Desetidenní kúra: snížení ámy

Všechny přístupy Maharishi ajurvédy se různými způsoby snaží o vyloučení jedů metabolismu a ostatních toxinů z organismu. Ale před početím by se mělo dodatečně provést cílevědomé odstranění jedů se zlepšením všech tělesných funkcí.

Následovně popsanou desetidenní kúrou můžete pročistit své ámou znečištěné tkáně a v krátké době vyloučit vodou rozpustné nánosy z tělesných kanálků. Působí stejně jako půst, ale je pro organismus mnohem šetrnější a nenaruší rovnováhu dóš.

Redukce ámy stojí na dvou pilířích: velmi snížený přísun potravy a pití horké vody. 

 

Snížený příjem stravy

Citrónový nápoj na lačný žaludek:

Půl hodiny před snídaní vypijte sklenici vody (o pokojové teplotě) s jednou až dvěma čajovými lžičkami čerstvě vymačkané citrónové šťávy a se lžičkou medu (odstředěného za studena). Přesný poměr medu a citrónové šťávy si namíchejte tak, aby nápoj nebyl kyselý.

Lehká snídaně:

Snídani vynechejte nebo vypijte sklenici čerstvě vymačkané šťávy z pomerančů nebo jiného ovoce. Použité ovoce musí být dobře vyzrálé a nesmí být kyselé.

Oběd:

To by mělo být úplné a harmonické jídlo.

Jezte prosím tak, abyste byli na konci jídla psychicky a tělesně zcela uspokojeni. Pozorně sledujte svůj individuální bod nasycení. Jezte lehce stravitelné, čerstvě uvařené, resp. čerstvě připravené, pokrmy.

Odpoledne:

V případě potřeby můžete vypít sklenku citrónové vody (viz bod 1).

Lehká večeře:

Uvařte si čerstvě připravenou zeleninovou polévku. Klidně ji můžete ostře okořenit, například zázvorem, kuminem (římský kmín) nebo černým pepřem. Nebo si můžete udělat odstředěnou ovocnou nebo zeleninovou šťávu (přednostně z mrkve nebo červené řepy). 

Horká voda

1. Pijte po celý den každou půlhodinu horkou vodu.

Voda by měla být natolik horká, abyste ji mohli pít. (Můžete ji nejdříve trochu ofouknout, abyste si nespálili jazyk.) Někdy má člověk, zejména v prvních dnech, potřebu častějšího pití, to v každém případě učiňte.

 

2. Co se týče množství, pijte pokaždé tolik, jak to vyžaduje vaše žízeň.

To se může v průběhu snižování ámy velmi lišit. (Pijete-li horkou vodu každou půlhodinu nebo častěji, stačí vám možná jen několik loků.) Pro úspěšnost kúry není důležité množství vypité vody, nýbrž její co možná nejvyšší teplota, jakožto i časté pití. Když pijete příliš velké množství, jsou přespříliš ředěny žaludeční šťávy a zhorší se zažívání.

3. Voda by měla být vařena asi 10 minut, tím je lehce stravitelná.

Chemická analýza této vody ukazuje, že vodní molekuly, jež jsou normálně spojeny v klustrech (molekulárních spojeních) od 8000 do 10000, po vaření obsahují už jen jednu nebo dvě molekuly. Tím je uvařená voda ?řidší": může snadněji proniknout stěnami střev a membránami buněk, a dostane se na všechna místa v těle až k nejmenší buňce. Rozestoupením molekul se uvolnila místa mezi elektrony, takže se na tyto nyní oddělené vodní molekuly napojí áma, a spolu s vodou může opustit tělo.

Pozitivní účinek vaření vydrží asi dvanáct hodin. Proto můžete ráno vodu převařit a pak ji udržovat horkou v termosce.

4. Použijte vodu dobré kvality.

Minerální voda není nutná, protože minerály se během vaření vyloučí. Máte-li potíže obstarat si kvalitní vodu, můžete zlepšit vodu z vodovodu: přidejte do vařící se vody špetku kuminu, kurkumy, zázvoru a anýzu, ale jen tak málo, aby se to chuťově téměř nedalo poznat. Nebo přidejte několik plátků čerstvě nakrájeného zázvorového kořene (váže toxiny a proto by se po uvaření vody neměl jíst).

5. Pročišťující síla čisté horké vody je nejsilnější.

I bylinné čaje snižují působnost redukce ámy. Každý čaj totiž obsahuje chuťové látky, barviva a účinné látky, které nasycují volné elektrony vodních molekul, takže je mnohem méně ámy z tkání přijato a z těla vyloučeno.

Zdroj: MUDr. Karin Pirc ? Matka a dítě, nakladatelství Ecce Vita

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama