Reklama

Typy kontaktních čoček na našem trhu a komu jsou určeny

Širokou nabídku kontaktních čoček na našem trhu lze rozdělit s ohledem na : 1. dobu používání ( jednodenní, 14-ti denní, měsíční, 3-měsíční, roční ) - nejoblíbenějším typem výměny jsou v současné době měsíční kontaktní čočky. 2. způsob nošení ( denní či prodloužené nošení ) 3. korekci vady pro kterou jsou určeny ( krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus,presbyopie) 4. kosmetické kontaktní čočky

1. Doba používání

V současné době jsou kontaktní čočky vyráběny z moderních materiálů, které jsou ohleduplné jak pro lidské oko, tak pro požadavky nositelů - jsou komfortní a relativně nenáročné na údržbu. Doby, kdy bylo nutno kontaktní čočky po použití vyvařovat a jejich pohodlnost nebyla příliš vysoká, jsou dávno pryč. Nyní jsou kontaktní čočky zhotovovány z biokompatibilních materiálů, jejichž vlastnosti musí splňovat podmínky inertnosti a nedráždivosti pro lidské oko.

Většina kontaktních čoček je vyráběna z tzv. hydrogelů, které obsahují určité množství vody.V tomto případě mluvíme o kontaktních čočkách měkkých. Měkké kontaktní čočky jsou nejvíce používanými čočkami. Přelomem ve vývoji materiálů byl objev prof. Wichterleho a týmu jeho chemiků, kteří provedli syntézu hmoty, která vyhovovala ideálním vlastnostem, který by materiál měl splňovat. Tato původní hmota, z níž se čočky začaly vyrábět měla stupeň hydratace 35-38% vody.

Důvodem, proč se stále hovoří o obsahu vody v materiálu je to, že kontaktní čočka nasazená na lidské oko musí být co nejvíce propustná pro kyslík. Vzhledem k tomu, že kyslík je transportován skrze materiál čočky pomocí vody, je jasné, že čím vyšší je obsah vody v materiálu, tím lepší je transport kyslíku skrze čočku, a tím lepší je kontaktní čočka pro oko.

Reklama

Samotná kontaktní čočka je na oku nasazena na tzv. rohovku. Je to část oka, která je za normálních okolností bez cév a čerpá kyslík pro svůj život pouze z ovzduší. Kdybychom překryly rohovku kontaktní čočkou, která nedostatečně propouští kyslík, rohovka by se začala "dusit".

Proto cílem výzkumníků je vývoj stále lepších a pro kyslík propustnějších materiálů. Částečně toho lze dosáhnout zvyšováním obsahu vody v materiálu.Tento způsob má však své mantinely. 100% propustný pro kyslík se jevil materiál nazývaný silikon. Ten však nesplňuje hledisko pro nositele neméně důležité a to je pohodlnost.

Naprostou novinkou je v současné době materiál, ve které se kombinují vlastnosti jak pohodlnosti, tak dokonalé propustnosti pro kyslík a tím je Lotrafilcon A. Pro představu, jaký je rozdíl mezi klasickými hydrogely a materiálem Lotrafilcon A : propustnost pro kyslík u běžných hydrogelů je (vyjádřeno v DK/l ) okolo 30 a u čoček z Lotrafilconu 175. U čoček vyrobených z tohoto typu materiálu je možno i přespávat.

Tvrdé plynopropustné kontaktní čočky jsou používány pouze při určitých typech vad zraku, kde není možno využít čoček měkkých. Tvrdé kontaktní čočky jsou méně pohodlné pro své nositele.

2. Způsob nošení

V zásadě se rozlišují dva typy způsobu nošení kontaktních čoček : denní nošení - kontaktní čočky si uživatel ráno nasadí a na konci dne je musí z očí vyjmout, vyčistit a uložit do přílušného k tomu určeného roztoku. V žádném případě není tento typ čoček určen k tomu, aby s nimi jejich nositel spal.

K prodlouženému nošení jsou určeny kontaktní čočky vyrobené ze speciálního materiálu, který dovoluje aby i ve spánku rohovka oka s kontaktní čočkou dýchala a netrpěla nedostatkem kyslíku. Jinými slovy tyto kontaktní čočky nemusí jejich uživatel každý den vyndávat z očí a ošetřovat je. Na trhu jsou k dispozici kontaktní čočky Focus Night&Day, jež jsou určeny k nepřetržitému nošení 1 měsíc.

Typy kontaktních čoček mohou být rozlišeny i podle plánované doby výměny. Doba užívání kontaktních čoček je dána použitým materiálem a tím pádem jejich trvanlivostí.Tento proces začíná v okamžiku otevření sterilního obalu (blistru) a kontaktu se slzami nebo ošetřujícími roztoky. Během používání kontaktních čoček dochází k jejich zanášení bílkovinami a muciny obsaženými v lidských slzách. Tyto usazeniny se s přibývající dobou užívání mění a mohou dráždivě působit na lidské oko. Z tohoto důvodu jsou kontaktní čočky s plánovanou výměnou 1 rok či 3 měsíce považovány již za "přežité" a přednost se dává kontaktním čočkám s kratší dobou plánované výměny. Nejpopulárnější dobou výměny jsou kontaktní čočky "měsíční" - a to jak s ohledem na zdravotní, tak finanční aspekty. Pro příležitostné nositele kontaktních čoček se jako nejvýhodnější varianta jeví jednodenní kontaktní čočky.

3. Korekce vady

Krátkozrakost a dalekozrakost je korigována sférickými kontaktními čočkami.Sférické kontaktní čočky mají stejnou optickou mohutnost v každém svém bodě.

Tzv. torickými kontaktními čočkami je možno korigovat astigmatickou vadu. Astigmatismus je vada, při které je světlo lámáno v jedné úrovni rohovky jinak než ve druhé, na ní kolmé. To vede k neostrému a deformovanému vidění. Torická kontaktní čočka je tedy popisována dvěma optickými mohutnostmi, ve dvou na sebe kolmých průřezech čočky. Mluvíme o tzv. sférické mohutnosti a cylindrické mohutnosti. Další nezbytnou hodnotou je osa cylindru.

Pro osoby trpící "stařeckou dalekozrakostí", která se objevuje u osob okolo 45. roku věku a bývá také nazývána jako presbyopie, jsou vyvinuty speciální tzv. progresívní kontaktní čočky. Presbyopie spočívá ve ztrátě schopnosti ostrého vidění na blízké vzdálenosti. Progresívní kontaktní čočky umožňují svému nositeli ostré vidění jak na blízko, tak na dálku, tak i na střední vzdálenosti. Tato možnost je dána speciální konstrukcí čoček, v nichž je na průřezu plynule měněna optická mohutnost směrem do centra čočky.

4. Kosmetické kontaktní čočky

Speciální skupinu tvoří kosmetické kontaktní čočky, které svému nositeli umožní změnu barvy duhovky.Tyto kontaktní čočky mohou být jak nedioptrické, tak mohou korigovat sférické vady ( krátkozrakost a dalekozrakost). Podskupinami kosmetických čoček jsou kontaktní čočky barevné krycí , určené pro změnu barvy i velmi tmavé duhovky, dále kontaktní čočky tónovací umožňující změnu barvy, eventuelně změnu tónu světlé duhovky. Pro ty uživatele, kteří rádi šokují své okolí, jsou k dispozici kontaktní čočky "Wild eyes" s nimiž je možno překrýt duhovku nejdivočejšími vzory.

Pro další informace kontaktujte:
GCI Praha, Markéta Jirmanová
Tel.: 02 - 66 79 82 11,

Reklama

Komentáře

Květoslav (St, 22. 8. 2007 - 16:08)
Milý Františku,

rád bych ti doporučil nakupovat na cockyshop.cz pokud máš zájem dostávat za své peníze kvalitní služby, zboží a české návody u zahraničních produktů.
Horien prej neni nic moc.

Pa
Květa
Prcek (Pá, 4. 4. 2008 - 13:04)
Ahojky,
taky jsem nováčkem v nošení kontaktních čoček a jsem velmi spokojená s internetovým obchodem www.cocky-kontaktni.cz .Ceny jsou oproti kamenným obchodům cca o 30% nižší. Pokud při první objednávce zadáte můj selvový kód: rhqrj4rl tak získáte další okamžitou slevu 1% a navíc získáte svůj slevový kód a při další ch nákupech budete mít slevu 3%.
simona (Čt, 23. 7. 2009 - 21:07)
Ahoj
Já mám nejlepší zkušenosti s vasecocky.cz. Mají tam slevy pro stálé zákazníky, bezplatnou linku, výdejní místa, dárky k nákupu a hlavně rychlé dodání...vřele doporučuji
Radek (Po, 7. 12. 2009 - 11:12)
Ahojky,
taky jsem...Teď už dávají 3 % i na první objednávku, takže v kombinaci s tvým slevovým kuponem jsem měl 4 % dolů hned. Přišel mi ještě 100 ml roztok Options Multi - o dost lepší než ten Horien i Optifree.
Radek (Po, 7. 12. 2009 - 11:12)
Teď už dávají 3 % i na první...mluvil jsem o cocky-kontaktni.cz + roztok zadarmo a nad 1600 Kč zadara i poštovný
rad (Po, 19. 4. 2010 - 22:04)
www.cockyshop.cz - slevovy kupon rhqrj4rl
25-ka (St, 30. 7. 2014 - 16:07)
prej čočky air optiy auqua maji 5y vic vody -hydratace jak bezne cocky http://eshop.fokusoptik.cz/kontaktni-cocky/air-optix-aqua-6ks
ptala jsem se na to na inej stranke ze kto ich a ma ci je to pravda tak odpovedlai ze ano ze je vnich rozdiel oproti beznym cockam takze su aj omnoho lepsie na nosenie a este ktomu su silikon-hydrogelové takze ziadna tvrdota krasne makucke
Katka (Po, 10. 11. 2014 - 10:11)
Já jsem vyzkoušela čočky TopVue Air, prý novinka, a jsem nad míru spokojena. Jsou pohodlné a žádné komplikace nepociťuji.
Reklama