
Genetické inženýrství je soubor technik, které slouží k izolaci, modifikaci, rozmnožování a rekombinaci genů z různých organizmů. Umožňuje genetikům přenášet geny mezi druhy z různých biologických říší, které by se v přírodě vůbec nemohly navzájem křížit. Je tedy například možné přenést gen z genetického aparátu ryby do genomu rajčete, lidské geny se dají přenášet na ovce a geny prasat na bakterie E. coli, které žijí v zažívacím ústrojí savců.
Genetické inženýrství vzniklo v sedmdesátých letech na základě několika zásadních objevů v molekulární genetice. Molekulární genetici, kteří tyto nové techniky objevili nebo jako jedni z prvních genetické inženýrství rozvíjeli a používali, si brzy poté uvědomili, jaká nebezpečí jsou s tímto otevřením Pandořiny skříňky spojena. Pochopili, že se může velice snadno stát, že někdo rekombinací genů v laboratoři neuváženě nebo i záměrně vytvoří kmeny patogenních virů nebo bakterií.
Díky tomu bylo vydáno prohlášení, ve kterém byl požadován zákaz genetického inženýrství do té doby, dokud nebudou přijaty patřičné regulační předpisy. Tito vědci se chovali zodpovědně. Jako první odhalili možná nebezpečí, celou záležitost zveřejnili a zároveň přestali provádět jakýkoli další výzkum.
Dnes s rozvojem genetického inženýrství dochází ke komercializaci vědy a díky tomu je do jisté míry ohrožena bezúhonnost vědců, organizmy včetně lidských bytostí jsou degradovány na předmět obchodu, zhoršilo se vykořisťování a utlačování zemí třetího světa a je ohroženo zdraví lidí a živočichů a biologická diverzita.
Zdroj: Dr. Mae-Wan Ho - Genetické inženýrství
Komentáře (2)
- odpovědět
Led 02, 2009- odpovědět
Feb 05, 2009Přidat komentář