Čtyřicátníci jsou nejnáchylnější k depresím

Ženy i muži po celém světě jsou nejnáchylnější k depresivním poruchám, když dosáhnou věku 44 let. Ukázala to nová studie amerických vědců, kteří porovnávali lékařské údaje zhruba dvou milionů lidí z 80 zemí. Studii expertů z Warwické a Dartmouthské univerzity v příštím čísle zveřejní časopis Social Science & Medicine.

Deprese je v psychiatrii jeden z mála stavů ohrožujících život. Podle čerstvých údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) trpí celosvětově depresívními poruchami asi 120 milionů lidí. V České republice je každoročně nově diagnostikováno kolem pěti tisíc pacientů trpících depresemi, na lůžku jich je léčeno asi tisíc. Odborníci odhadují, že další tisíce se k lékaři vůbec nedostaví.


Nový výzkum amerických vědců ukázal, že poruchy nálad a nenormální úzkosti zasahují s největší silou lidi středního věku - a to bez rozdílu pohlaví, rasy, finanční situace a dalších faktorů. Pouze ve Spojených státech je znatelný jistý rozdíl mezi pohlavími - ženy postihují deprese a špatný psychický stav kolem čtyřicítky, muže o deset let později.


Podle profesora Andrewa Oswalda z Warwické univerzity nelze přesně říct, proč jsou v současnosti lidé středního věku co se týče psychických onemocnění nejzranitelnější. Poslední výzkum se podle něj liší od řady starších studií, podle nichž hrozily deprese lidem různého věku zhruba ve stejné míře.


Podle Oswalda je možným vysvětlením i to, že ve středním věku "začíná fungovat jistý proces srovnávání, kdy lidé už vidí umírat některé své vrstevníky a začínají si víc vážit zbývajících let".


Psychický stav, který je nejhorší po čtyřicítce, se pak podle něj opět lepší u padesátníků. "Důvodem k radosti je i skutečnost, že pokud jste v sedmdesáti letech stále fyzicky fit, v průměru jste na tom psychicky tak dobře a jste stejně šťastní jako ve dvaceti letech," dodává Oswald.


WHO upozorňuje, že v roce 2020 bude deprese druhou nejčastější příčinou pracovní neschopnosti. Před ní už budou jen nemoci srdce a cév.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Ada
  Ada (anonym)

  Co nevidět toho budu důkazem:-) Je mi 43 roků.Nezdolalo mě co jsem prožila,ale ZDOLÁ mě to co mě čeká:-) Děsím se,jaký a zda vůbec budu mít nějaký důchod... Dochovala jsem už tři příbuzné všichni zemřeli u mě doma. (bezdětná teta-tatínkova švagrová,byla nemocná Parkynsonem= plná bezmocnost(plínečky).Tatínek diabetes,amputace nohy,katetr píchala jsem čtyřikrát denně inzulín...Maminka stomisáček celiakie zemřela 34kg (byla doba,že jsem měla tři v jednom pokoji)a ještě jsem doma se čtvrtou příbuznou(s tatínkovou bezdětnou sestrou schizofrení plná bezmocnost,má katetr,nemocná alzhajmrem )K tomu dvě,dnes už dá se říct dospělé děti.Omlouvám se za laické popisování diagnóz .Děkuji.

  Feb 18, 2008
 • Obrázek uživatele Karel
  Karel (anonym)

  Myslím si, že když jsi zvládla toto, tak tě nějaká deprese nezlomí. Jaký bude důchod, to opravdu v současné době presně neví nikdo. V žádném případě se jej neobávej, protože pak tě deprese asi opravdu dohoní. Mně je asi také tolik. Jediné, co ti poradí asi každý, je, abys měla placené sociální pojištění a spořit si na důchod. I stovka měsíčně je lepší než nic. Už jsem někde psal, jak dopadla moje babička. Komunisté ji sebrali úplně všechno, jen ji nechali bydlet ve své původní chalupě. Chodila do JZD zpočátku za 10 Kčs na den a ještě v polovině sedmdesátých let brala důchod 465 Kčs za měsíc. Dožila se 95 ti let.

  Feb 18, 2008
 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  Myslím, že ve čtyřiceti deprese - děti jsou už větší, konečně mám čas sama na sebe. Ado udělej to samé, pro jiné si se obětovala až dost, je čas myslet sama na sebe a užívat života, dnes je tolik možností. Bude jaro, kup kolo a hurá do přírody.......deprese budou fuč!

  Feb 18, 2008

Přidat komentář

Reklama

Reklama