Reklama

Oblasti, kde krystalizuje kyselina močová

Kyselina močová krystalizuje v kloubech, měkkých tkáních a ledvinách.

Klouby Krystalky kyseliny močové se usazují v blízkosti kloubů a poškozují kosti a chrupavky. To vede k opotřebování kloubů, což se označuje jako artróza. Koncové stadium představují typické dnavé prsty, které jsou silně deformované a omezené v pohybu. Nejčastěji je postižen kloub palce na noze, hlezenní kloub, zánártní klouby, kolenní klouby, prstové a zápěstní klouby. Po dnavém záchvatu je kloub opět schopný řádně fungovat a lze jej zatěžovat. Opakovaně se vyskytující dnavé záchvaty stejného kloubu jej poškozují a postupem času vedou k artróze.

Měkké tkáně

Krystalky kyseliny močové se usazují v měkkých tkáních (např. v ušním boltci a chrupavkách, okolních tkáních, jako například loketní, prstové na rukou i na nohou). Tkáně reagují na tyto krystalky jako na cizí tělesa a zapouzdří je, což je označováno jako dnavý uzel (tof)- Vytváření uzlů probíhá zpravidla bezbolestně a bez povšimnutí.

Ledviny Krystalky kyseliny močové se usazují z 20 - 40 procent v ledvinách nebo v přilehlých močových cestách jako močové kameny (urátové kameny). Tato sedimentace poškozuje ledviny trvale, urychluje hromadění moči a může způsobit infekci. Močové kameny mohou vést k ledvinové kolice.

Reklama

Lékaři hovoří o tzv. dnavé ledvině, kdy se mění ledvinové cévy, v ledvinách se ukládá kyselina močová a močové kameny vedou k zánětům a infekcím. Dnavá ledvina, která vzniká velice zřídka, může být příčinou poruchy fungování ledvin a zavedení léčby dialýzou. Často uběhnou měsíce nebo roky, než dojde k postižení kloubů při změnách ledvin způsobených dnou. Jestliže provedená medikamentózní a dietetická terapie následně vede k poklesu kyseliny močové, mohou se existující močové kamínky rozpustit a vznikají nové. Lékař může dodatečně předepsat další opatření.

Při výskytu močových kamenů musíte vypít nejméně 2,5 - 3 litry vody, zředěné ovocné šťávy, ovocného nebo bylinkového čaje denně.

Zdroj: Zdravá a chutná strava při onemocnění dnou - nakladatelství Computer Press

Reklama

Komentáře

Marušla (Pá, 27. 6. 2014 - 23:06)
Proti těm krystalkům celému našemu babinci pomáhá Enzycol, kupujeme si ho ve velkém, ať šetříme na poštovném :D
Reklama (So, 28. 6. 2014 - 08:06)
už proběhla - viz téma bolesti kloubů.
Reklama