Cvičení ve vodě a tai-či mohou zmírnit obtíže při artritidě

Cvičení ve vodě a cviky čínského bojového umění tai-či mohou přinést úlevu starším lidem trpícím vážnými formami artritidy. S odvoláním na výzkum australských vědců z mezinárodního institutu zdraví při univerzitě v Sydney o tom dnes informovala agentura Reuters.

Vědci zapojili do svého bádání 152 mužů a žen ve věku 60 a více let s chronickou degenerativní artritidou v kyčlích nebo koleni. Rozdělili je na tři skupiny, z nichž první chodila na hydroterapii, druhá na tai-či a třetí byla jen sledována. Lekce trvaly hodinu dvakrát týdně.


Po 12 týdnech hydroterapie nebo tai-či cítili jejich účastníci významnou úlevu od bolesti a zlepšení fyzických funkcí. Lepší výsledky byly u lidí podstupujících hydroterapii, kteří chodili na cvičení častěji. Zlepšil se u nich významně fyzický výkon, například schopnost stoupat po schodech a chodit. Což u skupiny věnující se spíše tai-či nebylo tak výrazné.


"Hodiny hydroterapie jsou zřejmě přijatelnější, poskytují asi větší úlevu od bolesti a větší zlepšení objektivně měřitelné fyzické výkonnosti," uvádí vedoucí vědeckého týmu Marlene Fransenová v lékařském časopise Arthritis&Rheumatism.


Po 24 týdnech bylo veškeré zlepšení zachováno a bylo větší než při cvičení na zemi, které je doporučováno pacientům s artritidou.


Ze skupiny hydroterapie 81 procent lidí navštívilo 12 nebo více z nabízených 24 lekcí, zatímco ze skupiny tai-či to bylo jen 61 procent.


Studie se účastnil jeden Asiat a zbytek byli běloši. To podle Fransenové možná vysvětluje, že hydroterapie byla pro ně přijatelnější než tai-či. Cvičení tai-či vyžaduje kromě jiného pokrčená kolena, což může být pro některé lidi trpící bolestmi v kolenou obtížné.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Neublíží si člověk se začínející osteoporózou skákáním na velké zahradní trampolíně?

  Kvě 19, 2007
 • Obrázek uživatele Linda.now
  Linda.now (anonym)

  Mám tady skvělá cd s perfektní hudbou ke cvičení tajči. http://www.relaxacni-hudba.cz/tai-chi-195

  Led 31, 2012
 • Obrázek uživatele May
  May (anonym)

  Mě nedělá voda dobře: jsem vzdušné znamení. Mě se ve vodě neuleví, ale mám rád suché teplo, pomáhá od bolestí kloubů i zad.

  Feb 01, 2012

Přidat komentář

Reklama

Reklama