Reklama

Když duše způsobuje bolesti zad

Naše držení těla není jen fyzická záležitost. Už na držení těla je často na první pohled patrné psychické rozpoložení člověka.

Souvislost mezi držením těla a psychikou vyjadřují obraty jako „udržet si pózu“, „ukázat záda“, „brát něco na lehkou váhu“, „svěsit hlavu“ nebo „nést něco na bedrech jako těžké břemeno“. V průběhu života neustále střídáme různé polohy a při dostatečném vyrovnání není problém, když se psychické procesy projevují v držení těla nebo když člověk vlivem napětí nebo úleku doslova „ztuhne“.

Psychologie zad se stává problémem teprve tehdy, když dlouhotrvající starosti, nevyřešené psychické konflikty, silné přetížení a zátěž nebo sklony k depresivním stavům dlouhodobě ovlivňují nejen náladu, ale projevují se i na stavu zad.

Držení těla není jen fyzická záležitost

Stejně, jako se tělesné potíže a bolesti negativně projevují na naší náladě a psychické pohodě, mohou naopak i psychické problémy vést postupem času k tělesným potížím. Hlavní roli při tomto propojení těla a duše hraje vegetativní nervový systém, který řídí velkou část nevědomě probíhajících tělesných funkcí. Reguluje dýchání, metabolizmus, krevní oběh, hormonální rovnováhu, imunitní systém a v neposlední řadě i svalové napětí. Vegetativní nervový systém řídí také nevědomé reakce těla na určité vnější vlivy, například když radost, vztek nebo strach zrychlují dýchání a stoupne krevní tlak. Ve stresových situacích tak vegetativní nervový systém připraví tělo na archaický reakční vzorec „boj nebo útěk“ - a k tomu patří také výrazně zvýšené svalové napětí.

Reklama

Moderní stresové situace se dají pouze zřídkakdy vyřešit bojem nebo útěkem, alespoň ne v přímém, bezprostředním smyslu. Proto psychická zátěž často přetrvává delší dobu beze změny - a neustále napjaté svaly vedou za kratší či delší dobu k nepříjemnému napětí. Psychosomatické bolesti zad se také vyskytují tehdy, když psychická zátěž zůstává delší dobu nevyřešena nebo se nemůže otevřeně vyjádřit. Bolesti jsou pak voláním duše o pomoc.

Na jedné straně zřetelně upozorňují na problémy - pokud je bolest patřičně silná, nelze ji ani pomocí sebesilnější disciplíny potlačit. Na druhé straně mohou být bolesti zad dlouho očekávaným důvodem pro zařazení naléhavě potřebné přestávky nebo si konečně stanovit nutné hranice. To však neznamená, že bystetakové bolesti zad měli předstírat nebo přehánět - jedná se o skutečné bolesti, které potřebují léčbu a způsobují postiženému stejné utrpení, jako bolesti šíje po distorzi páteře. A ty zmizí většinou teprve tehdy, když se i pro psychickou příčinu najde řešení.

Fyzický trénink je přesto optimální ochrana - a sice také před psychicky podmíněnými bolestmi zad. Cílený pohyb uvolňuje svaly a přispívá k tomu, že se po tréninku budete moci opět skutečně uvolnit. Natahovací cviky tento účinek posilují a pomáhají při pravidelném provádění uvolnit také hluboko způsobené napětí. Trénované svaly nejsou zdaleka tak náchylné k bolestem a napětím. Kromě toho trénink pomáhá při odbourávání svalového napětí způsobeného stresem. A díky vzájemnému propojení těla a duše mohou zdravá, pohyblivá záda a rovné držení těla povzbudit i duši.

Zdroj: Dieter Grabbe - zdravá záda, nakladatelství Grada

Reklama

Komentáře

Nakladatelství Grada (So, 1. 1. 2011 - 19:01)
vydá každému jakoukoliv volovinu, jen když to přinese zisk a čtenáři to baští.
Kyselý hrozny (So, 1. 1. 2011 - 19:01)
vydá každému jakoukoliv...Proč ne? Taky bys vydával, kdyby ti to čtenáři baštili, co?
pro Kyselé hrozny (So, 1. 1. 2011 - 20:01)
Jasně že jo. Na lidské blbosti se zá zbohatnout nejlépe.
Hetzer (So, 1. 1. 2011 - 20:01)
Jasně že jo. Na lidské...Lidská hloupost je konstanta. Jediná věc, na kterou se dá spolehnout.
Zdeněk (So, 1. 1. 2011 - 21:01)
vydá každému jakoukoliv...Článek je o ničem. Žádné konkrétní informace ani doporučení. Čekal bych statistiku příčin a pravděpodopnost výsledků, konkrétní cviky. Amaterizmus
Kyselý hrozen (So, 1. 1. 2011 - 21:01)
Lidská hloupost je...No tak! Proč na tom nestavět...
pro Hetzer (Ne, 2. 1. 2011 - 13:01)
Nemyslím si, že lidská hloupost je konstanta, protože její objem ve vesmíru neustále vzrůstá. Někdy mám pocit, že přímo exponenciálně.
Petr
Hetzer (Ne, 2. 1. 2011 - 14:01)
Nemyslím si, že lidská...Bohužel ano :-(
olivia (Po, 3. 1. 2011 - 07:01)
Our company ,BEIJING NUBWAY S&T DEVELOPMENT CO.,LTDwas established in 2003.We are specialzing in the manufacture and exporting of beauty equipment for the skin improvement and skin disease treatment .
For example, IPL System,Nd-yag Laser(Laser tattoo removal),Ultrasonic Fat Burning,Ultrapulse Fractional CO2 laser, RF,Skin Analyzer System,LED Skin Care System ,Diode Laser and so on
If you want to find more products, please visit WWW.NUBWAY.COM, Now we are promoting Skin Analyserfor testing and analyzing Skin, also Microwave Fat Burning and Fractional Laser System and Oxygen Infusion System, Hair Analyzer is our promotion now,my email:[email protected],Phone number:008610-85786332
for the skin (Po, 3. 1. 2011 - 07:01)
To sem nepatří, jiné téma!!!!
radim ponec (Po, 6. 1. 2014 - 18:01)
no ja bych rekl ze kdyz je u kola poloprazdna predni duse tak ty zada boli vic jinak zdravim cau
radim ponec (Po, 6. 1. 2014 - 18:01)
jinak jak rikal pan peterka ve filmu zitra to roztocime drahousku lidska blbost je neomezena
Reklama