Reklama

Když stres útočí

Stresové situace mohou útočit na různé orgány a systémy. Nepříjemné je, když stres míří na srdeční a cévní systém. U těchto, často disponovaných, osob dochází zejména vlivem sympatického autonomního nervového systému při emocích k zužování cév nejen periferních, ale i věnčitých v srdci.

Osoby při tom mají na začátku často kolísavý krevní tlak. Při vyšetření v novém prostředí (např. u lékaře) se jim zvyšuje tlak a srdce se jim rozbuší. To ovšem ještě neznamená, že dostanou závažnou srdeční nemoc. Většinou trpí málo nebezpečnými funkčními potížemi (píchání u srdce, někdy i dušností) současně s úzkostí.

Jiný systém, který je u některých disponovaných osob aktivovaný, je systém zažívací. Při zátěži se to projevuje zvracením, průjmem nebo zácpou, bolestmi v žaludku, pálením žáhy, zvětšenou chutí k jídlu aj.

Řada citlivých osob má při zátěži potíže psychické. Projevuje se to nespavostí, neustálým přemýšlením o starostech, bolestmi hlavy, sexuálními poruchami, neschopností přestat myslet na problém, depresivním postojem ("nic nemá cenu"), ztrátě vlastní sebeúcty.

Stres může útočit pochopitelně též na jiné systémy. Např. na dýchací systém, což nakonec může podporovat vznik astmatických potíží. Dále na svalový systém. Řada bolestí páteře je vyvolána zvýšeným napětím zádového svalstva, bolesti hlavy napětím šíjového svalstva. Často dochází pod vlivem psychických potíží ke změnám na kůži. Řada ekzémů je zhoršována stresem. Zejména alergické kožní nemoci, atopický ekzém a lupénka (psoriáza).

Reklama

Stres ovlivňuje nepříznivě imunologický systém, což se může projevit zhoršením alergických projevů, ale též zvýšenou dispozicí k nachlazení. Potíže se mohou navzájem kombinovat, někdy dochází ke střídání potíží. Např. po období astmatických potíží se objeví potíže kožní.

Při léčbě těchto onemocnění mají proto velký význam techniky napomáhající snižovat psychické napětí a stres. Jsou to například psychoterapie, relaxační a meditační techniky, jóga a různá jiná cvičení,masáže, sugesce, autosugesce, kineziologie, homeopatie a další metody.

Zdroj: Dr. Felix Irmiš - Nauč se zvládat stres, nakladatelství Alternativa

Reklama

Komentáře

Linda (So, 13. 8. 2005 - 21:08)
Skutečně nejdůležitější je meditace a schopnost vypnout z každodenních povinností, což se ovšem snadno řekne, ale už hůře provádí. Lékař mi doporučil na protistresové působení v organismu užívat ve velkém vitaminy skupiny B. Uklidňují nervové napětí a já sama (i moje kolegyně) ten účinek opravdu pozoruji. Užíváme 2xdenně Gnostin - stres a únava (koupily jsme to v lékárně místo B-komplexu), který obsahuje navíc i ženšen, takže jsme ho odzkoušely i na jarní únavu.Trochu jde cítit po těch béčkách, ale co bychom neudělaly pro zdraví. Tak ahoj a bojujte proti stresu, nebo se z něho všichni zblázníme. Linda
kvik (Út, 27. 3. 2007 - 20:03)
nemám čas
A proč si myslíš, že jsou nepřiměřené? Jiní je také nezvládají? A ve které jsi třídě?
A teď už se neučíte nebo nemáte úkoly nebo jak?
Monika (Út, 21. 10. 2008 - 19:10)
Ahoj. Chtěla bych velice pochválit autora tohoto článku. Plně to vystihuje stavy, které mám. Do 24 let jsem studovala a po celý život jsem měla nízký tlak. Od té doby co pracuju mám problémy s tlakem, přesně ty, které jsou popsány v tomto článku. U doktora mi tlak samozřejmě vyskočí. Stress a taková přepjatost mě pronásleduje snad pořád. Snad jen ve spánku je to lepší. Snažím se relaxovat a zaručeně nejlepší odreagování je pobyt v přírodě, sport nebo sex. To člověk zapomene úplně na vše. Je škoda, že v dnešní uspěchané době člověku nezbývá, než se se stresem poprat... Mějte se a kdyby jste věděli o něčem dobrém na kolísavý tlak, doporučte, prosím. Díky monika
filip (Ne, 9. 11. 2008 - 10:11)
Uplne souhlasim s Monikou.Taky jsem mel nizky tlak,ale studium VS a prace v zahranici zpusobily napred vysoky tlak a po problemech s partnerkou casem kolisavy a pocity dusnosti, dokonce obcas pri jidle se mi zasekne jidlo v oblasti hrudniku a dusim se. Stres je svine. Pomaha sport,priroda,thajska masaz a sex, ale neni na to moc casu. Jsem stastny jedine kdyz spim, ale probouzim se a musim jit 1x az 2x za noc na malou,takze taky nic moc. V hotelu neusnu vubec.Mam hypoteky,takze praci menit moc nemuzu. Jedine partnerku..
Pro Filipa a.... (Ne, 9. 11. 2008 - 10:11)
Máš hypotéky,tak jsi pracovní otrok.Udělej si to tak,aby jsi žádné nemusel brát.Pak ničí otrok nebudeš.Jak to udělat?Tot otázka.
Milada (So, 11. 2. 2017 - 17:02)
Dobrý den, mám často v práci dost stres a samozřejmě i průjmy, což je při jednáních docela problém, čím to řešíte?
Lili (Ne, 12. 2. 2017 - 10:02)
Je to psychosomatické - jedině nějak přehodnotit svůj postoj. Ujasnit si z čeho přesně je ten stres, dá se ta situace změnit?
Hana (Út, 14. 2. 2017 - 16:02)
Zkus Hidrosec a uvidíš, za zkušenou nic nedáš.
Denisa (St, 29. 12. 2021 - 11:12)
Stres je lidská každodenní vlastnost. Stres máš přesně z práce, z toho jestli budeš mít z čeho zaplatit hypošku, anebo nájem popřípadě jídlo. Někdy to člověk ani nepocítí, ale je v permanentním stresu. Já jednu dobu užívala x-espeed.
Blanka (Čt, 30. 12. 2021 - 09:12)
Já tomu moc nevěřím, že by mi něco pomohlo na stres.
Návštěvník (Čt, 30. 12. 2021 - 16:12)
Ok
Láďa (Pá, 7. 1. 2022 - 16:01)
máte někdo zkušenosti s různými relaxačními programy na youtube? Pomáhá vám něco? jsou i různé relaxační online kurzy za peníze, ale nevím, zda to funguje.
Eva (Ne, 13. 2. 2022 - 17:02)
když tohle dělám, mam pak zarudle oči, pali mě, pocituji suchost. Poradíte mi nějaké vitaminy?
Jarko (Po, 14. 2. 2022 - 07:02)
A práve pre stres odchádzam po 3 rokoch z terajšej práce. Kolektív kolegov nemakačenká a všetko si u šéfa ja odskáčem, samozrejme za najmenšie peniaze vo firme. On predsa vývojárov a výrobu potrebuje. Ja robím "len" papierovačky a administratívu. Stres sa na mne hodne podpisuje. A okrem toho neustála únava, prídme z práce a chcem spať, soboty celé prespím, nedeľu ako tak prežívam. Nemám chuť do života, nebaví ma potom ani sex ani vlastne nič :-(
Reklama