Čtyři základní léčebné metody svaté Hildegardy

Za čtyři základní metody léčby Hildegarda považovala dietu, očistné procedury, léčebné prostředky a půsty.

Dieta. Jídlo má být lékem a lék jídlem. Bez pravidelné, současným jazykem řečeno, vyvážené stravy není možné člověka vyléčit.


Očistné procedury. Hildegarda k nim přistupovala s náležitou úctou. Zaváděla klystýry, pouštěla krví, přikládala baňky (krvavé, na rozřezanou pokožku a nekrvavé) a pijavice... Ve výčtu bychom mohli pokračovat: léčitelka do poručovala různé zábaly, obklady, atd.

Léčebné prostředky. Hildegarda zdůrazňovala že lektvary je možné užívat pouze po provedení očistných procedur. Tyto Procedury se týkají jak očisty těla, tak i duše. Tuto myšlenku obrazně vyjádřila. přibližně následujícím způsobem: "Dámy a pánové přece nebudete sázet květiny do bláta nebo do maštale. Nejdříve si musíte připravit půdu a potom zasejte semena. Stejně tak váš organizmus nepřijme léčivé byliny bez předcházející očisty." Podobně i současní naturopaté si musí být jisti, že když léčí, obhospodařují čistou půdu. A nemusí se pozastavovat nad tím, proč nevidí výsledky, přestože vyzkoušeli různé metody.

Půsty. Jsou nezbytné pro uzdravení stejně jako očistné procedury. V dávných dobách lidé při půstu nejenom méně jedli, ale půst zahrnoval také určité duchovní naladění, návštěvu kostela, modlitbu, zpověď atd. Je dobré připomenout si tradice našich předků i v současnosti.


Zdroj: Jelena Svitko - Tajemství přírodní léčby, nakladatelství Eugenika

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama