Dlouhé sezení je mučením, které může i zabíjet

Sezení je pro páteř tou nejnamáhavější činností. Ve stoje se aktivují hluboké stabilizační svaly, které páteř drží vzpřímenou, a proto na meziobratlové ploténky není vyvíjen tak velký tlak, jako když sedíme a celá váha horní poloviny těla je zatěžuje.

Všichni víme, že kouření, alkohol, drogy, dlouhodobé vystavení slunci, špatná strava a přejídání jsou sebezničující. Na stejný seznam si podle nejnovějších lékařských studií můžeme přidat i dlouhé sezení. Většina z nás tráví vsedě i více než 10 hodin denně - počítač, kancelář, škola, auto, sezení doma u televize, atd. Na takový „nápor“ nebylo lidské tělo stvořeno a páteř, svalový korzet i oběhový systém značně trpí. Málokdo ví, že v pasivní sedavé poloze je také narušen oběh lipázy = enzym, který štěpí tuky. Výzkumy dokázaly, že lidé se sedavým zaměstnáním trpí 2-3x častěji obezitou, poruchou štítné žlázy nebo cukrovkou.

Sedavý způsob života je nebezpečný ze dvou důvodů: ?

1) Vsedě je páteř strnule ohnutá v nevhodné pozici, která zatěžuje meziobratlové ploténky i svaly, což vede nejen k bolesti, ale dokonce k trvalé degeneraci a deformaci páteře a pohybového aparátu.
?2) Při dlouhodobém sezení je díky nečinnosti narušen oběhový systém, dýchání i trávení a může tak docházek ke komplikovaným zdravotním problémům celého systému.

Kolik času trávíte sezením?
Pokud trávíme denně více než tři hodiny sezením, tak je to průměrně 15 hodin týdně a 780 hodin ročně.  Při osmi hodinách denně a pěti pracovních je to průměrně 1664 hodin za rok. Výběr vhodné pracovní židle by pro Vás měl být prioritou.
„Jak a na čem sedíte, jak máte nastaven  monitor a klávesnici, by pro každého měl být první úkolem, který budete v práci řešit.“, říká Bc. Martin Trávník, hlavní fyzioterapeut z Centra zdravých zad. I když se tahle rada může zdát hodně naivní, pan Trávník mluví z praxe. „Upravit si výšku područek nebo monitoru jen o 1 cm, může být pro Vaše zdraví zásadní.“ Lékaři obecně nedoporučují sedět déle než 4 hodiny v kuse, na rehabilitačním míči dokonce jen 2 hodiny denně.  Přesto je podle nich právě dynamické sezení vycházející z balancování na míči klíčem ke zdravým zádům bez přetěžování beder, trapéz a krční páteře.

VAROVÁNÍ: Sezením na špatné židli vážně hazardujete se zdravím!
V roce 2007 vzniklo v Praze Centrum zdravého sezení, které si vzalo za cíl naučit Čechy zdravému sezení, předcházet bolestem páteře, zvyšovat pohodlí pří práci a eliminovat únavu z dlouhého sezení. Podle českého pracovního práva máte dokonce po každých 2 hodinách sezení právo na 5ti minutovou odpočinkovou pauzu. Málokterý ze zaměstnavatelů toto právo aktivně sleduje a podporuje.


Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (11)

 • Obrázek uživatele naprostý nesouhlas
  naprostý nesouhlas (anonym)

  Já mám problém se zády a stát vůbec nemůžu, to mám po chvilce strašné bolesti. Ale sedět můžu klidně hodiny, pokud je to na dobré židli. To zase nějací vědci něco vyzkoumali a výsledek bude, že zaměstnavatelé budou chtít brát zaměstnancům židle a nutit je stát, jako je tomu u Amazonu nebo v amerických supermarketech. Zajímalo by mě, kdo za tuhle studii zaplatil. Nevěřte tomu a braňte se!!!!

  Led 20, 2016
 • Obrázek uživatele Nika
  Nika (anonym)

  Můj manžel sedí tak od půl osmý do desíti do večera, pak jde spát - je u počítače či televize - pokud u nich není, tak někam jede autem - děsí mne to, jak na tom bude za pár let, Teď je mu 35. Docela často se kvůli tomu s ním hádám. Já musím mít každý den nějaký pohyb a jít do přírody.

  Led 21, 2016
 • Obrázek uživatele Mautycka
  Mautycka (anonym)

  Zaměstnavatel dospělému člověku celkem nemá jak bránit v tom, aby se prošel a protáhl, ale co taková škola? Hodiny a hodiny sezení bez pohybu v době intenzivního růstu dětem asi moc nesvědčí, že?

  Led 22, 2016
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Zaměstnavatel dospělému...Za našeho dětství se o přestávkách muselo kolovat na chotbě, dnes co vím, tak raději učitelky drží děti na místech ve třídách.

  Led 22, 2016
 • Obrázek uživatele Eva
  Eva (anonym)

  Za našeho dětství se o...Já si pamatuji, že jsme chodili dokola po chodbě akorát jednou denně, o velké přestávce. Jinak jsme byli ve třídě.

  Led 26, 2016
 • Obrázek uživatele hmm
  hmm (anonym)

  Zaměstnavatel dospělému...tak to bys čuměla...třeba takové supermarkety, tam si prý pokladní nemůžou ani odskočit na WC, natož nějaké protahování.

  Led 26, 2016
 • Obrázek uživatele Kurtizána
  Kurtizána (anonym)

  Já mám nejlepší práci. Buď pracuji v leže, nebo se při práci pohybuji. Žádné dlouhé ztuhlé sezení nebo stání.

  Led 30, 2016
 • Obrázek uživatele Jitka
  Jitka (anonym)

  Můžete mi prosím někdo poradit s výběrem kancelářské židle? Mám sedavé zaměstnání, tak hledám židli, na které si nebudu ničit zdraví…

  Srp 20, 2019
 • Obrázek uživatele Markéta
  Markéta (anonym)

  Také mám sedavé zaměstnání, a dělám z domu, koupila jsem si pro to terapeutickou židli, u které vím, že si sezením na ni nezničím záda.

  Srp 21, 2019
 • Obrázek uživatele Jitka
  Jitka (anonym)

  Kde jste ji prosím kupovala?

  Srp 22, 2019
 • Obrázek uživatele Markéta
  Markéta (anonym)

  Já si ji objednávala z obchodu www.kancelarskezidle.com přes eshop, ale dívala jsem se, že mají několik poboček po republice.

  Srp 23, 2019

Přidat komentář

Reklama

Reklama