Reklama

Šedý oční zákal a přírodní terapie

Čím jste starší, tím častěji slyšíte o očních zákalech. Oční lékaři a odborníci v optometrii zkoumají, zda jimi netrpíte, kdykoli si dáte prohlédnout oči. V současné době strádají touto degenerativní nemocí ve Spojených státech přibližně čtyři miliony lidí a uvedený počet se během let příliš nemění. Přitom je možné oční zákaly v raném stádiu zastavit. Odstranění zákalu patří mezi nejčastější chirurgické zákroky.

Co to oční zákaly přesně jsou a jak vznikají? Oční čočky jsou za normálních okolností čiré. Můžeme je srovnat s tekutinou bohatou na síru z čerstvě rozbitého vejce, známou jako albumen (neboli vaječný bílek), který je, jak víte, čirou tekutinou, dokud jej nezahřejeme. Proteiny v čočce oka obsahují stejně jako tekutina vejce síru. Poškození těchto proteinů, nejčastěji zaviněné příliš silným působením slunečních ultrafialových paprsků, způsobí, že se zakalí. Tento proces se nijak neliší od změn ve vaječném bílku vystaveném teplu.


Mnoho lidí je postiženo menšími zákaly, které lékaři pečlivě sledují. Nenarušují schopnost vidět, nebrání ve čtení a řízení auta. Lékaři jen prostě dávají pozor a sledují, zda se stav nezhoršuje.


Některé zákaly dosahují takové intenzity, že se čočky zakalí. V tu chvíli je schopnost vidět zmenšena nebo úplně ztracena. Abychom dokončili analogii s vejcem, je to, jako bychom se dívali bílkem vařeného vejce proti světlu.


Léčení tradičního zákalu se většinou obejde bez agresivní snahy degeneraci zastavit. Možná vám řeknou, abyste nosili sluneční brýle s filtrem proti světelným paprskům UVA a UVB, ale to bude asi všechno. Lékaři vědí, že proces zakalování může probíhat velmi pomalu a člověk s ním může žít dvacet i více let a obejít se bez operace. Pokud však zákal zhorší vidění, lékař obvykle sahá ke skalpelu.
Operace zákalu se nejčastěji provádí na jednom oku v době, kdy se něco pokazí. Čočky se odstraní a na jejich místo se vloží implantát. Tím však často problém nekončí. Je docela možné, že operace zákalu bude muset být během několika let zopakována, a co znepokojuje ještě více, operace může být důležitým faktorem v mnohem vážnějším stavu, makulární degeneraci. Ta zahrnuje oxidační poškození DNA, degeneraci kapilár a tvoření zjizvené tkáně. Tyto stavy nelze přírodními léky zvrátit. Makulární degeneraci se můžeme jedině vyhnout nebo ji oddálit používáním antioxidantů. Zvýšení rizika iniciace této poruchy operací zákalu ukazuje, jak důležité je snažit se zákalům pokud možno vyhnout.


Zákaly má na svědomí nejen sluneční světlo, ale rovněž další poškození vyvolaná volnými radikály. Příčina úzké souvislosti mezi zákaly a stárnutím spočívá v omezení funkce epifýzy. Ta se s postupujícím věkem začne uzavírat a produkuje menší množství melatoninu, což má za následek masivnější poškození buněk čočky volnými radikály. Jestliže kouříte, máte cukrovku nebo jste vystaveni záření (včetně slunečního), problém se zhoršuje.


Bezpečnou cestou, jak zvýšit množství melatoninu a potlačit problém s očním zákalem, je konzumace nutričních doplňků kombinovaných s vitaminy C a E.


Čočky vašeho oka mají tukovou vnější výstelku, kterou může peroxidace lipidů peroxidem vodíku poškodit. Účinek peroxidu vodíku lze omezit na nejmenší míru antioxidantem glutathionem. Glutathion obsahuje tři aminokyseliny - cystein, glutamovou kyselinu a glycin. Technicky je znám jako tripeptid a neutralizuje peroxid vodíku v lipidech. Přestože je přirozeným produktem našeho těla, jeho množství se podobně jako množství melatoninu stářím snižuje. Na začátku problému se zákalem je vždy velmi nízká hladina glutathionu v krvi.


Za nepřítomnosti glutathionu peroxid vodíku brání DNA buněk v očních čočkách, aby se replikovala. Ve zdravém oku jsou nové buňky stejné jako staré. Ale po poškození peroxidem vodíku jsou nové buňky větší než staré a nemají pravidelný tvar. Ztrácejí schopnost reprodukce a jak léta míjejí, čočky se stanou matnými a zdeformovanými.


V současné době nelze zvrátit existující poškození oka zákalem. Ale můžeme poskytnout dlouhodobou ochranu. Zde plní preventivní funkci vitaminy C a E.


V říjnu 1977 zveřejnil American Journal of Nutrition první úplnou studii o vitaminu C a očních zákalech. Užívání samotného vitaminu C výrazně snížilo výskyt raných zákalů. Byl také hlavním faktorem, který způsobil, že se snížila vážnost případů existujících před studií nebo vzniklých během ní. Velmi důležitým přínosem studie bylo zjištění, že krátkodobé užívání vitaminu C není dostatečné. Celoživotním zájmem se musí stát každodenní užívání vitaminů C a E.


Dnes věříme, že vitamin E pomáhá zabránit zákalům stejným způsobem, jakým chrání všechny tělesné tukové tkáně. Protože je rozpustný v tuku, proniká stěnami buněk i výstelkou čoček. A dojde-li k jeho oxidaci, uvolňuje vitamin C, a ten působí na čočky jako omlazovací prostředek.


Co to všechno znamená? Květnové vydání Ophthalmology z roku 1998 přineslo informaci, že dobrý multivitaminový doplněk může snížit výskyt zákalů o třetinu. To znamená bez léků a bez chirurgického zákroku. Přidejte vitamin E a výskyt zákalů se sníží o polovinu. Přidejte vitamin C a vitamin E bude ještě účinnější.


Poznámka: Objevil jsem bioflavonoid, který poskytuje kvercetin - antioxidační ochranu proti tvoření zákalů a zvyšuje absorpci vitaminu C. Kvercetin se nachází v modrozelené řase a je dostupný jako nutriční doplněk.


Pamatujte si, že trvá několik let, než se zákaly vyvinou. Proto je potřebné, abyste přírodní lék proti nim užívali dlouhodobě. Naštěstí pomáhá i mnoha dalším částem těla. Nezapomeňte používat doplňky vitaminů C a E s alfa lipoovou kyselinou a bioflavonoidy.


Zdroj: James F. Balch, M.D. - 10 přírodních způsobů léčby, nakladatelství Pragma

Reklama
Reklama

Komentáře

Návštěvník (Čt, 15. 1. 2009 - 16:01)
Hezká reklama na potravinové doplňky.
Jan Svoboda (So, 10. 9. 2022 - 10:09)
Prosím, má někdo praktické zkušenosti s užíváním v případě, že již zákal propukl, zda došlo ke zlepšení. Děkuji Jan
Reklama