Zpráva o stavu

Dnes od půlnoci bude doktorka.cz vypnuta z důvodu finalizace přechodu na nový reklamní systém. Děkujeme za trpělivost a pochopení. Budeme se snažit, aby spuštění doktorky proběhlo do 6 do rána. Váš tým Doktorka.cz

Cukrovka může zničit zrak. Preventivní prohlídky očí jsou nezbytné.

V Česku přes 100.000 diabetiků má cukrovkou poškozený zrak, každoročně jich o dvě procenta přibývá. Málo ale o riziku poškození zraku vědí. Nechodí na preventivní oční kontroly, kde se dá obtíž odhalit.

Podle lékařky specializované na oční chirurgii Lucie Valešové z brněnské kliniky NeoVize může až 90 procentům postižených zrak zachránit včas provedená laserová operace, zdravotní pojišťovny ji hradí. S cukrovkou se léčí 860.000 Češek a Čechů.

Nezánětlivé onemocnění oční sítnice, tzv. diabetickou retinopatii, způsobuje buď to, že nedostatečně léčená cukrovka postihne drobné cévy v oku. Ty se ucpávají, takže se naruší prokrvení sítnice. Druhý způsob postižení je tím, že cévy v sítnici “netěsní“, vytéká z nich tekutina a způsobuje otok sítnice. Nedostatečné prokrvení i otok sítnice ničí vidění. Oko se to snaží napravit tvorbou nových cév. Ty jsou ale nekvalitní a praskají, mohou prokrvácet oko a způsobit odchlípení sítnice.

V počátcích nemá pacient žádné příznaky. Když už je pocítí, bývá pozdě. V první fázi dokáže postižení sítnice zjistit jen oční lékař při preventivní prohlídce očního pozadí. Když se vidění zhorší, což je až po řadě let, nedá se už postižení sítnice napravit, pouze zpomalit.

Proto by měl každý diabetik navštěvovat očního lékaře minimálně jednou ročně, i když žádné zhoršení zraku nepozoruje,“ doporučila Valešová. Účinnou prevencí je udržovat hladinu cukru v krvi bez velkých výkyvů na doporučených hodnotách, optimálně 5,5 milimolu na litr krve, a hlídat si i cholesterol a krevní tlak.

U pokročilejších stupňů diabetické retinopatie se přistupuje k laserovým operacím. “Cílem je zajizvit neprokrvené části sítnice a zabránit prosakování cév,“ řekla Valešová. Při operaci nasadí lékař na pacientovo oko speciální laserovací kontaktní čočku, s její pomocí směruje laserový paprsek na konkrétní místo na sítnici. U velmi pokročilých stavů se někdy operačně odstraní sklivec.

Počet pacientů s diabetickou retinopatií

rok počet (zaokrouhleno)
2007 88.000
2008 91.000
2009 94.000
2010 97.000
2011 100.000
2012 101.000
2013 103.000

Zdroj: Česká diabetologická společnost

 

 

 

 

 

 

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama