Vakcína nezaručuje bezinfekčnost, imunita po vakcíně Pfizer-BioNTech proti deltě časem slábne

SMIS – Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků zjistilo větší virovou nálož u symptomatických očkovaných než u neočkovaných. Dle studie publikované v The New England Journal of Medicine (NEJM) imunita proti delta variantě SARS-CoV-2 zeslábla ve všech věkových skupinách několik měsíců po podání druhé dávky vakcíny Pfizer–BioNTech.

Porovnání virových náloží u neočkovaných, očkovaných, neočkovaných při reinfekci, očkovaných při reinfekci

Lucia Houfková, Lenka Piherová, Dita Mušálková ze sdružení SMIS zjistily, že očkovaní mají jak v případě první detekované nákazy, tak v případě reinfekce vyšší virové nálože než neočkovaní. Vakcinovaní dvěma dávkami mají statisticky významně vyšší virovou nálož (nižší Ct – počet cyklů nutný k odhalení viru) než nevakcinovaní. Pokud neexistuje nějaké imunologické/mikrobiologické vysvětlení tohoto jevu, domnívají se, že je to způsobeno tím, že očkovaní lidé jsou testování v závažnějším zdravotním stavu a soubor může mít méně záchytů na počátku infekce. Testování očkovaných je tedy nedostatečné, protože je zachycena pouze malá část nákaz

 

Zdroj: Porovnání virových náloží u neočkovaných, očkovaných, neočkovaných při reinfekci, očkovaných při reinfekci - Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků | SMIS (smis-lab.cz)

 

Slábnoucí imunita po vakcíně BNT162b2 v Izraeli

Izrael provedl velmi úspěšnou očkovací kampaň s použitím vakcíny BNT162b2 (Pfizer–BioNTech). 

O prosince 2020 dostala během 3 měsíců více než polovina dospělé populace dvě dávky vakcíny. Očkovací kampaň spolu se sociálními opatřeními vedla k prudkému omezení epidemie. Do května 2021 se míra infekce snížila na několik desítek případů denně, z nichž většina byla u neočkovaných osob nebo u osob vracejících se ze zahraničí.

V červnu 2021 však začal exponenciálně růst počet PCR testů pozitivních na koronavirus 2 (SARS-CoV-2), přičemž značný počet infekcí byl hlášen u očkovaných osob.

Tento nárůst komunitního přenosu byl následován souběžným nárůstem počtu závažných případů a úmrtí, a to jak u očkovaných, tak u neočkovaných populací.

Genetická analýza ukázala, že od června 2021 bylo více než 98% pozitivních případů v Izraeli připsáno variantě delta. Tato studie tedy sledovala roli slábnoucí imunity v pozorovaném průlomu proti variantě delta.

Celá studie: Slábnoucí imunita po vakcíně BNT162b2 v Izraeli | NEJM

MK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (32)

 • Obrázek uživatele Pavel
  Pavel (anonym)

  To je zajímavé, na TV Nova říkají pravý opak, mají jistě větší odborníky, které povolala strana a vláda a prachy...

  Lis 22, 2021
 • Obrázek uživatele mirka
  mirka (anonym)

  a teď aby se v tom prase vyznalo....???? takže se nemáme očkovat?????

  Lis 22, 2021
 • Obrázek uživatele Dagmar
  Dagmar (anonym)

  ale? co tak najednou?

  Lis 22, 2021
 • Obrázek uživatele jirka
  jirka (anonym)

  ... a pak jim věř... Připomíná mně to dobu socialismu... ještě toho prezidenta s vytříbenou češtinou, a "je to"

  Lis 22, 2021
 • Obrázek uživatele Aleš
  Aleš (anonym)

  Nikdo neříká, že vakcína je 100%, ale je důležitá aby se omezilo nejtěžší stadium a lidé neměli těžký průběh nemoci. Proto je v nemocnicích hodně neočkovaných.

  Lis 22, 2021
 • Obrázek uživatele Drahoš
  Drahoš (anonym)

  Myslím si, že hlavně je důležité poskytnout postiženým řádnou lékařskou péči hned po vyskytnutí základních příznaků a pacienta průběžně sledovat. Nechat ho týden nebo jak dlouho bez pomoci snad jen na Paralenu, to je ten hlavní důvod, proč se lidé objevují v nemocnicích a proč už jim často není pomoci.

  Lis 22, 2021
 • Obrázek uživatele Klaus
  Klaus (anonym)

  Jde hlavně o prachy, ty jsou až na prvním místě.

  Lis 23, 2021
 • Obrázek uživatele Zina
  Zina (anonym)

  Brshma, když,k67,67u

  Lis 23, 2021
 • Obrázek uživatele Láďa
  Láďa (anonym)

  Aleši když už jsi sem ten komentář dal tak mi taky vysvětli následující studii: . Očkované děti jsou 5x více náchylné k nemocem než neočkované. To nám z toho kokteilu budou děti marodit stále, nebo počkáme až na nějakou prkotinu kterou dříve jejich imunitní systém v pohodě zvládl umřou ?

  Lis 23, 2021
 • Obrázek uživatele Luděk
  Luděk (anonym)

  Antiwaxerský web doktorka.cz? To je vcelku zábavné. Ostatní weby upozorňují na přeplněné nemocnice a stále mladší s covidem na JIPkách. A doktorka.cz píše jen o vedlejších účincích očkování a že účinek vakciny časem slábne. Je to pravda, jen to vypadá, že největší problém teď máme v nemocnicích s očkováním.

  Lis 27, 2021
 • Obrázek uživatele M.
  M. (anonym)

  Ne problem máme v nemocnicích s covid pozitivními pacienty - neočkovanými a očkovanými. Očkovaní však na rozdíl od neočkovaných, kteří se museli testovat a v poslední době nikam nemohou, mohli kdekoliv volně chodit. Důležité z článku je, že očkování nezaručuje bezinfekčnost, že očkovaní mohou infekci šířit a pokud jsou od vakcinace pár měsíců dobu, tak se mohou i nakazit, skončit v nemocnici i mít těžký průběh. Nevím, proč pravdu berete za antivax postoj.

  Lis 28, 2021
 • Obrázek uživatele Pavlína
  Pavlína (anonym)

  Tohle si musí každý zvážit jestli se nechá nebo nenechá naočkovat. Ale co dobrá imunita lidí? Jak si zlepšit celkově imunitu svého těla? Co pro sebe děláte?

  Pro 11, 2021
 • Obrázek uživatele Gábina
  Gábina (anonym)

  Všechny vakcíny slábnou a nezaručí imunitu, ale je důležité, že zabrání alespoň těžkému průběhu Covidu a lidé neskončí v nemocnici. To je hlavní účel vakcíny. Bohužel mnoho lidí má zkreslenou představu a nic o tom neví. Jen umí o tom kecat, měli by jít pomáhat do nemocnic, tam by poznali že to není žádná sranda a všechny státy se snaží alespoň pandemii zmírnit

  Pro 11, 2021
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Kecáš, že si to musí každý zvážit sám jestli se nechá nebo nenechá naočkovat. Prostě některé skupiny lidí to dostanou příkazem. Starých nemocných lidí se nikdo neptá jestli se chtějí nebo nechtějí očkovat.

  Pro 11, 2021
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Osm důvodů, proč se nechat očkovat proti kovidu 1. Očkování tě 100% ochrání, Tečka... 2. Očkování tě ochrání na 70%... 3. Očkování tě ochrání na 50%... 4. Očkování tě neochrání..., ale zabrání přenosu... 5. Očkování nezabrání přenosu..., ale neonemocníš... 6. Onemocníš..., ale neskončíš zaintubovaný... 7. Skončíš zaintubovaný..., ale neumřeš... 8. Umřeš..., ale dostaneš se do nebe, protože do nebe se dostanou jen naočkovaní...!

  Pro 11, 2021
 • Obrázek uživatele Honza
  Honza (anonym)

  Na CNN Prima psali, ze v USA omicron postihuje prevazne plne ockovane a ze se boji kolapsu nemocnic. Takze to muze byt jeste opravdu zajimave. Rozhodne bych do vskcinace netlacil nekoho, kdo vakcinovan byt nechce a hlavne bych nedaval povinnost zdravotnikum. Budou potreba.

  Pro 11, 2021
 • Obrázek uživatele Radka
  Radka (anonym)

  Já také více než na očkování tedy spoléhám na přirozenou imunitu. Prostě zdravě jíst, zdravě žít a hodně pohybu. Pak jsou i potravinové doplňky, které pomohou k lepší imunitě.. Ale to už si také musí každý zvážit dle svého.

  Pro 14, 2021
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Koronavirus spontánně (nebo možná zásluhou lidí, kteří za ním stojí) zhruba 1x měsíčně vyvine novou mutaci. Kolik mutací prodělala očkovací látka, když se s toutéž vakcínou očkuje už víc než rok?

  Pro 14, 2021
 • Obrázek uživatele M.
  M. (anonym)

  V Dánsku, které dlouhodobě bylo vydáváno za vzor, kde se již virus nešíří, nyní čelí velkému nárůstu nákazy omikronem mezi naočkovanými. " - Z 3 437 lidí nakažených omikronem jich je 2 577 po druhé dávce, což činí celých 75 %. U předešlých variant přitom očkovaní tvořili necelou polovinu všech pozitivních případů. Proočkovanost je v Dánsku už dlouhé měsíce na vysoké úrovni, momentálně má dvě dávky téměř 80 % populace. Celkem 13,8 % pozitivních případů omikronu tvoří neočkovaní, 8,9 očkovaní i posilovací dávkou a zbytek očkovaní pouze první dávkou" Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-varovani-z-danska-omikron-valcuje-deltu-vetsina-nakazenych-je-ockovana-183356

  Pro 15, 2021
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Omikron má údajně již 50 mutací. Očkovací látka, pokud vím nebyla zatím změněna. My nyní očkujeme v listopadu prošlými vakcínami, u kterých byla prodloužena expirace o 3 měsíce.

  Pro 15, 2021
 • Obrázek uživatele Marta
  Marta (anonym)

  Docela by mě zajímalo, které ty potravinové doplňky opravdu dokáží pomoci k té lepší imunitě. Co má opravdu smysl brát?

  Pro 15, 2021
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Vitamin C je na tuto nemoc neůčinnÿ,byl na to myslím že minulý rok udělán výzkum a nebyla prokázána sebemenší reakce.Tím byl výzkum ukončen.

  Pro 16, 2021
 • Obrázek uživatele Monika
  Monika (anonym)

  Ono existuje i plno studií o vitamínu C a virových infekcích, co tvrdí opak. U vitamínu C a i u jiných vitamínů bude vždy záležet na kvalitě výrobků a na podávané dávce. 100 mg vitamínu C denně určitě nikoho před koronavirem neochrání, kort pokud má nízký příjem vitamínu C v potravě. V zimě se určitě nedá vitamín C v terapeutických dávkách získat z potravin, jelikož většina ovoce pochází z dálky a než se dostane na naše stoly, tak většinu vitamínů ztratí. Preventivně je nutno užívat gramové dávky. Léčebně je pak nejvhodnější infuzní podání vitamínu C. - 1. Rasmussen MPF (2020) Vitamin C Evidence for Treating Complications of COVID-19 and other Viral Infections. Orthomolecular Medicine News Service. http://orthomolecular.org/resources/omns/v16n25.shtml 2. Gonzalez MJ (2020) Personalize Your COVID-19 Prevention: An Orthomolecular Protocol. Orthomolecular Medicine News Service. http://orthomolecular.org/resources/omns/v16n31.shtml 3. Downing D (2020) How We Can Fix This Pandemic In A Month. (Revised edition) Orthomolecular Medicine News Service. http://orthomolecular.org/resources/omns/v16n49.shtml 4. Passwater M (2020) Do the Math: "MATH+" Saves Lives. Orthomolecular Medicine News Service. http://orthomolecular.org/resources/omns/v16n55.shtml 5. Bens C (2021) A Health Crisis Exposed by the COVID Pandemic. Orthomolecular Medicine News Service. http://orthomolecular.org/resources/omns/v17n02.shtml 6. Doctor Y, Saul AW, Smith RG (2021) Nutrition to Treat and Prevent COVID-19. Orthomolecular Medicine News Service. http://orthomolecular.org/resources/omns/v17n03.shtml 7. Passwater M (2021) Vitamin C Levels in Critically Ill Covid-19 Patients. Orthomolecular Medicine News Service. http://orthomolecular.org/resources/omns/v17n17.shtml 8. Passwater M (2021) Viral Mutations and the Risk of 'Second-hand Malnutrition'. Orthomolecular Medicine News Service. http://orthomolecular.org/resources/omns/v17n19.shtml 9. Grant WB (2021) Update on the beneficial effects of vitamin D for cancer, cardiovascular disease, type 2 diabetes and COVID-19. Orthomolecular Medince News Service. http://orthomolecular.org/resources/omns/v17n21.shtml 10. Kalita DK (2021) 700,000 Covid-19 Deaths: Time for a Change in Treatment Strategy. Orthomolecular Medicine News Service. http://orthomolecular.org/resources/omns/v17n23.shtml 11. Holford P (2021) Twelve intervention trials conclude that vitamin C works for Covid: So why are hospitals being prohibited from using it? Orthomolecular Medicine News Service. http://orthomolecular.org/resources/omns/v17n27.shtml 12. Klenner FR. The use of vitamin C as an antibiotic. Journal of Applied Nutrition, 1953, Vol 6, p 274-278. http://www.whale.to/v/c/klenner1.html 13. Klenner FR. The treatment of poliomyelitis and other virus diseases with vitamin C. Southern Medicine and Surgery, July, 1949, p 209. http://www.whale.to/v/c/klenner3.html 14. Holford P, Carr AC, Zawari M, Vizcaychipi MP (2021) Vitamin C Intervention for Critical COVID-19: A Pragmatic Review of the Current Level of Evidence. Life, 11:1166. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34833042 15. Holford P, Carr AC, Jovic TH, et al. (2020) Vitamin C-An Adjunctive Therapy for Respiratory Infection, Sepsis and COVID-19. Nutrients. 12:3760. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33297491 16. Coronavirus News Source (2021) World's Leading ICU Doctor Files Lawsuit Against Hospital System After Being Barred from Administering Safe and Effective COVID-19 Treatments. https://www.newswise.com/coronavirus/world-s-leading-icu-doctor-files-lawsuit-against-hospital-system-after-being-barred-from-administering-safe-and-effective-covid-19-treatments/?article_id=760545

  Pro 17, 2021
 • Obrázek uživatele David
  David (anonym)

  Imunita těla je podle mého názoru velmi důležitá a to hlavně v této době. Já si kvůli ní kupuji přírodní doplněk stravy IMUNworld od herbalworld .cz, který dokáže zlepšovat celkově imunitu a dokonce jsem i někde četl, že dokáže tělo ochránit před covidem.

  Pro 19, 2021
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Aby výrobce svůj přírodní doplněk stravy prodal, může slíbit cokoliv, třeba i to, že dokáže tělo ochránit před covidem. U potravinových doplňků se prokazuje pouze neškodnost, na rozdíl od léků, kde výrobce musí prokazovat účinnost (často i pofidérním způsobem, třeba pomocí modifikovaných nebo i docela smyšlených studií).

  Pro 20, 2021
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  jasně Radko, žer si potravinové doplňky a plať za to těžké peníze firmám, co je vyrábějí. Taky byznys, stejně jako vakcíny od Pfizera. Ty vakcíny ale aspon nějaký účinek mají, na rozdíl od všech možných doplňků, které nejsou na účinnost testovány. Ale kupuj a žer je, je to tvoje věc...

  Pro 20, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama