Desatero prevence vzniku cukrovky

V České republice bylo v loňském roce evidováno 928 tisíc lidí trpících diabetem a tato čísla neustále rostou. Podle odhadů odborníků by v roce 2035 mohl cukrovkou trpět dokonce každý desátý obyvatel Česka! Většina pacientů (asi 92 %) má diabetes 2. typu, který souvisí s nezdravým životním stylem. A právě počet těchto diabetiků v posledních letech přímo raketově stoupá.

Přitom 8 z 10 případů diabetu 2. typu by se dalo předejít změnou životního stylu - vyšší fyzickou aktivitou a změnou životosprávy. Jak málo vlastně stačí k prevenci tohoto onemocnění přiblíží v přiloženém desateru lékařka Diabetologického centra Interní kliniky 1.LF UK a ÚVN Praha, As. MUDr. Jarmila Jirkovská.

Zamýšleli jste se nad otázkou, jak trávíte běžné dny a čemu věnujete čas? Plánujte úkoly ve vlastním životě tak, aby Vás vždy alespoň trochu bavily. Najděte si cíl, proč chcete provést třeba i malou změnu životního stylu a směřujte k němu s rozmyslem. Pak můžete mít radost z dosažení dlouhodobějšího úspěchu.

Zajímejte se o vlastní zdraví, buďte aktivní, ptejte se svých zdravotníků na informace, které potřebujete vysvětlit.

Myslete na to, co jíte. Volte potraviny, které Vám chutnají, ale zároveň si jimi nepoškozujete vlastní zdraví. Nekupujte domů zbytečná lákadla. Pokud jíte běžně zdravě, pak lze sníst občas i něco „méně zdravého“.

Přemýšlejte, jaký druh pohybu by Vás bavil. Tomu pak zkuste věnovat trochu času (k prevenci cukrovky stačí i 30 minut chůze denně). Choďte, cvičte, hýbejte se. Protože pokud to neuděláte Vy, nikdo jiný to za Vás neudělá. Pozitivní vliv pohybu prospěje i Vaší náladě.

Nepodceňujte preventivní prohlídky u praktického lékaře. V krevních odběrech Vám kontroluje i hladinu cukru.

Zajímejte se o hodnotu Vaší glykémie (= cukr v krvi), zejména pokud patříte mezi osoby rizikové pro vznik cukrovky (obezita, zvýšený cholesterol, zvýšený krevní tlak, diabetes u rodičů, u žen v těhotenství apod.). Glykémii si můžete kontrolovat i samostatně doma na glukometru. Pokud naměříte kdykoliv během dne náhodnou hodnotu >= 7,0 mmol/l, je vhodné oznámit to praktickému lékaři.

Dostatek spánku nenahradíte ničím jiným.

Nekuřte nebo se snažte alespoň kouření omezit. I postupné krůčky směřují k úspěchu a každá nevykouřená cigareta hraje ve prospěch Vašeho zdraví.

Naslouchejte doporučením lékaře / zdravotní sestry. Jsou na Vaší straně ve snaze zabránit vzniku nemoci nebo již existující nemoc vhodně léčit.

Žijte s úsměvem a nechte se co nejméně vést stresem. Nikdy nevíte, co bude zítra, takže ke změně využijte už dnešek.

Více informací o problematice diabetu - jak mu předejít i jak s ním žít, když už přijde, najdete na komunitním webu edukativní zdravotně-preventivní platfotmy www.hlidejsizdravi.cz.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související články: 

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Diabetik
  Diabetik (anonym)

  Diabetes 2. typu se masivně rozšiřuje díky masivním preskripcím statinů (léků na snižování cholesterolu). To není výmysl, potvrdil to oficiálně i SÚKL (Státní ústav pro kontrolu léčiv), což je nejvyšší orgán v ČR přes povolování a schvalování léků.

  Led 02, 2017
 • Obrázek uživatele Jindra
  Jindra (anonym)

  Diabetes 2. typu se masivně...Jo údajně statiny zvyšují riziko diabetu o 9%. Jinak určitě to není žádný zázrak - statiny mají negativní vliv na játra, svaly či možnost rozvoje lupusu je potvrzen.

  Led 02, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama