Reklama

Zrak a ledviny spolu souvisí

Ledviny a oči mají na fyziologické úrovni mnoho společného. Silné propojení mezi těmito orgány může mimo jiné znamenat, že onemocnění ledvin a očí mohou mít stejné příčiny. Tělo, podobně jako příroda, je složitý systém, v němž je vše navzájem propojeno. Proto když selže jeden orgán, mohou být zasaženy i některé další.

Existuje mnoho odborných studií, které zmiňují silné propojení mezi očima a ledvinami. Ukazují, že lidé, kterým selžou ledviny, mívají problémy s očima častěji než jiní lidé stejného věku. „Nejčastější příčiny selhání ledviny jako jsou vysoký tlak, diabetes, kouření a obezita představují zvýšené riziko rovněž pro většinu běžných onemocnění očí jako je věkem podmíněná makulární degenerace, diabetická retinopatie, zelený a šedý zákal,“ upozorňuje primář dialyzačního střediska Fresenius NephroCare v Benešově MUDr. Jaroslav Kopenec.

Lidé si symptomů často nevšimnou, pokud je nemoc teprve v počátku. Proto je důležité chodit na pravidelná vyšetření očí, která mohou nemoci v raných fázích odhalit. Vyšetření však může zjistit poškození zraku ještě před tím, než se příznaky začnou vůbec projevovat a včasná léčba může zabránit nevratnému poškození zraku. Sami oftalmologové zmiňují jako vyhovující dvou nebo tříletý interval preventivní prohlídky u mladých osob, od 40 let pak je vhodné nechat si oči zkontrolovat častěji. Kdo nosí brýle či kontaktní čočky, chodívá na prohlídku většinou podle potřeby. Pokud trpíte vysokým krevním tlakem nebo cukrovkou, měli byste na oční kontroly chodit pravidelně. Na vyšetření k očnímu lékaři může český občan přijít i bez doporučení svého praktického lékaře.

 

Reklama

Nejčastější vadou zraku je podmíněná makulární degenerace, jejíž příznaky jsou snížení ostrosti zraku nebo zkreslené vidění. Často se vyskytuje také diabetická retinopatie, která postupně poškozuje malé cévy v sítnici, což vede k poškození zraku a v některých případech i k slepotě. Lidé s diabetickou retinopatií začínají vidět černé skvrny nebo vnímají ztmavnutí či zkreslení obrazu v zorném poli. Obvyklý horizontální zorný úhel činí přibližně 180 stupňů. Zelený zákal ovlivňuje periferní vidění, což znamená, že se toto zorné pole zmenší. Příznaky pokročilého stádia mohou být zúžené zorné pole nebo „slepé skvrny“. Mnoho forem zeleného zákalu však nemá žádné varovné příznaky. Šedý zákal způsobuje, že se oční čočka, která je normálně čirá, stane neprůhlednou. Pacienti často říkají, že to vypadá, jako by se dívali přes zamlžené nebo matné sklo.

 

Řadě těchto onemocnění lze předcházet dodržováním správných stravovacích návyků a v případě selhání ledvin dodržováním doporučené diety. Dále pravidelným pohybem. Světová zdravotnická organizace doporučuje týdně minimálně 150 minut aerobní fyzické aktivity se střední intenzitou (například rychlá chůze, jogging, zahrádkaření) a posilování svalů. A důležité je také přestat kouřit. To vše samozřejmě vyžaduje určitý stupeň odhodlání. „Stačí postupovat krok za krokem, aby se člověk cítil každý den o něco lépe, a zároveň chránil svůj zrak i ledviny,“ doplňuje primář dialyzačního střediska Fresenius NephroCare v Benešově MUDr. Jaroslav Kopenec.

MK

Reklama

Komentáře

Věrka (St, 25. 9. 2019 - 12:09)
Co spolu souvisí, vím dááááááááááááááááávno od svého bylinkáře, a vždycky pomohl bez chemie a spolehlivě. Jednou jsem málem kvůli "očím" přišla o ŘP, ačkoliv jsem dr. vysvětlovala, že moje potíž se mi zdá jenom přechodná. Prý mne čeká operace. Zasáhl léčitel, ŘP "zázrakem" byl zachráněn, dalším "zázrakem" operace dodnes nebyla a dokud bude léčitel žít, ani nebude. Stalo se před 6ti lety. Léčitel mne zbavil také 30ti prášků denně, které mi stejně nepomáhaly, zato zdravotnické lobby ano. Málem jsem z toho umřela. Musím mít doživotně jen 1 kvůli ( zbytečnému ) odstranění štítné žlázy. Co nechodím k pánům doktorům, cítím se skvěle a k nim už jenom kvůli povinné zprávě k ŘP po 65. roce.
Mj.čeština! "Souvisejí", ne "souvisí". Jinak dík za některé hodnotné články.
Hedvika (Pá, 28. 2. 2020 - 10:02)
Dobrý den, paní Věrko. Mám také problémy s očima a zkouším o léčbě zeleného zákalu a makulární degeneraci najít co se dá. Stále věřím, že nemoc zastavím. Bylinkám věřím. Mohu se zeptat na jméno bylinkáře, který vám pomohl, případně odkud je?
Děkuji Vám moc.
! (Čt, 26. 9. 2019 - 11:09)
Jistý lékař objevil souvislost mezi okem a prdelí. Když píchl pacienta do prdele, tak zamrkal. Když ho píchl do oka, tak se posral.
P.S. pro Věrku: "souvisí" je správně. "Souvisejí" používají pouze Pražáci, ti také "musejí", "mizejí" a někdy i "chodějí".
Věrka (Pá, 4. 10. 2019 - 12:10)
Moje vysvětlování, proč je v 3.os. č.mn. zp.ozn času přít.tvar "souvisejí" jedině správný, by bylo delší, je to učivo 2.st.ZŠ na mnoho hodin. V druhém případě máte pravdu, na některých místech v Čechách se používá ve výše specifikovaném případu spisovně nesprávně delších tvarů (koncovka -ejí).

Znalost našeho mateřského jazyka je slabší a slabší, a souvisí to s klesající úrovní polistopadového školství. Já vím, každý nemůže znát a umět všechno, ale u lidí, kteří se mluvením a psaním dobrovolně rozhodli živit, by některé vědomosti měly být pokud možno perfektní. Proč - to bylo zase na delší psaní, ale to snad každému kulturnějšímu člověku dojde samo...
! (Ne, 6. 10. 2019 - 12:10)
Souhlasím, že lingvistika sloves je složitá a ne každý má potřebné znalosti. Podle toho pak vypadá jazyková kultura (hrubé chyby v titulcích novin atd.). Pokud jde o ta slovesa 4. třídy končící na -í, záleží tvar 3. os. mn. č. na přiřazení k příslušnému vzoru (prosí & trpí vs. sází). Hodně lidí to nedokáže a je jim to tím pádem jedno.
Saša (St, 6. 11. 2019 - 09:11)
Neritropin
Reklama