Reklama

Cukání končetin - syndrom neklidných končetin

Lékařský odborný výraz je "syndrom neklidných končetin" (RLS - restless legs syndrome). Končetiny spícího - především jeho nohy - se pohybují (cukají sebou), někdy dochází k vyloženému běhu v posteli. Příští ráno se pak dotyčný cítí unavený a ospalý, neboť prudké pohyby nohou jej často budí.

Zásadně musejí být rozdíly mezi idiopatickou a symptomatickou formou. U symptomatických variant patří záškuby k příznakům jiných nadřazených onemocnění, jako je artritida, cukrovka, plicní a ledvinové nemoci, které mají při léčení přirozeně přednost. Také těhotné ženy trpí někdy těmito problémy, ale ty se naštěstí většinou uklidní po narození dítěte. Je problematické pátrat po příčině, když je syndrom neklidných končetin samostatná choroba a prokazatelně neexistují žádné choroby nadřazené. Většina pacientů se domnívá, že za jejich potížemi je žilní onemocnění. Skutečnost je taková, že pravé příčiny nemoci, tedy syndromu neklidných končetin, jsou stále velkou neznámou, a žilní onemocnění většinou nehraje žádnou roli.

Kyselina listová
Pacienti se syndromem neklidných končetin mívají většinou výrazný nedostatek vitaminů, které se podílejí na metabolismu bílkovin a různých mozkových pochodech. Kyselina listová se vyskytuje prakticky ve všech druzích listové zeleniny. Zvlášť ve špenátu, salátu, rajčatech, okurkách, květáku a obilí, zatímco hovězí maso, ryby a ovoce obsahují kyseliny listové málo. Aby mohl být vitamin střevem vstřebán, musíme mít k dispozici dostatek cukru a sodíku. Strava chudá na uhlovodany, neslaná, ale také dlouho vařená nebo ohřívaná (kantýnová strava) zhoršuje bilanci kyseliny listové. Pozor na užívání léků!!! Kyselina acetylosalicylová, chemoterapeutika, methotrexat a antikoncepce vedou k nedostatku kyseliny listové.

Železo
Tento minerál není využit jen pro krvetvorbu, nýbrž také na tvoření svalového barviva - myoglobinu - a různých enzymů. U těhotných žen a starších lidí, kteří trpěli syndromem neklidných končetin byl zjištěn nadprůměrně často deficit železa. Příslušné preparáty zůstaly bez účinku, daleko podstatnější bylo zlepšit využití železa: tedy méně músli a nefermentovaných celozrnných výrobků a více jogurtu a kefíru na stůl, neboť jejich kyseliny zlepšují využití železa. Kdo se živí vegetariánsky, neměl by pít kávu ani černý čaj, protože třísloviny vážou železo. K velkým zlodějům železa patří algináty, moučka ze svatojánského chleba v pudingových prášcích, pomazánky na chléb, hotové omáčky, instatní polévky, zmrzliny a nízkotučné potraviny (se sníženým obsahem tuku, ale přesto smetanové konzistence).

Magnézium (hořčík)
Tento minerál má klíčovou funkci v kontrole akce svalu. Dlouhodobě změňte jídelníček - dobré zdroje magnézia jsou obilné klíčky, jáhly, sezam, lněná semínka, ořechy a čokoláda s vysokým obsahem kakaa. Pak si vezměte denně 1 čajovou lžičku laktózy (mléčného cukru) - zlepší to i vaše vstřebávání magnézia.

Reklama

Zajímavosti
Na počátku těhotenství doporučují lékaři užívání kyseliny listové, aby se zabránilo vzniku některých vrozených vývojových vad dítěte. Jako vedlejší efekt těhotným mizí jejich noční cukání a křeče v nohách. Mohl by to tedy být důkaz, že syndrom neklidných končetin je spojen s kyselinou listovou.

Na rozdíl od černého čaje brání zelený čaj příjmu železa jen málo. Jihoamerické čaje rooibos a lapacho dokonce přispívají příjmu železa.

Zdroj: J. Zittlau - Jak se léčit vhodnou stravou, nakladatelství Computer Press

Reklama

Komentáře

Stanislav Bílek (Čt, 25. 1. 2007 - 12:01)
Ve Spojených státech a zemích západ.Evropy se při tomto onemocnění běžně používají - a velmi úsoěšně, tzv.zátěžové deky. V naší republice vím pouze o jedné firmě, která se jejich výrobou zabývá. Jedná se o firmu J-REHAS Chomutov, s.r.o.
Šárka Němcová (Pá, 26. 1. 2007 - 14:01)
Manžel trpí cukáním už strašně dlouho a lékaři mu řekli, že to má od žil. Je tedy zajímavé, že se v článku píše, že to se žílami má velmi málo společného. Vyzkoušíme tedy tu kyselinu listovou. Díky.
zuzana sebastiánová (Čt, 6. 3. 2008 - 13:03)
delší dobu trpím cukáním a třesem v levé horní končetině.přidává se i bolest v rameni.hledám příčinu.nevím zda li je nervová ale prožívám momentálně partnerskou krizi.
Monika (Pá, 17. 4. 2009 - 12:04)
Dovolím si nesouhlasit s tím, že syndrom neklidných nohou způsobuje, že nohy se samy o sobě pohybují. Při tomto syndromu jde o to, že nohy (většinou od kolen dolů) "bolí", ale jakmile s nohami začnete pohybovat nebo začnete chodit, bolest IHNED ustoupí. Tudíž nohy se nepohybují samy, ale pacient s nohami pohybuje sám, aby necítil bolest.
Cukání v nohou je něco úplně jiného, to není syndrom neklidných nohou.
ien.cv (Po, 6. 7. 2015 - 17:07)
Manžel trpí cukáním už...Dobrý den.
Vyzkoušejte tento přípravek, mě velice pomohl a nejen od neklidných nohou.
Pán na jejich prodejním stánku mi vše ochotně vysvětlil a ono to funguje.
Ien z CV

http://prozdravi-shop.cz/gelova-kosmetika/-lymfoaktiv-jalovcovy-masazni-gel-500ml-pri-unave-a-bolestech-svalstva-962.html
Reklama