Reklama

5 varovných signálů narušené funkce jater: Jak je nepřehlédnout?

Játra, tichý hrdina našeho těla, plní mnoho nezbytných úloh, včetně detoxikace, metabolických procesů a ukládání živin. Většina z nás však o svých játrech nepřemýšlí, dokud nás nezačnou trápit. Avšak narušená funkce jater může mít závažné důsledky pro naše celkové zdraví. Diagnóza onemocnění jater často přichází pozdě, proto je důležité rozpoznat signály, které nám mohou naznačit, že je čas věnovat játrům pozornost.

Játra mají neuvěřitelnou schopnost regenerace a dokáží se vypořádat s mnoha problémy. Tato schopnost však není všemocná, neboť dostávají neustále zabrat. Onemocnění jater může být dědičné, ale velmi často je také způsobeno různými faktory, jako jsou viry, užívání alkoholu nebo obezita.

Varovné signály, které játra vysílají, když už nezvládají svou práci, může nemocný zpočátku ignorovat. Patří mezi ně únava, bolesti hlavy, ztráta chuti k jídlu nebo svědění. Kdy bychom tedy měli zpozornět a problémy konzultovat s lékařem a čeho bychom si měli všímat?

Bolest pod žebry

Jedním z hlavních příznaků nesprávné funkce jater je bolest nebo nepříjemné pocity v oblasti těsně pod pravými žebry. Bolest může být zpočátku jen mírná a postupně se zintenzivňovat, proto je velmi důležité ji nepodceňovat. Obvykle se objevuje v důsledku zvětšení jater či zánětu. Bolest se může šířit i do zad pod lopatky a při některých onemocněních se objevuje i otok způsobený nahromaděním tekutiny v břišní dutině.

Reklama

Únava

Únavu a letargii je snadné považovat za běžný vedlejší důsledek stresujícího života, avšak silné vyčerpání může poukazovat i na problémy s játry. Játra jsou zodpovědná za zpracování a uvolňování energie z potravy, ale pokud jsou poškozena, může být jejich schopnost efektivně zpracovávat živiny snížena, což vede k únavě a snížené vitalitě. Vyčerpání může poukazovat i na nízkou hladinu kyslíku v krvi – pokud je snížena schopnost jater filtrovat krev, krevní oběh není schopen roznášet po těle kyslík, což může vést k chronické únavě, malátnosti nebo bolestem hlavy.

Žluté zbarvení kůže a očního bělma

Žluté zbarvení kůže a očního bělma, známé jako žloutenka, je významným příznakem problémů s játry. V důsledku poklesu jejich funkce a neschopnosti účinně vylučovat odpadní produkty z těla se může v krevním řečišti hromadit žlučové barvivo bilirubin. U zdravého člověka se bilirubin zpracovává v játrech a vylučuje se močí a stolicí. Pokud však játra nefungují dobře, hromadí se v těle. Kůže a oční bělmo mohou následně získat nažloutlou barvu, moč se zdá být tmavší a stolice světlejší. Tento příznak je třeba brát vážně a vyžaduje okamžitou lékařskou pozornost.

Vystouplé cévy

Dalším viditelným příznakem nesprávné funkce jater jsou vystouplé cévy, tzv. pavoučí žíly. Játra jsou zodpovědná za regulaci průtoku krve v těle. Při jejich poškození může dojít ke zvýšení krevního tlaku, což vede k rozšíření drobných cévek v povrchových vrstvách kůže. Výsledkem mohou být pavoučí žilky, zejména na obličeji, krku a horní části hrudníku.

Zápach z úst 

Pokud máte nepříjemný zápach z úst, který přetrvává i po důkladné ústní hygieně, může to být další známka problémů s játry. Játra jsou zodpovědná za detoxikaci a odstraňování odpadních látek z těla. Pokud jsou poškozená nebo nefungují správně, mohou se tyto látky v těle hromadit a způsobovat právě zmíněný zápach z úst. Játra jsou také zodpovědná za produkci žluči, a pokud dojde k její nadprodukci, může nemocný pociťovat hořkou pachuť a zápach z úst.

Nepodceňujte příznaky a podpořte zdraví svých jater

Pokud se u vás objeví některý z výše uvedených příznaků, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc. Kromě případné léčby je také důležité dodržovat správnou životosprávu, aby nedocházelo k dalšímu přetěžování jater. Základem je vyhýbat se rizikovým faktorům, jako je alkohol nebo kouření, smaženým jídlům nebo polotovarům, jíst hodně čerstvé zeleniny a ovoce a pravidelně se věnovat fyzické aktivitě, která pomáhá okysličovat játra. Pomoci mohou také přípravky, které podporují regeneraci jater.

Reklama

Komentáře

Default User Image
Hanka (St, 20. 9. 2023 - 11:09)

Je opomenut příznak svědění kůže. Obecně kožní problémy poukazují na oslabení jater. Žluté bělmo nebo bolest pod žebry již značí závažnější problém s játry. posilnit si játra by měli všichni lidé s kožními problémy. Podobně jako vyčistit střeva a upravit střevní mikroflóru.

Default User Image
Monika (St, 20. 9. 2023 - 11:09)

též tmavá moč či naopak světlá stolice může upozornit na problém s játry.

Default User Image
Hanka (St, 20. 9. 2023 - 12:09)

Ano těch příznaků může být mnohem víc. Mně přijde proto výstižnější tento starší článek - https://zdravi.doktorka.cz/mate-oslabena-jatra

Reklama