Diabetik a chřipka

Obzvlášť velké nebezpečí ale chřipka představuje pro diabetiky. Ti mají totiž vlivem své nemoci oslabenou imunitu, a jsou proto náchylnější k řadě infekcí. Pacienti s cukrovkou by v tomto období měli být opravdu opatrní, a když už přeci jen chřipku chytí, rozhodně by ji neměli přecházet. Pokud se totiž nebudou správně léčit, hrozí jim jednak zhoršení samotného diabetu, jednak i další závažné komplikace.

Diabetes je porucha metabolismu cukrů, při které dochází ke zvýšení hladiny glukózy v krvi, tzv. hyperglykémii. Jedná se o civilizační onemocnění, na jehož vzniku se podílí nepříznivý životní styl -  obezita, nedostatek pohybu, stres, i dědičná zátěž. Lidé, kteří tímto onemocněním trpí, musí dbát na své zdraví a udržovat stabilní normální hladinu krevního cukru. „V chřipkovém období by se diabetici měli mít zvláště na pozoru. Pokud u nich v tomto období dojde k rozkolísání hladiny cukru v krvi a jsou-li její hodnoty vyšší, je organismus náchylnější k infekci. Průběh jakéhokoliv infekčního onemocnění je pak vždy složitější a mohou se rozvinout i závažné komplikace. Riziko jejich vzniku je dokonce dvakrát vyšší než u zdravé osoby stejného věku. Diabetikům oproti zdravým osobám hrozí během epidemie chřipky až 6x vyšší pravděpodobnost hospitalizace,“ říká MUDr. Denisa Janíčková Žďárská, PhD., diabetoložka z Interní kliniky FN Motol.  

Pokud se diabetik chřipkou nakazí, je třeba ji pořádně vyléčit. Nutný je klid na lůžku, lehká strava, vitamíny a dostatečný příjem tekutin. Při onemocněních jako je například chřipka se hladiny cukru v krvi většinou zvýší. Může se proto stát, že cukr překročí tzv. ledvinný práh a začne odcházet z těla močí. Strhává s sebou i vodu, takže se vytvoří větší množství moči, než je nutné. Aby se organismus vyhnul dehydrataci, je potřeba ztráty vody močí i pocením pečlivě doplňovat. Doporučují se 3 litry tekutin (neslazených či slazených umělým sladidlem) denně. Vhodné jsou bylinkové čaje, černý či zelený čaj, minerální vody, voda ochucená citronem, káva z melty apod.

Léčbu je potřeba doplnit léky na snížení horečky, která chřipku provází. Komu z nejrůznějších důvodů vadí klasické tablety, může vyzkoušet přípravek Paralen horký nápoj bez cukru 500 mg, který nejenže uleví od bolesti, ale poslouží i k doplnění tekutin. Má formu světle žlutého prášku s citronovou příchutí a na rozdíl od kombinovaných léků obsahuje pouze léčivou látku paracetamol. Vzhledem k nulovému obsahu cukru jej mohou užívat diabetici, také pro kardiaky není kontraindikovaný.

Diabetici by měli během chřipky co nejpřesněji dodržovat léčebná opatření. Během nemoci dochází v organismu ke stresové reakci, při které se vylučují hormony působící opačně než inzulin (hormon regulující množství krevního cukru v krvi). „Během nemoci jako je chřipka pacient většinou méně jí, i tak bude pravděpodobně potřebovat stejnou nebo vyšší dávku inzulinu. Pokud pacientovi doposud stačila dieta nebo antidiabetické léky, může se stát, že na přechodnou dobu bude potřeba aplikovat inzulin. Nicméně léčebný režim při chřipce je nezbytné upravovat po poradě s diabetologem nebo lékařem, který pacienta s cukrovkou léčí,“ doplňuje MUDr. Janíčková Žďárská.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související články: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama