Reklama

Desatero pro zdravé srdce

Profesor MUDr. Jan Pirk sestavil desatero pro zdravé srdce.

„Já sám se tímto desaterem řídím víc než stoprocentně. Jedno staré přísloví říká: Ve zdravém těle zdravý duch. Čili když se budete mít fyzicky dobře, budete mít i dobrou náladu. Mně osobně se tento recept na spokojený život v dobré kondici vyplácí,“ uvedl profesor MUDr. Jan Pirk. 

Desatero pro zdravé srdce  

 1. Uvědomte si, kolik vám je let! Podle věku najdete i vhodný sport, který bude určen právě vám.
   
 2. Přiměřeně svému věku a stavu byste měli alespoň půl hodiny denně věnovat své fyzické kondici. Je vhodné, zejména pokud se sportem začínáte, sledovat svůj krevní tlak a puls, údaje si pečlivě zaznamenávat, nejlépe pak do Elektronické zdravotní knížky (aplikaci můžete využít například i při konzultaci s lékařem).
   
 3. Pokud jste nikdy nesportovali, než tak začnete činit, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem, aby vám pomohl určit, co je pro vás vhodné.
   
 4. Pořiďte si přiměřenou sportovní výbavu! I pro začínajícího sportovce jsou například kvalitní běžecké boty prevencí poškození kloubů a šlach.
   
 5. Při sportování vždy dodržujte pitný režim.
   
 6. Pokud jste opravdu nikdy v životě nesportovali, začněte nejlépe s rychlou chůzí, doporučuji tzv. Nordic walking.
   
 7. Jezte zdravě a přiměřeně, tak abyste měli správnou váhu - ani nízkou ani vysokou.
   
 8. Pijte denně sklenku dobrého vína! Respektive muži dvě, ženy jednu.
   
 9. Přinuťte ke stejné činnosti a životnímu stylu svého partnera. Ve dvou jde všechno snáz.
   
 10. Nikdy není pozdě začít.

 Profesor MUDr. Jan Pirk za velmi důležitý považuje další rozvoj elektronizace zdravotnictví, protože již dnes ovlivňuje preventivní chování tisíců uživatelů služby Elektronických zdravotních knížek (EZK). Ti mohou snadno ve své EZK například sledovat krevní tlak nebo vlastní křivku BMI (Body Mass Index).

 

Reklama

 

 

 

 

Reklama

Komentáře

Reklama