Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Čtyři prostá pravidla životosprávy prý prodlouží život o 14 let

Dodržování čtyř prostých pravidel životosprávy prodlouží život v průměru o 14 let: nekouřit, trošku sportovat, jen umírněně konzumovat alkohol a denně sníst pět porcí ovoce a zeleniny. K tomuto závěru došla na základě dlouhodobého výzkumu skupina britských vědců kolem Kay-Tee Khawové, která od roku 1993 sleduje v rámci výzkumu osud více než 20.000 osob starších 45 let. Výsledky byly zveřejněny na internetových stránkách odborného časopisu PLoS Medicine.

Kdo nedodržuje žádné z uvedených pravidel, má stejné riziko úmrtí jako osoby o 14 let starší, které pravidla dodržují.

Uvedené jednotlivé složky zdravého života jsou známy již dlouho. Dosud však nikdo statisticky neprokázal jejich působení, připomínají vědci. Proto od roku 1993 dělají pravidelné ankety 20.244 mužů a žen z města Norfolk ve věku 45 a 79 let, kteří neměli žádné rakovinové onemocnění ani chorobu krevního oběhu, a zaznamenávali všechna úmrtí z tohoto okruhu lidí až do roku 2006.

Zkušební osoby byly jednoduchým dotazníkem hodnoceny ve čtyřech bodech: kouření, sport, spotřeba alkoholu a konzumace ovoce a zeleniny. Žádný bod v kategorii pohyb dostal například ten, kdo pracoval v kanceláři a ve volném čase nijak nesportoval. Norma pro spotřebu alkoholu představovala denně dvě sklenky vína nebo půllitr piva. Podíl ovoce a zeleniny ve stravě se určoval nezávisle podle hladiny vitamínu C v krvi.

Průměrných 11 let pozorování prokázalo, že testované osoby s nula body ve všech kategoriích měly čtyřikrát větší pravděpodobnost úmrtí než účastníci se čtyřmi body. Tento výsledek by měl podle vědců potvrdit ještě výzkum z jiných hledisek, považují ale za značně pravděpodobné, že tyto čtyři snadno realizovatelné zásady životního stylu mají výrazný vliv na zdraví lidí středního a vyššího věku.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama