
Pokud jsou pacienti z jakékoliv příčiny dlouhodobě upoutáni na lůžku a nejsou vhodně polohováni, vzniká u nich zvýšené riziko rozvinutí zápalu plic, který může končit smrtí. Malá studie na 12 pacientech se závažnými příznaky COVID-19 hospitalizovaných na ventilátorech v nemocnici Jinyintan Wuhan v Číně zjistila, že pokládání nemocných obličejem dolů bylo pro jejich plíce lepší.
U většiny pacientů přijatých na JIP v této nemocnici s potvrzeným COVID-19 se vyvinul ARDS. (Syndrom akutní respirační tísně).
Pacienti, kteří nebyli polohováni, měli špatnou ventilační schopnost plic, zatímco střídání polohy vleže (obličejem vzhůru) a polohování na břiše (obličejem dolů) bylo spojeno se zvýšenou ventilační schopností plic.
Dopis od vědců byl zveřejněn online v americkém časopise American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine. (Zdroj: American Thoracic Society)
Více informací na: https://neurosciencenews.com/covid-19-face-down-breathing-15984/?fbclid=IwAR1aOvhbUNHNQf0x_s4gNkVfGOAeXLXzUYqBmkH5SdKMBhZeUs09pZVyrqM
Polohování na břicho při léčbě těžkého respiračního selhání je ve světě využíváno již delší dobu.
Polohování na břiše se vyvinulo k nejnadějnějšímu terapeutickému přístupu při léčbě těžkého respiračního selhání.
V nemocnicích jsou praktikovány různé typy kinetické terapie, ale ne každá metoda může být použita u jakéhokoli pacienta. Například nestabilní zlomeniny pánve, prasknutí aorty, výrazná vnější fixace, obezita někdy neumožňují pacienta otočit do polohy na břiše
S novým druhem kinetického lůžka (Rotoprone®) může být více pacientů léčeno ve vhodné poloze na břiše. - viz. http://meninnursingcz.blogspot.com/2018/02/rotoprone-kdyz-gravitace-leci...
Pozitivní účinky polohy na břiše při akutní respirační tísni jsou shrnuty na:
Zjednodušeně lze říci, že nedochází k stlačování zádních částí plic, ventilace plic v poloze na břiše znovu otevírá plicní sklípky, které se zkolabovaly při poloze na zádech. Výsledkem je zlepšená ventilace a perfuze plic (přivádění odkysličené krve k plicním sklípkům a odvádění okysličené krve) a lepší okysličování krve, které pacientům vydrží i poté, co se vrátí do polohy na zádech.
I při léčbě zápalu plic v domácím prostředí je důležité neležet stále v jedné poloze, střídat aspoň leh s častým sedem a leh na zádech s lehem na boku či břiše.
Mezi první pomoc při náhle vzniklé dechové tísni se doporučuje dostat se na lokty a kolena, pak není na plíce vyvíjen tlak ani nejsou zakryté dýchací cesty (nos a ústa). Tato poloha zlepšuje perfuzi i ventilaci plic.
Před dlouhodobým ležením na zádech při infekci dýchacích cest varuje i britský lékař z nemocnice Queens Hospital; Dr. Sarfaraz Munshi ve videu na https://www.youtube.com/watch?v=HwLzAdriec0&fbclid=IwAR2pFCELYtCbl9gH02XOkABv76eiQrS26K5QA96T7qW1ciz9z3aagV00sPs, kde popisuje životně důležitou techniku dýchání u pacientů trpících koronovým virem Covid-19, která by mohla zabránit tomu, aby se u pacientů vyskytla nebezpečná sekundární pneumonie (zápal plic). (5x hluboký nádech, vždy po kažném nádechu na 5 sekund zadržet dech a pak vydechnout, po 6. nádechu hluboké zakašlání se zakrytím úst. Tento cyklus zopakovat ještě jednou a pak si lehnou na břicho na polštář a deset minut dýchat o trochu hlouběji než obvykle. Tato technika má docílit, aby se vzduch dostal i do dolních částí plic a nedocházelo k uzavírání dýchacích cest.)
Autor: MK
Komentáře (1)
- odpovědět
Dub 14, 2020Přidat komentář