Denní a sezónní rytmy

Klíčem k dobrému fungování lidského organismu je dodržování pravidelného denního režimu, připomíná odbornice na biorytmy Helena Illnerová. Aby lidé co nejsnadněji překonali přechod na letní čas, měli by se podle ní ráno vystavovat intenzivnímu osvětlení, cvičit nebo alespoň jít kus cesty do práce pěšky.

"Nic nenahradí sluneční světlo. Lidé by měli ráno vystrčit hlavu z okna, nejlépe směrem na východ, a jít třeba se psem," radí předsedkyně akademie věd Illnerová. S přechodem na letní čas souhlasí. Změnu by ale posunula až na konec dubna, aby lidé, jejichž pracovní doba začíná časně ráno, nemuseli vstávat do tmy.

Kvůli neschopnosti vnímat světlo mají například nevidomí. problémy s důsledným střídáním nočního spánku a denní aktivity. Novorozeňata, která se ještě nesladila s 24hodinovým rytmem, by měla proto být přes den vystavována světlu co nejvíce. "Rychleji tak začnou chápat rozdíl mezi nocí a dnem," vysvětlila Illnerová při přednášce o denních a sezónních hodinách v živých organismech. V tomto ohledu je zásadní také kojení. V mateřském mléce se totiž hormon melatonin, způsobující ospalost, vyskytuje pouze v noci. Kojené dítě se proto lépe orientuje v čase.

Ti, kdo nemusí do práce, by si podle Illnerové rozhodně neměli "přispávat". K poruchám časového systému patří totiž vedle nespavosti starých lidí či syndromu pozdního spánku například takzvaný syndrom amerických manželek. Vědci před lety zjistili, že Američanky, které nemusely do práce a jejichž děti už odrostly, posunovaly postupně čas vstávání. Nakonec se zcela vzdálily běžnému rytmu života.

Pravidelný spánek je rovněž podstatný pro ty, kteří pracují v noci. "To však při nočních směnách nejde nikdy úplně dodržet," upozorňuje Illnerová. Lidé by proto podle ní měli po třech až pěti letech práce v noci zanechat.

Veronika Jacobsová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele nesouhlas
  nesouhlas (anonym)

  Když ráno vystrčím hlavu z okna, byť na východ, je stejne všude chmurná tma. Tak brzy slunko jestě nevychází. S takovou "radou" at jdou do hájíčka! Kéž by raději nehýbali s časem. Vždyť vyrovnat se s touhle jarní změnou je záležitost přinejmenším na měsíc!!!!

  Dub 02, 2003
 • Obrázek uživatele novy
  novy (anonym)

  a Ty vocas,co mají dělat asi lidé,kteří celý život pracují na totálně nepravidelné směny.Viz nástupy a konce v kteroukoli denní nebo noční hodinu.To znamená od 00 do 24,snad to se svým malým mozečkem pochopíš.

  Pro 25, 2007

Přidat komentář

Reklama

Reklama