Reklama

Dlouhý věk je dar, o který se člověk musí zasloužit

Dlouhý věk je dar, o který se člověk musí zasloužit. I když totiž zdědí dobrou genetickou výbavu a má štěstí, že ho nepotká žádná nehoda, musí také sám hodně udělat pro to, aby se ve zdraví dožil sta let. Odborníci se shodují v tom, že je třeba žít zdravě, aktivně, pozitivně a správně se stravovat. Jakákoli aktivita, tělesná nebo duševní, vyhlídky na dlouhý věk zvyšuje.

"Rada je, abychom žili aktivně, správně se stravovali, cvičili své tělo i mysl, dobře se vyrovnávali se stresem, nebyli bolestínští, nefňukali, stýkali se s lidmi a byli aktivní. Jsou to prosté recepty, ale není jednoduché je dodržet," řekla ČTK lékařka Iva Holmerová.

V desetimilionovém Česku žilo ke konci srpna 510 stoletých a starších lidí. V roce 1907 či dříve se narodilo 428 žen a 82 mužů. Rekordní počet stoletých a starších lidí hlásí Japonsko, kde jich žije kolem 32.000. Každý pátý Japonec je nyní starší 65 let a do poloviny tohoto století se tento počet téměř zdvojnásobí. Podle demografů do té doby počet obyvatel Japonska poklesne o 30 procent na 90 miliónů obyvatel.

Podle Holmerové přispívá k těmto číslům i pověstná skromnost Japonců, nepřejídají se, obezita je u nich výjimkou. Pavel Suchánek z Fóra zdravé výživy zdůraznil, že kromě zdravé stravy je třeba také pravidelný a rozumný pohyb. V Japonsku je pro lidi běžné každodenní cvičení, oblíbené je například taiči.

"Pohybová aktivita je tam daleko větší součástí běžného denního stylu. Druhá věc je, že Japonci jedí daleko více ryb, zejména mořských, a hodně zeleniny. V podstatě se tam nepotkáte se sladkostmi, a když, tak jen jako chuťovky, nikoli jako základní a naprosto běžná součást jídelníčku," shrnul Suchánek.

Reklama

Podle něj je v silách Čechů se více hýbat. Nejdostupnější je chůze, stačí hodina denně. Z hlediska zátěže je jedno, zda člověk chodí lesem nebo po nákupním centru, jde o tu hodinu pohybu v kuse; dělá pro své zdraví více než když sedí v autě. Pravidelný pohyb zaručí i to, když si člověk pořídí psa a několikrát za den ho venčí. Pohyb není vyloučen ani u nemocných, často je dokonce součástí léčby, obézní například mohou plavat, lidé s vysokým tlakem jezdit na rotopedu nebo chodit na dlouhé vycházky.

Co se týče stravovacích zvyklostí Čechů, považuje Suchánek za problém vysokou spotřebu sladkostí a malou spotřebu ryb a zeleniny. Klasické sladkosti radí nahradit sušeným ovocem. Mlsat se dá i čokoláda s vysokým obsahem kakaa a müsli. Sladkosti je ale lépe jíst dopoledne, večerní mlsání přidává kilogramy. Pokud má někdo chuť na sladké večer, může si dát mrkev a obecně jakoukoli zeleninu.

Na dlouhověkost má každý národ svůj recept. Taoistický mistr Lu-Ťing-Juan, který údajně zemřel ve 256 letech, radí nikdy nespěchat a brát vše klidně: uklidni své srdce, seď tiše jako želva, choď čile jako pták a spi tvrdě jako pes. Dobré je vyhýbat se extrémním emocím a denně cvičit. Recept starých Řeků zase zní: nerozčiluj se, pij mléko s medem, pěstuj divadlo, gymnastiku a dožiješ se klidného vysokého věku.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Helena (Út, 13. 11. 2007 - 19:11)
Dobře, ale když je vám 100 let, nemáte už děti, kamarádi nejspíš také umřeli, takže co z toho života vlastně je ? A kamarádit se 60 letými už asi nejde.
Návštěvník (St, 14. 11. 2007 - 07:11)
Zlatá slova. Každý člověk by měl mít v sobě tolik slušnosti, aby v 80 letech umřel.
Petr
Návštěvník (St, 14. 11. 2007 - 07:11)
Na co budu dlouho žít, když pak prodlužují odchod do důchodu? Jenom dýl makat, aby se banda vyžírků měla lépe? Dík, nechci!
Kamélie (St, 14. 11. 2007 - 08:11)
Helenko,mé babičce je nádherných 96let.Děti má,vnoučata a pravnoučata..:-)
Tudíž v těhle letech je přesně obklopena těmi,o kterých píšeš,že již tento člověk NEMÁ.
Tak to možná bude v blízké budoucnosti,kdy rodina přestane existovat a začne doba individualismu.:-(
Růženka (St, 14. 11. 2007 - 09:11)
Jednou mi jedna velmi podnikavá sedmdesátiletá pani líčila své zážitky z dovolené v Maroku. Největší zážitek tam pro ni byl elegantní 92-letý pán, který se nezřekl ani jízdy na velbloudovi.
Eva (Pá, 25. 6. 2010 - 18:06)
Doporučuji Tchaj-ťi. Pro udržení zdraví je hlavně pravidelně cvičit. Já(61 let)chodím na tchaj-ťi (taiji taichi taiči) a nemůžu si to vynachválit. Záda mě od doby co cvičím nebolela a fyzicky i psychicky jsem na tom jako za mlada:-) Prostě plná energie. Zkuste to taky: www.tchaj-ti.cz nebo přímo na http://www.tchaj-ti.cz/seminare/letni-seminare.html
Reklama