Čtyři muži a tři ženy z deseti chrápou - co s tím?

Čtyři muži a až tři ženy z deseti ve spánku chrápou. A tak miliony partnerů ale často i sousedů prožívají noci s přerušovaným spánkem. Krajně nepříjemný zvuk je způsoben partiemi v nose a v krku, zejména prodlouženým měkkým patrem, které se při nádechu a výdechu chvěje. Svaly, které přes den udržují průchody vzduchu otevřené, v noci povolí. To způsobuje, že se cesty zúží, více vibrují - a člověk chrápe.

Existuje mnoho faktorů, které mohou chrápání zhoršovat. Například alkohol nebo prášky na spaní ještě více uvolňují svaly. Nadváha způsobuje tlak na dýchací cesty. Nachlazení, alergie, polypy v nose, poškozený nebo zlomený nos ? to vše může nos blokovat a nutit člověka dýchat ústy. Kuřáci jsou oproti nekuřákům dvakrát více náchylní k chrápání, protože jejich dýchací cesty jsou zanícené a zablokované. Banální, leč častou příčinou je také spaní na zádech.


Chrápání může způsobovat potíže v osobním, rodinném i sousedském životě. Žádnou výjimkou nejsou nářky ráno unaveného a nevyspalého partnera či partnerky, hrozby rozvodem i stížnosti sousedů.


Chrápající jedinec může trpět syndromem obstrukční spánkové apnoe (OSA), čili krátkodobou zástavou dýchání během spánku. V tomto stavu, kdy uvolněné svaly v krku blokují dýchací cesty, může docházet k zástavě dechu - až stokrát za noc. Tak jej snížen přívod kyslíku. To může z krátkodobého hlediska způsobovat únavu během dne, podrážděnost a neklid. Člověk je také náchylnější k nehodám, například během řízení motorového vozidla. Z dlouhodobého hlediska to může způsobovat vysoký krevní tlak, srdeční záchvaty a mrtvici. Léčba zahrnuje používání ortodontického tělíska, které se vkládá mezi zuby, nebo také CPAP, čili léčbu pozitivním přetlakem. Jedná se o přístroj, který během spánku vytváří nepřetržitý tlak na dýchací cesty, a tak je udržuje dostatečně průchodné.


Další ?léčebnou kůrou? mohou být nosní proužky, které pevně drží na kůži a rozšiřují nosní dírky tak, aby se postiženému lépe dýchalo. Jsou obzvlášť oblíbené u některých sportovců. Dále může pomoci zařízení, které vrací sanici do správné polohy, nebo homeopatika v podobě nosních kapek a sprejů.


Jako jedna z možností k nápravě může posloužit také operační zákrok, kterým lékař odstraní nosní polypy, narovná zlomený nos nebo odstraní část prodlouženého měkkého patra. To zabrání povolení patra a jeho následným vibracím. Laserový zákrok může měkkou tkáň patra zpevnit a vibrace omezit. Somnoplastika používá radiofrekvenční technologii, která způsobí, že se prodloužená měkká tkáň patra ?smrskne?. Jde o přijatelnější zákrok než je velmi nepříjemné odstranění tkáně.


Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (8)

 • Obrázek uživatele podnic
  podnic (anonym)

  ano chrápaní je problém - souhlasím i s tí že chrápání spůsobuje vysoký kr. tlak apod . Nikdo zde nemluvý ačkoliv je chrápaní nemoc že úprava měkých tkání nehradí pojištovna a že člověk zaplatí 10-15 tis za tuto operaci . Problém je to že i když kolikrát lidi vědí že to je nebezpečné dojdou si k lékaři vše skončí na právě 10 tisících ,které kolikrát člověk jen tak nemůže zaplatit . mám i výce než 10 apnoe za hodinu ! A řešení? Nevím neznám jen to že si zaplatím 10 tis za to že měsíčně platím VZP příspěvky a i přes to budu muset zaplatit

  Dub 13, 2008
 • Obrázek uživatele Hujer
  Hujer (anonym)

  A to se nikde nepíše, že to pomůže cca polovině operovaných!

  Dub 14, 2008
 • Obrázek uživatele zvedavá
  zvedavá (anonym)

  prosím vás a kde sa daju kupit nosné prúžky, chcela by som ich vyskúšať. vďaka za radu

  Črv 02, 2008
 • Obrázek uživatele Olča
  Olča (anonym)

  Operace opravdu ne vždy pomůže. Já jsem na ní byla a nepomohla. Byla jsem z toho hrozně sklamaná. Mamča pak donesla z lékárny sprej proti chrápání Pssst!, že ho mám vyzkoušet. Vyzkoušela jsem a chrápání opravdu přestalo! Takže jsem nemusela na žádnou operaci, stačí jen sprej.

  Črv 03, 2012
 • Obrázek uživatele R.P.
  R.P. (anonym)

  Ja taky chrapu jak mroz.

  Feb 06, 2014
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Tak to napiš domů!

  Feb 06, 2014
 • Obrázek uživatele Tam se
  Tam se (anonym)

  Tak to napiš domů!mnou nemluvi, ani pes.

  Feb 06, 2014
 • Obrázek uživatele Dell
  Dell (anonym)

  Manžel taky chrápal a to...To taky není samospasitelný lék...

  Pro 20, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama