nekolik mesicu, nez se ataky zastavi. Je proto dobre na cca pul roku nasadit spolu s Miluritem 1x denne 1 tbl. Colchicum dispert. To je asi nejlepsi lek i pri ataku a nema se uzivat tak jak tu vsichni pisou, aby se z toho posrali. Doba pokrocila-uplne stejne poslouzi pri zachvatu davka 2 tablet a po hodine jeste jedna tableta. V takto nizke davce je to bez prujmu a funguje to. Bohuzel je to u kazdeho individualni, ja mel ataku i pri 410. Dulezite je jist miluritu(allolurinolu) dostatecnou davku. Me treba 1 tableta nestacila. Chce to dlouhobe sledovani a podle toho upravit davkovani. Jiz nekolik let jsem na dvou a pul 100mg tabletach a i pri mirnem poruseni diety to je v pohode, dlouhodobe mam kyselinu mezi 280-340. V neposledni rade je uz dostupny i novejsi febuxostat(lek adenuric) kterej kyselinu snizuje daleko vice nez milurit, ale pokud vam milurit funguje, neni treba na nej prechazet. je o dost drazsi.

  Dub 13, 2013

Stránky

Přidat komentář

Reklama

Reklama