Diabetici by neměli přehlížet ani drobná poranění

Diabetici, zejména ti, kteří trpí metabolickou poruchou již delší dobu, se podle odborníků častěji potýkají též s poškozením vegetativního nervového systému a poruchou funkce malých cév a nervů. V důsledku toho se u nich zvyšuje náchylnost ke zraněním a vzniku infekce.

 „Snížené vnímání bolesti, které je způsobené poškozením nervových zakončení, vede k tomu, že si pacient s cukrovkou způsobené zranění uvědomí často až se zpožděním. Neléčí ho včas, kvůli čemuž hrozí vznik nebezpečné infekce,“ varuje Jiří Vykydal z Profi-Pedikura.cz. Podle něj dochází k drobným zraněním při běžné domácí péči, typicky třeba při úpravě nehtů či odstraňování ztvrdlé kůže. „Pokud diabetici používají ostré či špičaté pomůcky a nástroje, riskují zranění a následnou infekci. Vhodnější je používat kleště a nůžky se zaoblením a namísto kovových škrabek sáhnout po těch keramických. Pomůcky pro diabetiky jsou navíc obvykle z hypoalergenních materiálů, které se dají snadno sterilizovat,“ radí Vykydal.

Se špatným hojením ran se diabetici potýkají obzvláště tehdy, když nejsou dobře léčeni. „Špatně kompenzovaná cukrovka totiž zhoršuje schopnost organismu odolávat infekcím. Speciální situace se pak týká nemocných se syndromem diabetické nohy, kdy je špatné hojení ovlivněno i poruchou prokrvení a poškozením nervů,“ potvrzuje přednosta Interní kliniky Fakultní nemocnice v Motole prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA. „Pomůcky určené speciálně pro diabetiky proto rozhodně doporučujeme užívat,“ dodává.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Související články: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama