Desítky pacientek se vyhnuly chemoterapii díky novému testu

Desítky žen uchráněných před zbytečnou chemoterapií. Takový je po prvním roce fungování přínos toho, že VZP začala jako první pojišťovna v Česku hradit svým klientkám s rakovinou prsu test Oncotype DX. Ten pomáhá u pacientek s nádorem zachyceným v časném stadiu rozlišit mezi těmi, kterým chemoterapie může pomoci, a naopak těmi, u kterých by znamenala jen zbytečnou zátěž organismu a riziko vedlejších účinků.

Náklady, které pro VZP úhrada unikátního testu přinesla, jsou v porovnání s přínosem pro nemocné ženy zanedbatelné.

 

Test Oncotype DX není vhodný pro všechny pacientky, ale jen pro omezenou skupinu s určitým typem nádoru a v určité fázi nemoci. Loni ho lékaři v komplexních onkologických centrech indikovali celkem 49 klientkám VZP. Dvaatřicet z nich se díky tomu vyhnulo chemoterapii.

 

Celkové náklady, které měla v roce 2014 VZP s použitím testu Oncotype DX, byly 4,8 milionu korun. Jeden totiž vyjde na 98 tisíc. Zbytečná chemoterapie pro dvaatřicet klientek, u nichž se díky testu ukázalo, že se pro ně ve skutečnosti nehodí, by však dosáhly zhruba 3,7 milionu. Čistě z ekonomického pohledu tedy použití unikátního vyšetření znamenalo zvýšení nákladů o 1,1 milionu korun. Zdravotní i psychický stav a kvalita života více než tří desítek klientek, které by zbytečná chemoterapie bezpochyby poznamenala, však za tuto částku zcela jistě stojí.

 

To, že jde o krok správným směrem, ostatně naznačuje i přístup některých dalších zdravotních pojišťoven, které postupně začaly po vzoru VZP svým klientkám test rovněž platit. Stále to ale nejsou všechny pojišťovny. Test totiž zatím není v Seznamu zdravotních výkonů, a VZP ho proto hradí na základě speciálního kódu, který za tím účelem vytvořila.

 

Běžný postup v případě, kdy lékař odhalí rakovinu prsu v časném stadiu, je obvykle takový, že doporučí chirurgické odstranění nádoru. Důležité je ale minimalizovat možnost, že by se onemocnění mohlo vrátit. Proto po operaci často následuje např. chemoterapie, hormonální či radiační léčba nebo jejich kombinace. S testem Oncotype DX lékaři dostávají nástroj, který jim umožní rozhodnout se na základě objektivních kritérií pro nejlepší postup a ušít léčbu na míru konkrétní pacientce.

 

Vzorek nádorové tkáně, kterou lékař ženě při zákroku vyjme, se odešle na jediné centrální pracoviště na světě. Výsledky testu jsou známy v rozmezí 7-10 dnů. Test přiřadí pacientce tzv. skóre recidivy od 0 do 100. Nižší hodnota indikuje nižší pravděpodobnost recidivy a slabší účinek chemoterapie, vyšší čísla naopak ukazují na zvýšené riziko opětovného výskytu nádoru a také na vyšší pozitivní účinek chemoterapie.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související články: 

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele re
  re (anonym)

  No,, konečně se ledy pohnuly ale!!!!! Pozor néééé pro všechny . V dnešní době každý ví co dokáže chemoterapie, pokud se pro ní rozhodnete, rovnou si připravte rakev. Víme všichni že, je to pouze byznys jsem zděšena že ,stále a bude tato válka trvat. Lidičky probudte se.....našla jsem články kdy, schválne páni doktoři řeknou že máte rakovinu protože se, zjistilo že rakovina se nedá určit na sto procent. Je mi z toho smutno když světová vláda ničí lidi , je jim jedno že malé děti trpí. Přitom na rakovinu je už dávno lék.!!!!!!!!!!!!!

  Zář 01, 2015
 • Obrázek uživatele H
  H (anonym)

  No,, konečně se ledy...Moje kamarádka byla na chemoterapii. Zabrala hned první, pak měla ještě čtyři. Jsou to tři roky a je v pořádku. Stále chodí na kontrolu, ale kdyby to mělo trvat dalších pár let, ten život co žije stojí zato. Aktivní, jen bere denně tabletku nějakého hormonu. Na operaci a odstranění nádotu nemohla, má slabé srdíčko. Moje sousedky -dvě, měly chemoterapii před lety. Déle než 5 let to je. Jedné je teď 55 let a druhé o deset méně. tak prosím jim to řekněte, že raději mely být mrtvé. Obě vypadají skvěle a rakovina se nevrací.

  Zář 01, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama