Dech a očista organismu

Dýchání je základní proces, při kterém vstupuje do organismu kyslík, aby mohl být rozveden a využit jako palivo pro každou jednotlivou tělesnou buňku. Současně se však při dýchání zbavujeme oxidu uhličitého a odpadních produktů, o které musí být buňky očištěny.

Čím více kyslíku se nám podaří do organismu dostat a čím efektivněji dokážeme vydýchat odpadní produkty, tím lépe. Správné dýchání napomáhá zlepšení nálady, zvyšuje odolnost vůči nachlazení a nemocím, zlepšuje spánek a dokonce zpomaluje proces stárnutí. Dýchání zajišťuje výživu mozku, uklidňuje nervy a má objektivně měřitelný dopad - snižuje tepovou frekvenci a urychluje metabolismus, normalizuje krevní tlak a snižuje riziko kardiovaskulárních nemocí.

V zásadě se dá říci, že téměř všichni dýcháme příliš povrchně a využíváme pouze nepatrnou část plic. Objemově vdechujeme zhruba pouze jednu sklenici vzduchu, přičemž by to mohlo být množství až třikrát vyšší.

Plíce jsou tvořeny asi 700 milióny vzduchových váčků, z nichž se větší část nachází ve spodních částech. Dýcháme-li mělce, nedochází k vypuzení všech odpadních plynů a odumřelých organických elementů z dolních plicních partií. Současně vzniká v dolních částech plic riziko ztráty zásadně důležité plicní elasticity.

Naštěstí však existují jednoduchá cvičení, s jejichž pomocí můžeme vrátit naše dýchání na úroveň optimálního plnění a pružnosti plic. V prastarých jogínských tradicích byla rozvinuta celá nauka o dýchání. Bývá označována jako pránajáma, věda o kontrole a rozvíjení dechu.

V Číně, kde je schopnost kontrolovaného dýchání neoddělitelnou součástí učení čchi kung, byly účinky dechového tréninku podrobeny přísným testům. Pokusy ukázaly že cvičeni čchi kung dokáže zvýšit plicní kapacitu v průměru ze 428,5 na 561,8 krychlových centimetrů.

Na symbolické úrovni spočívá celá podstata dýchání v detoxikaci - v přijímání nového a eliminaci starého. Buddhistické tradice oslavují každý nový vdech jako obdaření novým životem a každé vydechnutí jako malou smrt. Setrvání v hlubokém, blahém nádechu je chápáno jako forma utvrzení života a vitality. Naopak povrchní, mělké dýchání je do jisté míry vykládáno jako obrácení se zády k životu a jeho pouhé pasivní přijímání.

Existuje jogínské přísloví, které říká: "Podstata života je v dýchání - kdo z poloviny dýchá, z poloviny žije."

zdroj: Jane Alexander - Detoxikační program

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele izabela
  izabela (anonym)

  A existuje este jedna joginska mudrost, podla ktorej je kazdemu z nas prideleny urcity pocet dychov na cely zivot. Cim rychlejsie (a povrchnejsie) dychame, tym skor sa nam tento pocet dychov "minie". Len na margo uvadzam, ze podobne je to s jedlom - kto sa striedmo stravuje, ten zije dlhsie!

  Feb 28, 2006
 • Obrázek uživatele Oliv
  Oliv (anonym)

  O dýchání je to pravda. Dýcháme strašně povrchně, mělo by se s tím něco dělat. Ovšem se střídmým jídlem bych nesouhlasila. My jíme střídmě a zdravě, a přes to jsme pořád nemocní. Takže vliv střídmosti a vitamínů na zdraví a dlouhověkost je podle mně velmi diskutabilní. Co člověk, to originál.

  Bře 30, 2007
 • Obrázek uživatele Vector
  Vector (anonym)

  Správné dýchání je jen jednou "kvalitní cihlou" do celé stavby. Střídmé jídlo je další... Určitě Vám neuškodí. Hledal bych další cihly. Např. info o potřebě pohybu, spánku, pozitivním myšlení, odpočinku, prostředí atd...

  Čer 07, 2008

Přidat komentář

Reklama

Reklama