Reklama

Škrob v obilovinách neprospívá zdraví

Obilí obsahuje lepek gluten, který v organizmu působí dost neblaze: zvyšuje jeho zahlenění a ucpává cévy.

Obilí je skutečně určené pro ptáky, protože mají vole, v němž nechávají zrna nabobtnat čtyři až sedm hodin a ta se pak štěpí pomocí speciálního enzymu.

Ale my lidé nemáme k dispozici takové nabobtnávací zařízení a slinná žláza vylučuje tento enzym, ale jen v malém množství. Otevřeně řečeno: všechny výrobky z obilnin, které pořádně nerozkoušete a neprosytíte slinami, nemůžete strávit. 

Doktor Bircher-Benner to věděl. Proto nevynalezl müsli z pšenice, nýbrž z ovsa, protože se z něj lisují vločky, které mají větší plochu, a enzym tedy na ně lépe působí.

V dobách minulých, kdy lidé ještě měli čas na vaření, se na to bral ohled. Tak vznikaly recepty jako např. polévka z ječmene z Graubünden nebo anglická porridge.

Dnešní obilné výrobky - bílý chléb či těstoviny-, jsou problematické z několika důvodů:

 

 • zahušťují krev;
 • podporují tvorbu bílých krvinek, člověk je bledý a jakoby "bezkrevný"
 • poškozují střevní klky, které se zmenšují;
 • kvasí a dělají z nás "alkoholiky"
 • způsobují alergie; asi ve 30 % se považují za příčinu všech známých alergií
 • způsobují koliky u dětí, kromě toho zubní kaz, nachlazení, artritidu, rakovinu, překyselení, nadýmání, suchou pokožku, cysty. Oslabují irnun systém a vyvolávají zelený zákal.
 •  
 • Obilné výrobky nemají skoro žádnou vlastní chut. Těstoviny se proto musí dochucovat rajskou omáčkou, bazalkovou pastou a vším možným. Chlebové těsto se musí solit, protože by jinak bylo fádní a nechutné.

  Dr. de Evans píše ve své knize Jak prodloužit život: ObiIí je strava nejhůř přizpůsobená potřebám člověka. Převážně bývá příčinou předčasné smrti. Toto tvrzení dokazují výsledky pitev. U těch, kdo jedli obilné výrobky, našel pravidehié ztvrdlé černé shluky. Nicméně varuje i vegetariány, kteří nahrazu maso cereáliemi - je to jako z bláta do louže.

  Negativní následky spotřeby obilných výrobků ze odbourat dvěma způsoby:

  1. Připravujte obilí tak, dby se stalo lépe stravitelným

   
 • Dělejte to jako Bircher-Benner: vezměte oves a namočte ho na celou noc, než ho budete jíst.
 • Dělejte to jako Angličané: ovesnou kaši vařte několik hodin.
 • Dělejte to jako Švýcaři z Graubünden; vařte ječmen několik hodin.
 • Když chleba, tak jako celozrnný toast. Toastování chléb částečně zbaví lepku.
 • Dělejte to jako Hildegarda z Bingen: pšenici nahraďte špaldou.
 • Každopádně se vvhněte výrobkům z pšeničné mouky.


  2. Buďte důslední a nahraďte všechny druhy obilí


  Vezměte proso místo pšenice, žita, ovsa, špaldy. Proso, jako jediný druh obilí, neobsahuje žádný lepek. Národy severní Afriky, živící se prakticky výhradně prosem, netrpí nemocemi, které jsou pro nás tak typické.
  Proso najdete na trhu jako zrno, vločky, mouka atd.

  Z prosa můžete uvařit stejná jídla jako z jiných těstovin, po boloňskou či s bazalkovou omáčkou atd. Kromě toho sez něj dá připravit skvělý kuskus.

  Nahraďte obilné výrobky pohankou. Řadí se sice k druhům obilí, protože se stejně zpracovavá, ale je to rostlina z čeledi rdesnovitých, takže neobsahuje žádný gluten. Z pohanky připravíte báječná těsta, kaše, chléb, omáčky atd. Nahraďte obilné výrobky moučnými semeny z And (kvinoa), která se dají velmi rychte připravit.

  Používejte v kuchyni víc kukuřice, skvěle chutná i kukuřičný chléb.

  Chceme-li věřit statistikám, intenzivně se v posledních letech zvýšit výskyt nachlazení a rýmy, do značné části způsobené konzumací obilí a obilných výrobků. 

  Zdroj:Arnold H. Lanz - Pět Tibeťanů, nakladatelství Pragma

Reklama
Reklama

Komentáře

Jan (Čt, 20. 10. 2005 - 13:10)
Rtuť, cadmium a plísně lze z těla dostat pomoci zelenych potravin (mlady jecmen, chlorella, spirulina), cytosanu (humáty), česneku a oregana.
Dr. Petr Fořt,CSc. (Út, 18. 10. 2005 - 17:10)
Dobrý den přátelé
nemohu sledovat všechno.....nicméně jsem si všiml na popud jednoho známého daného článku. No, víte, ono je trochu jinak, on ani tak nevadí ten škrob jako především lepek, plísně, rtuť, kadmium.....
Také jsem si všiml diskuse o celiakii. někdy je to legrační, fakt. Nikdo z vás totiž "netrpí bezlepkovou dietou" nýbrž celiakií. Je to rpoblém, který postihuje rostoucí počet lidí - jednou z příčin je předčasné použití obilnin, tedy hlavně pšenice, již u kojenců. Možná vás bude zajímat, že píšu nejnovější knížku, která se bude jmenovat "Tak co mám jíst" a vydá ji nakl.Grada Praha, měla by vyjít někdy v květnu příštího roku. POkusím se tam rozebrat i problémy, kterí se na těchto stránkách přetřásají včetně celiakie. Mám pár takových klientů a sám mám poroblém, i když to není typická celiakie, ale nesnášenlivost lepku a kvasnic. Tento "syndrom" má neskutečně mnoho lidí. Pro toho, kdo má výraznou nadváhu je například naprosto jednoduchým postupem přestat konzumvoat většinu obilnin s výjimkou prosa, pohanky, kukuřice, rýže a trochy ovsa. Na druhé straně, je dobře, že takovéto stránky fungují, i když někdy to trochu ujede....
Držte se a buďte zdraví
váš Petr Fořt
Gaia (St, 19. 10. 2005 - 11:10)
rtuť, kadmium a plísně budou jistě i v ostatních obilovinách. Máte, pane Fořte, nějaké další recepty, jak na ně? (když už to nejde bez nich)
A co geneticky upravená rostlina?
Jiří (Po, 17. 3. 2008 - 19:03)
Dietní tabulky v elektronické podobě s programem,který obsluhují i děti.Vytvořen pro dceru,kontakt dietni.tabulky"centrum.cz
Návštěvník (Po, 17. 3. 2008 - 23:03)
A co žitný celozrný chleba (ten čtveratý)? Take je škodlivy??
Sandra (Ne, 13. 4. 2014 - 16:04)
Má-li někdo intoleranci na bílkovinu pšenice nelze mu doporučovat špaldu, jedná se pouze o jiný druh pšenice.
Hana Bizova (Čt, 21. 5. 2015 - 14:05)
A já si kvalitní chleba, základní potravinu lidstva, biblický pokrm, dám vždy ráda, nehledě na módní plky...
! (Čt, 21. 5. 2015 - 20:05)
Kdyby člověk věřil všem doporučením, co je škodlivé, tak by umřel hlady.
alien (Pá, 22. 5. 2015 - 08:05)
Kdyby člověk věřil všem...A proto musí sám myslet, sám pátrat a věřit sobě a svým vlastním zkušenostem. Ale s tím, že škrob je pro lidský organismus nevhodný, souhlasím.
nena93 (Pá, 22. 5. 2015 - 10:05)
Stále více lidem vadí lepek. Možná ani o tom neví. Mají spoustu zdravotních problémů ,ale ani by je nenapadlo tyto problémy spojovat s lepkem. Jsem toho živoucím příkladem. Mé problémy...ukrutná zácpa,závratě,obezita, třes, zakopávání,puchýře na jazyku a v hlavě. Ani z krve, ani na imunologii, ani neurologii se nic nenašlo. Během 15 let jsem prošla řadou doktorů i soukromých. Takže mne to stálo zhruba 150 000.- kč. Zkoušela jsem i Herbalife.Dva roky. Ten mi pomohl, dva roky co jsem ho užívala i s přísnou dietou, jsem zhubla 15 kg a bylo mi dobře. Po jeho vysazení/důvod - peníze/ a ukončení režimu se problémy vrátily a vyskytly se další. Lékaři mi řekli, že se s tím musím naučit žít. Zoufalá jsem se obrátila na doktora čínské medicíny. Tem mne prohlédl, nasadil mi ty jejich léky a naordinoval dietu, kde se nesmí jíst nic pečeného. Za tři měsíce mi bylo dobře, tak jako když jsem užívala Herbalife. Položila jsem si otázku, co jsem dělala v těchto dvou dietách stejně, no a napadl mě lepek ..U Herbalife jsem jedla jen bobule a malý oběd. Takže tam nic pečeného taky nebylo. Zkusila jsem bezlepkovou dietu. Pokus - omyl. Stačí, když si dám dva dny za sebou housky a hned mám problém v puse. Moje paní doktorka, která je hodná a moc si jí vážím, je z toho překvapená. Stejně tak na neurologii. Po vysazení lepku se neškubu, nemám závratě a ani nezakopávám. Určitě nejsem nijak výjimečná a lidí jako já je určitě víc. Pokud nebudou sami hledat problém s lékaři ho nenajdou.
Reklama