Dehydratace a přehřátí

Dehydrovanými se můžete stát snadno, zejména když jste pohybově aktivní. Dehydratace může z působit u starších lidí vážné problémy a skončit až hospitalizací.

 Je zcela normální, že tělo při pohybové aktivitě produkuje teplo a že se potíte. Máte-li na sobě vhodné oblečení a teplota a vlhkost vzduchu nejsou přehnané, bude se pot vypa­řovat z kůže a ochlazovat vaše tělo. Při aktivitě v prostředí s vysokou teplotou a vlhkostí se budete potit víc než normálně. Musíte doplňovat vodu, kterou ztrácíte, abyste se nestali dehydrovanými. V pozdějším věku se nebudete moci spoléhat na svůj pocit žízně, který by vám naznačil, že se máte napít vody.

Dehydratace může vést k přehřátí a srdečnímu selhání. Oba tyto stavy jsou velmi vážné. Dehydratace může vyvolat také zácpu, způsobit ledvinové pro­blémy a pokles krevního tlaku.

Dehydrataci způsobují také diuretika (močopudné léky), antidepresiva a jiné další léky. Pití kávy a alkoholických nápojů rovněž vede ke ztrátě tekutin, které se musejí nahrazovat vodou.

Vodu musíte pít celý den. Při počínající dehydra­taci se stane moč tmavě žlutou a je třeba na to upozornit. Vaším úkolem je vypít každý den 6 až 8 sklenic vody. Před zahájením a po skončení aktivity musíte vypít po jedné sklenici, když je horko, i více. Pokud se pohybujete více než 30 minut, je třeba se napít ještě v průběhu činnosti.

Na pití je nejlepším nápojem čistá voda. Nealkoholické nápoje a nápoje bez kofeinu, např. ovocné a zeleninové šťávy, limonády, nízkotučné nebo tukuprosté mléko počítáme za teku­tiny. Nemusíte kupovat sportovní nápoje a nahrazovat úbytek minerálů, ztracených poce­ním, pokud vaše zatížení netrvá několik hodin. Problém případné inkontinence neřešte tím, že byste pili méně vody. Poraďte se s lékařem, jak pít vodu, kterou potřebujete a při tom kontrolovat inkontinenci. Zvykejte si delší dobu na horké a vlhké počasí nebo na vyšší nadmořskou výšku. Nezapomeňte také na vhodné oblečení pro aktivitu, do které se chcete pustit.

Varovné příznaky z přehřátí a srdečního selhání

Zjistíte-li na sobě v průběhu pohybové aktivity některý z níže uvedených příznaků, zastavte se, vyhledejte stín a napijte se vody:

bolesti hlavy,

lehká závrať nebo točení hlavy,

Izmatek,

těžkopádnost nebo klopýtání,

nucení ke zvracení,

svalové křeče,

nadměrné nebo žádné pocení,

zimnice.

Zdroj: Fit po 50. nakladatelství Grada

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele tomaslezal@yahoo.com
    tomaslezal@yahoo.com (anonym)

    mam kamarada, co se taky trochu prehral, bohuzel pricina byla spis psychyckeho razu

    Čer 24, 2011

Přidat komentář

Reklama

Reklama