Co se děje s lidmi, když stárnou?

Stárnutí je proces, při němž se snižuje počet zdravých buněk v těle a přibývá buněk nezdravých. Různé orgány stárnou u různých lidí různým způsobem. Jakmile procento nezdravých buněk v určitém orgánu překročí jistou úroveň, jeho funkce je ohrožena. U většiny lidí to postihuje jako první srdce, u dalších imunitní systém i nebo mozek.

Nejpozoruhodnějším faktorem v procesu stárnutí je ztráta mladých rezerv buněk v každém orgánu v důsledku klesajícího počtu zdravých buněk. Například hladiny krevní glukózy (krevního cukru) zůstávají během života poměrně konstantní, ale měření glukózové tolerance ukazuje s přibývajícím věkem snižující se odpověď. Testy tolerance glukózy vlastně měří rezervní kapacitu endokrinního systému -- schopnost reagovat na stres způsobený zvýšenou zátěží glukózy. K podobnému poklesu dochází i při obnově mechanizmů jiných systémů.

Jednoduše řečeno - proces stárnutí je ztráta schopnosti těla reagovat na změněné požadavky a stres. Jak člověk stárne, množství zdravých aktivních buněk v každém orgánu klesá a schopnost orgánů normálně fungovat se zmenšuje.

Zdroj: O Antioxidantech - Pragma

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama