Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Crohnova choroba a přírodní medicína

Crohnova choroba je chronický zánětlivý a ulcerující proces střevní stěny, většinou lokalizovaný v nižších částech tenkého střeva a první části tlustého střeva. Méně často se vředy vyskytují v jícnu, žaludku a vyšších částech tenkého střeva. Příznaky zahrnují průjmy, bolesti břicha, hubnutí, krev ve stolici a horečku.

Výživová doporučení:

Stravu je třeba upravovat individuálně a podle průběhu nemoci. Obecně by měly být hrazeny

zvýšené ztráty bílkovin, železa, vápníku, kyseliny listové a vitamínů rozpustných ve vodě - skupina B,

C vzhledem k průjmům, které velmi často doprovázejí nemoci střev.

Většinou je vhodné omezit množství vlákniny (strava s omezením zbytků) zvláště při

stenózách a průjmech. U nemocných se sklonem k zácpě je naopak vláknina vhodná.

Časté bývají poruchy vstřebávání tuků a intolerance laktózy (nesnášenlivost mléka) - i k tomu

je třeba stravu přizpůsobit.

Vhodné potraviny

masa: mladá libová - vepřové, hovězí, telecí, drůbež, králík ap.

tuky: máslo, rostlinné oleje

zelenina: mrkev, karotka strouhaná či dušená, špenát dušený, rajčata bez slupky

hlávkový salát, zelenina do polévek, květák, brokolice, růžičková kapusta a hrášek v menším

množství dle snášenlivosti, dýně, tuřín - upravujeme v páře, opékáme či vaříme.

ovoce: jablka nastrouhaná, banán, ovocná přesnídávka, kompoty - jablka, meruňky, broskve,

šťáva - pomeranč, mandarinka, meloun v menším množství bez pecek,

přílohy: brambory, rýže, proso, luštěniny dle snášenlivosti, omezit potraviny s obsahem lepku (přenice, ječmen, žito)

koření: sůl mírně, koření mimo nepovolených

Karob jako náhrada čokolády

tekutiny: neperlivá voda, bylinné čaje, zelenný čaj,minerálky, čerstvé  šťávy (prospěšná je zelná šťáva)

příjem tekutin minimálně 2 litry denně

Během akutního stádia nemoci jezte organicky vyprodukovanou dětskou stravu, v páře vařenou zeleninu a dobře uvařenou hnědou rýži, proso a ovesné vločky.

Nevhodné potraviny

masa tučná, uzená, pikantní, kaviár, sardinky, slanina, škvarky, sádlo, uzeniny

přepalovaný tuk,

klobásy, salámy trvanlivé, konzervy, jelita, jitrnice, tlačenka,

ryby - mají vysoký obsah histaminu, jež lidé s Crohnovou chorobou nesnáší

instantní polévky a polévky ze sáčku, polotovary a hotová jídla, hamburgery, párky v rohlíku ap,

chipsy, oříšky,

černé koření, ostrá paprika, chilli, křen, česnek, pikantní koření, hořčice,

mléčné výrobky,

rafinované cukry a bílá mouka

čokoláda, sladkosti

zelenina syrová a všechna mimo povolené druhy,

ovoce syrové všechno mimo povolené druhy,

nápoje s CO2 - bublinky,

tabák, kofein

Stravu podáváme vždy čerstvou neohřívanou z předešlého dne

Pozor! na jídlo podávané v restauracích

Vhodné potravinové doplňky:

Šťáva z celých listů aloe vera -obsahuje více než 200 vitamínů, minerálů, aminokyselin a enzymů, které jsou lehce metabolizovány a pomáhají podpořit  celkovézdraví organismu. Má protibakteriální, protivirové a protikvasinkové účinky. Aloe má protizánětlivé účinky, dovede zklidňovat střevní spasmy, které způsobují bolest břicha a další příznaky Crohnovy choroby.  Má regenerační schopnosti a podporuje hojení střevní sliznice. Změkčuje stolici.

Cytosan -  Cytosan je superkoncentrát humátu draslíku obohacený o silymarin a kyselinu jantarovou.  Cytosan se osvědčuje jako podpora při zánětlivých stavech sliznic dutiny ústní, hltanu, žaludku, tenkého a tlustého střeva. Výčet léčebných účinků huminových látek je velmi široký. Vedle antivirového, antibakteriálního a protiplísňového působení byly prokázány i jejich účinky analgetické (zmírňující bolest). Snižují riziko vzniku srůstů. Velmi výrazné je ale především jejich působení protizánětlivé.

Omega 3 - koncentrát z rybího oleje. Má vědecky prokázané účinky při Crohnově chorobě. Omega 3 kyseliny jsou esenciální mastné kyseliny, které mají přirozené protizánětlivé účinky. Podle studií jsou lidé užívající omega 3 kyseliny mnohem méně náchylní  k opětovným návalům nemoci než ostatní pacienti.

Vironal - Vironal je bioinformační bylinný širokospektrální regenerační přípravek. Pozitivně ovlivňuje především dráhu plic, tlustého a tenkého střeva, sleziny, boční větev dráhy jater. Pomáhá při zánětech střev, kolitídě a při Crohnově chorobě.

Zelený čaj - zelený čaj se doporučuje užívat v souvislosti s Crohnovou chorobou. Má protimikrobiální, antioxidační, antialergické a termogenní účinky.

Vilcacora - Uňa de gato, kočičí dráp, Uncaria Tomentosa  - bylina pocházející z amazonckého pralesa.  Má silné imunostimulační,regenerační a antioxidační vlastnosti. Má podpůrné účinky při léčbě Crohnovy choroby.

Sagradin, Drags Imun - tyto přípravky obsahují latex z rostliny Croton lechleri - dračí krev, který pomáhá při trávících problémech, průjmech, nadýmání.

Lactáza - enzym, který pomáhá štěpit mléčný cukr při intoleranci laktózy, mléčného cukru. Nesnášenlivostí mléčného cukru trpí mnoho pacientů s Crohnovou chorobou. Tento enzym se užívá v případě pozření výrobků s obsahem mléka. Mléku je však vhodné se vyhýbat i z důvodu, že obsahuje látku karagenan (E-407), která má u pokusných zvířať schopnost vyvolat vředový zánět střev.

Vitamín C s bioflavonoidy - 1000 mg  - Preventivně působí proti zánětům a posiluje imunitu. Ester C je nová forma vitamínu C, která nedráždí trávicí trakt a lépe sbsorbována buňkami..

Komplex volných aminokyselin - bílkoviny jsou nezbytné pro hojení střev.

Komplex vitamínů a minerálů s mědí, manganem a selenem - Poruchy vstřebávání živin jsou částým důsledkem Chrohnovy choroby. Měď, selen a mangan jsou pro léčbu této choroby důležité a často scházejí kvůli problémům se vstřebáváním. Též je důležitý vyšší obsah B vitamínů v multivitamínu, jelikož B vitamíny jsou důležité pro správné trávení a prevenci chudokrevnosti.

Komplex vitamínů, minerálů a komplex volných aminokyselin a omega 3 mastné kyseliny je vhodné brát dlouhodobě. Ostatní přípravky je vhodné střídat.

Autor: mk

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (20)

 • Obrázek uživatele ferda
  ferda (anonym)

  Tak tímhle když se bude řídit většina nemocných,tak je brzy na interně.:D

  Pro 18, 2010
 • Obrázek uživatele ????
  ???? (anonym)

  Ano, jsou to nezodpovědné žvásty...pisatel zřejmě vůbec neví, co je ta nemoc zač...

  Pro 19, 2010
 • Obrázek uživatele Věra
  Věra (anonym)

  Tím chcete říct, že při této nemoci není důležitá správná strava a doplňování vitamínů? Že jediná správná cesta je pouze užívat léky a jinak o sobe vůbec nedbat? Že na stravě nezáleží? Že žádné přírodní prostředky nemohou stav zlepšit a snížit nutnost užívání léků, které mají závažné vedlejší účinky? Že žádná opatření nemohou pomoci předejít nutnosti operací, kdy se postupně uřezává postižené střevo?

  Pro 19, 2010
 • Obrázek uživatele ww
  ww (anonym)

  http://www.curezone.com/forums/fm.asp?i=1506759#i

  Pro 19, 2010
 • Obrázek uživatele ferda
  ferda (anonym)

  Snášenlivost jednotlivých potravin je u každého jiná-každý si musí vyzkoušet,co jíst nemůže sám.

  Pro 19, 2010
 • Obrázek uživatele Jola
  Jola (anonym)

  Jedná se o zánětlivé autoimunitní onemocnění. Pochybuji, že by pomohly nějaké babské rady. Jedině kortikoidy a pak posilovat imunitní systém betaglukany.

  Pro 20, 2010
 • Obrázek uživatele mk
  mk (anonym)

  Studie potvrzující účinek omega 3 kyselin při Crohnově chorobě - http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19160277 Zde zas najdete studii o účinku latexu croton lechleri čili dračí krve při zastavování průjmu a zlepšení hojení vředů http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14736360 Lze vyhledat i další. O tom, že lidé s Crohnovou chorobou díky průjmům a krvácení ztrácení vitamíny a minerály, které je potřeba doplňovat snad není potřeba polemizovat. Ani klasická medicína nemá žádnou kauzální terapii této choroby. Léčby kortikoidy je též symptomatická. Samozřejmě je v akutních stavech choroby nutná. Je však žádoucí potřebu těchto léků, které mají všeobecně známé závažné vedlejší účinky, co možná nejvíce snížit. To, že každému vyhovuje jiná strava je pravda např. v případě vlákniny či mléčných výrobků. V případě konzumace rafinovaného cukru a mouky však jde vždy o škodlivý účinek, zejména pokud jsou pacienti léčeni antibiotiky a kortikoidy, které podporují rozvoj kvasinek a plísní, jež se živí cukrem. Masivní rozvoj plísní dál ničí střeva a oslabuje imunitu celého organismu.

  Pro 21, 2010
 • Obrázek uživatele Andrea
  Andrea (anonym)

  Bratr trpící ulcrózní kolitidou se nechtěl smířit s klasickou léčbou,protože viděl u matky vedlejší příznaky léčby a tak vyzkoušel pár přírodních preparátů.Aloe,Cytosan,dračí krev a nyní permanentně užívá colostrum.Přestože při zjištění nemoci výrazně shubnul,trpěl nechutenstvím,velikou krvácivostí je nyní s colostrem úplně zdráv.Ze začátku bral vysoké dávky,nyní udržovací 3tabl.2 x denně.

  Pro 22, 2010
 • Obrázek uživatele Jaroslav Papoušek
  Jaroslav Papoušek (anonym)

  Dobrý den.Trpím Cohnem a tak jsem také vyzkoušel Aloe Vera vyrobené z celého listu.Mohu jen konstatovat,že jsem měl větší průjmy než před tím.Tento preparát obsahuje aloin,který je silně projímavý. Co mám vyzkoušené, tak Aloe vyrobené jen z gelu.To mi opravdu pomáhá. J.P

  Pro 23, 2010
 • Obrázek uživatele Tomáš
  Tomáš (anonym)

  Šťáva z celých listů aloe vera od firmy Forever Young neobsahuje aloin. Aloin je při výrobě odstraněn.

  Pro 28, 2010
 • Obrázek uživatele Marč
  Marč (anonym)

  Dobrý den,mám spíše dotaz.Na výšku 168cm vážím 66kg,přestože mám "crohna".Chtěla bych zhubnout,ale nejde to.Stačilo by mi 10kg.Co pro to udělat,poradíte mi prosím?Děkuji Marč

  Čer 27, 2011
 • Obrázek uživatele Tereza
  Tereza (anonym)

  Ahoj pujdu na gastro a kolonoskopii jestli to pisu dobře..proste horem i dolem..CHci se zeptat co mě čeká?jaké to je?:-(

  Zář 07, 2011
 • Obrázek uživatele Camila
  Camila (anonym)

  Ahoj pujdu na gastro a...Milá Terezo, čeká Tě bohužel jedno velké utrpení. Sama jsem na kolonoskopii řvala bolestí jak lev.

  Lis 16, 2013
 • Obrázek uživatele Marek
  Marek (anonym)

  Milá Terezo, čeká Tě...Camila má pravdu, kolonoskopie je opravdu velmi bolestivá.

  Lis 16, 2013
 • Obrázek uživatele Tom
  Tom (anonym)

  Camila má pravdu,...Kolonoskopie nemusí být vůbec bolestivá, jenom je potřeba si najít pracoviště, kde to dělají v analgosedaci.

  Feb 05, 2014
 • Obrázek uživatele Míla
  Míla (anonym)

  Kolonoskopie nemusí být...Tome, kolonoskopie v analgosedaci je velmi nebezpečná, protože nic necítíš a nemůžeš tak upozornit lékaře, že ti právě protrhávají střevo. Bolest je dobrý ukazatel, jestli lékař nevjíždí nástrojem přímo proti střevní stěně. V analgosedaci už párkrát k protržení střeva došlo!!!

  Bře 06, 2014
 • Obrázek uživatele Medvecká T.
  Medvecká T. (anonym)

  Tome, kolonoskopie v...Naprostý souhlas s Mílou. Moje sestřenice podstoupila kolono v narkóze a propíchli jí střevo, museli ji okamžitě operovat, jinak by vykrvácela. Střevo jí byl zkráceno o 15 cm a od té doby s tím má problémy. Je lépe zůstat při kolono v bdělém stavu a doktora zavčas upozornit, když začnete pociťovat bolest, aby tu tu hadici přestal do vás cpát násilím. Komunikace pacienta a doktora je během tohoto vyšetření rozhodně důležitá.

  Bře 06, 2014
 • Obrázek uživatele bernard tomecek jezuitska 393 stare mesto u uh. hradiste
  bernard tomecek... (anonym)

  mam dotaz ohledne tenkeho streva o ktere jsem dosel o 15O cm a mam velice ritkou stolici ktera me dela problemya proto nikde nechodim do spolecnosti diky

  Kvě 26, 2014
 • Obrázek uživatele Katka
  Katka (anonym)

  Je to z jídla a zabýrá na záněty Zelený ječmen(enzymy) 4x 250 g, Vironal a Cytosan(energy) a vše zmizí.

  Bře 21, 2015
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Čínská medicína taky nabízí léky na Crohna. Ale zkušenost s tím nemám. Beru čínské léky na jiné věci a tohoto jsem si všimla.

  Bře 21, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama