Jak zmírnit příznaky covid-19?

Poradíme vám, jak zvládnout mírný průběh covid-19 v domácích podmínkách, co na něj nezabírá nebo kdy už je nutné vyhledat lékařskou péči. Navíc přidáme odpovědi na několik dalších klíčových otázek.

Jak zvládnout mírný průběh covid-19 v doma?

Stále zůstává pozitivní zprávou, že valná většina lidí, kteří covidem-19 onemocní, má poměrně mírný průběh nemoci a není třeba je hospitalizovat. V takovém případě intenzivní příznaky choroby trvají zpravidla 4–5 dní.

Vzhledem k tomu, že na covid-19 zatím neexistuje žádný lék, domácí léčba se, stejně jako u chřipky a dalších virových onemocnění, zaměřuje na mírnění symptomů. Jejím absolutním základem je však vydatný odpočinek, dostatečný pitný režim, který se postará o odvádění toxinů z těla, jež zde vznikají v důsledku boje imunitního systému s nákazou, a také podávání tišících léků.

Jak mírnit symptomy covid-19?

Dle doporučení Ministerstva zdravotnictví se k snížení teploty, mírnění bolesti a léčbě zánětu mohou užívat léky na bázi kyseliny acetylsalicylové, což je například český Acylpyrin. Ten je dostupný kromě klasické tablety i ve formě rozpustných šumivých tablet s vitamínem C. Dále se doporučují i přípravky s obsahem ibuprofenu nebo paracetamolu, který také snižuje teplotu a tlumí bolest. Důležité je nekombinovat více druhů a nepřekračovat maxímální denní dávky účinné látky (stejná účinná látka může být v různých léčivých přípravcích). Vždy je vhodné se poradit s lékárníkem.

Kdy kvůli covidu vyhledat lékařskou péči?

Máte-li podezření na covid-19, není výhradně nutné navštívit lékaře. Naopak je vhodné zůstat v izolaci od ostatních, aby se nákaza nešířila dál, a svůj stav případně konzultovat telefonicky. Pokud se však u vás objeví některý z těchto příznaků, s vyhledáním odborné pomoci neotálejte:

 • potíže s dýcháním
 • bolesti a tlak na hrudi
 • zmatenost
 • namodralé rty a bledý obličej
 • extrémní ospalost a neschopnost zůstat vzhůru

 

 

Jak dlouho zůstat v izolaci?

Podle Mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví se délka izolace určuje takto:

 • Pokud jste přišli do styku s nakaženým, ale váš test na covid je negativní, stát vám nařizuje izolaci na 10 dní. Pro její ukončení není nutný další test.
 • Jestliže máte pozitivní test, ale nevykazujete žádné příznaky, izolace se ukončuje po uplynutí 10 dní bez nutnosti dalšího testování.
 • Máte-li klinické příznaky, vaše izolace trvá po celou dobu trvání příznaků (nejméně však 10 dní) a může být ukončena až ve chvíli, kdy jste po dobu 3 za sebou jdoucích dní zcela bez symptomů. Další testování není nutné.

 

Co na covid-19 nezabírá?

Jestliže vám po léčbě jiného onemocnění zůstala doma jakákoli antibiotika, v žádném případě se jimi nesnažte léčit covid-19. Nejen, že by nezabrala (neboť jsou dle typu určena k léčbě konkrétních bakteriálních nemocí), ale navíc by vám mohla uškodit. Dočasně totiž nabourávají imunitní systém, který se pak těžko pere s jinými infekcemi.

Jak se účinně chránit před virovými infekcemi včetně covid-19?

Dodržování hygienických pravidel, jako je časté a důkladné mytí rukou, používání virucidních dezinfekcí a nošení ochranných pomůcek, je v dnešní době již dobře zažitým a zároveň vysoce funkčním základem ochrany před všemi infekcemi, včetně covid-19. Krom toho Česká lékárnická komora doporučuje podporovat nespecifickou imunitu. Tedy pravidelně organismu dopřávat doplňky stravy, které pomohou posílit jeho obranyschopnost, konkrétně se jedná o vitamín D, betaglukany, zinek a selen. Zároveň je vhodné dodržovat zásady zdravého životního stylu - jíst pestrou a vyváženou stravu, dodržovat pitný režim, pravidelně se věnovat fyzické aktivitě a každý den strávit alespoň 20 minut na čerstvém vzduchu. Posílený imunitní systém nás sice možná před nákazou covid-19 zcela neochrání, určitě ale výrazně zvýší pravděpodobnost, že u nás bude mít nemoc bezproblémový průběh.

MK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (8)

 • Obrázek uživatele Eva Broučková
  Eva Broučková (anonym)

  Možná by nebylo od věci lidem připomenout, že by neměli kombinovat přípravky s obsahem paracetamolu a ibuprofenu, vždy jeden nebo druhý, také bych očekávala, že by se mohli zmínit maximální dávky/den, a že informace o tom, že přípravky s ibuprofenem by neměli užívat lidé , kteří berou léky na ředění krve. Chápu, že nejde zmínit vše, ale tyto důležité informace bych zde očekávala jako samozřejmost. Děkuji

  Lis 03, 2020
 • Obrázek uživatele drahoš
  drahoš (anonym)

  Kdy už si konečně někdo dodá odvahy a napíše o úspěšném léčení roztokem kysličníku chloričitého ClO2, kterému se říká CDS? V Latinské Americe pomalu kašlou na doporučení nějaké WHO a léčí se pitím roztoku ClO2 s velmi nízkou koncentrací 30ppm. Tamnější lékaři to dokonce podávají i intravenózně. ZKUŠENOST ZDRAVOTNÍKA SANITÁŘE SE CDS/MMS U COVIDU - ČESKÁ REPUBLIKA "Ahoj, dovoluji si poreferovat o průběhu Covidu u nás sanitářů v nemocnici. Byl jsem jediný, kdo z naší party užíval CDS/MMS a opravdu jsem měl nejlehčí průběh. Měl jsem pozitivní test na covid, nejhorší byl pro mě první den, bolest hlavy a kolen, zimnice a teplota 37,4 °C (běžně mi teploměr ukazuje 35,5). Na střídačku jsem pil klasické MMS s ataralginem, ale dosti ledabyle, hodně jsem prospal, přesto další den zlepšení, potom jsem už MMS nebral, postupně se to zlepšovalo a stále jsem se chystal na výrobu CDS, čtvrtý den jsem koupil kys.citr. a vyrobil konečně CDS s kys.citrón. za studena, tak jsem to pak CDS ještě trochu doléčil. Tím jsem chtěl říct že mám na sobě vyzkoušeno že oxid chloričitý na covid funguje. Lehlo nás 8 sanitářů a myslím že ostatní měli výrazně horší průběh než já, jako např. nastupující zápal plic... (nasazeny antibiotika). Ostatní měli týden přetrvávající vysoké teploty, u jednoho byl nutný převoz do nemocnice na kyslíkový přístroj..." https://www.facebook.com/groups/www.uzivamecds.webnode.cz/permalink/1781823428660015/?__cft__[0]=AZUbU71NQ-yAmcsJMsdestKu9wJYppOkGfy8JKrN8tSQx-YMSuD2OW_9KpQn65VvslvgI-uMuYOJucAnf1NN6rDuOVSciNmeiFNg_egUSDOHQ9GMtulTLUlk6ZfIFDETfhsHKct784RknXcfeRvbEbP9-v1yTUpFRrBTcH9-YTh7WJvn093gIS9tXDwfdrfWKCh5qbbreL_eNksOynLfagSx&__tn__=%2CO%2CP-R

  Lis 03, 2020
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Ačkoliv se léčili oxidem chloričitým, přesto se uzdravili.

  Lis 03, 2020
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Covid- 19 působí velmi na plíce úplně je prožere, pokud se přidá zápal tak je to konečná.

  Lis 12, 2020
 • Obrázek uživatele Mirka
  Mirka (anonym)

  Aspirin je na horečku dobrý z toho důvodu, že zároveň zabraňuje srážení krve, což je dost častý problém u nového koronaviru.

  Lis 13, 2020
 • Obrázek uživatele Daniela
  Daniela (anonym)

  paralen, vitamin C, D a hlavně probiotika . Ležet a odpočivat, lečit se

  Dub 30, 2021
 • Obrázek uživatele hrim
  hrim (anonym)

  Kamarádovi nebylo několik dní dobře, pak něco vykašlával z průdušek a dostal rýmu. Doporučil jsem mu monolaurin, s ním si vzal vitamín C a D, spal asi 20 hodin a byl v pořádku, jen zbytková únava. Test na covid nedělal.

  Kvě 13, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama