
Zdravotní stav si každý člověk z velké části ovlivňuje svým životním stylem.
Desatero zdravého životního stylu
1. Pravidelnost
Důležitým faktorem pro zdravý život člověka je pravidelnost, a to ve všem - v jídle, v pitném režimu, ve spánku,
v pohybu i v odpočinku. Není na škodu se čas od času postit, ale jinak by člověk měl vše dělat raději pravidelně. Organismus má v sobě biologické hodiny, které se násilným změnám brání. Výsledkem je pak nadměrná únava, hromadění tuků a dokonce i zdravotní problémy. Vstávejte a choďte spát v pravidelný čas, jezte častěji, v menších dávkách a opět v pravidelných časech. Totéž platí o pitném režimu, ale zároveň o mnoha dalších pravidelných lidských potřebách. Tělo se na své dávky těší, tak jej nenechávejte čekat.
2. Zdravá strava
Není jen pouhou frází, že potrava, kterou přijímáme, je vkladem do našeho zdraví, který se nám vrátí i s úroky. Nejsem sice žádnou specialistkou na stravu, ke všemu vím, že co je vhodné pro mé tělo, může být pro jiného nevhodné. Každý z nás je totiž něčím jedinečný a z toho důvodu tělo každého z nás vyžaduje odlišný přístup. Ze svých zkušeností mohu ovšem doporučit několik pravidel, která je vhodné mít při stravování na paměti. Důležitým aspektem správné stravy je především konzumace rozmanitých druhů potravin ve vyváženém poměru. Příjem energie by neměl výrazně překročit výdej. Jídla raději jezte méně, ale více chodů. Když si dopřejete „těžší“ jídlo, učiňte tak spíše k obědu, než k večeři. K večeři navíc neusedejte příliš pozdě, nebo alespoň ne později než dvě hodiny před spánkem. A když máte chuť na něco „nezdravého“? Netrapte se, vždyť žijeme jen jednou! Nejsem zastáncem urputného odpírání dobrot, které nám tolik chutnají. Mějte ale na paměti, že všechny nezdravé potraviny bychom měli konzumovat jen v omezeném množství, nebo alespoň ne příliš často.
3. Překonejte lenost
Dostatečný a pravidelný pohyb je další důležitou složkou zdravého životního stylu. Dokonce se říká, že dostatečný pohyb může zčásti kompenzovat špatné jídelní návyky! Pokud je pro někoho sport úhlavním nepřítelem, měl by na pravidelný pohyb myslet alespoň při každodenních rutinních činnostech. Nikomu rozhodně neuškodí, když místo výtahu využije schodiště, nebo když při přesunu na kratší vzdálenost zvolí chůzi místo pohodlné jízdy dopravním prostředkem. Vím, že s leností je někdy těžké bojovat, občas bychom ale tento boj měli podstoupit. Ani zde nezapomeňte na pravidelnost! Vašemu tělu mnohem více prospěje každodenní procházka či jiná klidná pohybová aktivita, než hodinový dril v tělocvičně „jednou za čas“.
4. Každý stroj potřebuje palivo
Lidské tělo musí mít k dobré funkčnosti dostatečný přísun tekutin. Je to důležité pro celkovou kondici, ale i pro funkčnost vnitřních orgánů. Nejvhodnější tekutinou je zajisté voda, která hraje v organismu člověka nenahraditelnou roli. Nebojím se použít výrok, že voda je opravdu zázračná a opomíjením jejího pravidelného přísunu si velmi škodíme. Alkohol či kávu do seznamu přijatých tekutin nepočítejte. Naopak nás ještě více odvodňují. Kávu si tedy dopřávejte vždy se sklenicí vody. Bolí vás hlava, jste unavení či málo výkonní? Nejspíše málo pijete! A konec konců, dostatečná hydratace se projevuje i na kvalitě vaší pleti. Já osobně považuji pravidelný příjem tekutin za jeden ze zaručených receptů pro krásu! Jako vždy to ale nepřehánějte. Moc minerálek taky škodí a pět litrů destilované vody už může být smrtelnou dávkou.
5. Spánek nad zlato
O důležitosti spánku pro lidský organismus není pochyb. Pro mě je to navíc jedna z nejoblíbenějších činností. Ne každý si ale může dopřát ten luxus spát osm hodin denně, málokdo má navíc spánek kvalitní. S nekvalitním spánkem ale bohužel souvisí únava a dokonce i různá onemocnění. Každý by měl proto alespoň trochu pamatovat na tzv. spánkovou hygienu. Mezi základní pravidla kvalitního spánku patří například vyvětraná, nehlučná a neosvětlená místnost. Od pozdních odpoledních hodin byste se měli vyvarovat pití kávy, černého či zeleného čaje a energetických nápojů. Kvalitní spánek si také pravděpodobně nedopřejete, pokud budete ve večerních hodinách pít alkohol a kouřit. Naopak výborným receptem pro dobré spaní je krátká večerní procházka na čerstvém vzduchu či příjemná večerní relaxace.
6. Chvilka pro sebe
Z vlastní zkušenosti vím, že relaxaci nelze považovat za ztracený čas. Relaxace má bezpochyby blahodárné účinky na tělo i psychiku. Život ve stresu a jízdu „na doraz“ nám naše tělo jednou vrátí. Najít si v nabitém programu alespoň jednu dvě hodinky týdně jen pro sebe bych všem naordinovala jako povinnost. A způsobů relaxace jsou stovky. Osobně nedám dopustit na thajské masáže, pro někoho může být ideální procházka parkem, jízda na kole nebo prohlídka obrazové galerie. Cíl je ve všech případech jasný: takzvaně „vypnout“ a alespoň na chvíli zapomenout na každodenní starosti a povinnosti.
7. Manažer zdraví
Důležitým pomocníkem v péči o vaše zdraví a zdravý životní styl může být také Elektronická zdravotní knížka, která obsahuje velmi praktický nástroj - aplikaci „Manažer zdraví“. Díky ní můžete mít pod kontrolou termíny preventivních lékařských prohlídek či různých očkování. Další výhodou je také přehledná služba poskytující sledování vašich tělesných údajů, a to BMI indexu, krevního tlaku a krevního cukru. Zde se dozvíte, jestli jsou vámi naměřené hodnoty srovnatelné s hodnotami doporučenými a můžete tak případně včas odhalit či zabránit zdravotním komplikacím.
8. Zvládání stresu
Život v dnešní době není jednoduchý. Jste často ve spěchu? Děláte vše na poslední chvíli? Bojíte se, že uděláte chybu? Bojíte se budoucnosti? Pokud alespoň na jednu z těchto otázek odpovídáte ano, pravděpodobně ve svém životě prožíváte stres. Častý stres je přitom původcem mnoha zdravotních potíží, proto bychom nad jeho existencí v našich životech neměli mávnout rukou. Stresu se nelze zbavit úplně, je ale možné svým životním stylem tomuto „strašáku“ předcházet. Mnohá doporučení už ve výše uvedených bodech zazněla, což je důkazem toho, že zdravý životní styl je velkým pomocníkem v boji proti stresu. Takže jak nejlépe zvládat stres? Jezte zdravě, pravidelně se hýbejte, relaxujte, dopřávejte si kvalitní spánek, ale také myslete pozitivně, obklopujte se příjemnými lidmi a hodně se smějte.
9. Pozor na závislosti
Jedním z největších nepřátel zdravého životního stylu jsou závislosti. Zdůrazňovat škodlivost alkoholu
(v nepřiměřeném množství), kouření, nebo dokonce drog, je myslím zbytečné, ale závislost si můžete vypěstovat na spoustě věcí. Co myslíte, že škodí více: alkohol nebo čokoláda? Když si dáte občas dvě deci dobrého vína, tak se nic neděje (já osobně si je dávám moc ráda), ale zkuste jíst denně několik tabulek čokolády... Prostě nezáleží, na čem zrovna „ujíždíte“ - ovšem všeho moc škodí.
10. Láska, optimismus, dobrá nálada
Možná nejdůležitější, ale zároveň nejvíce opomíjenou součástí zdravého životního stylu, je duševní pohoda. Ráno vstát, usmát se na svět a s dobrou náladou vyrazit vstříc novým zážitkům. To je, zdá se, to nejlepší, co můžete udělat pro své zdraví. Je to ale také o lásce. I ten největší introvert potřebuje lásku někoho druhého. Lepší, nežli lásku brát, je ale lásku dávat. Ne nadarmo se říká, že ve dvou se to lépe táhne a s dobrou náladou jde všechno líp. Láska a dobrá nálada jsou jasné elixíry života a pilíře zdravého životního stylu.
Komentáře (27)
- odpovědět
Led 15, 2013- odpovědět
Led 15, 2013- odpovědět
Led 15, 2013- odpovědět
Led 15, 2013- odpovědět
Led 15, 2013- odpovědět
Led 15, 2013- odpovědět
Led 15, 2013- odpovědět
Led 15, 2013- odpovědět
Led 15, 2013- odpovědět
Bře 30, 2013- odpovědět
Bře 30, 2013- odpovědět
Bře 14, 2014- odpovědět
Dub 01, 2014- odpovědět
Dub 01, 2014- odpovědět
Dub 01, 2014- odpovědět
Dub 01, 2014- odpovědět
Dub 01, 2014- odpovědět
Lis 03, 2014- odpovědět
Lis 18, 2014- odpovědět
Dub 07, 2015- odpovědět
Dub 07, 2015- odpovědět
Dub 07, 2015- odpovědět
Dub 07, 2015- odpovědět
Dub 07, 2015- odpovědět
Dub 07, 2015- odpovědět
Srp 19, 2015- odpovědět
Led 21, 2020Přidat komentář