Reklama

Migréna - bolest z nerovnováhy jater a žlučníku.

Má mnoho podob - rozpínavá a úporná tupá bolest celé hlavy a pocit jakoby měla každou chvíli prasknout, nebo vystřelující a ostrá bolest skrytá za jedním okem a šířící se do spánku jen jedné půlky hlavy. Poznáváte ji? Tvrdošíjnou a mocnou "královnu" všech bolestí - migrénu!

Pokud víte o čem mluvím, jistě jste již vyzkoušeli mnoho v současnosti již velice účinných analgetik, které dokážou úpornou bolest zmírnit nebo zastavit. Ale bohužel ji nedokážou odstranit, bolest se vrací často v pravidelných situacích nebo intervalech. Proč tomu tak je ? Snad proto, že prvotní příčina zůstává nepostižená?

A co podívat se na migrénu pod jiným úhlem, pohledem starým mnoho tisíc let. V tradiční čínské medicíně jsou za výše zmiňované bolesti hlavy odpovědné orgány jater a žlučníku. Proč právě tyto dva orgány?

Nerovnováha orgánu žlučníku a jeho akupunkturní dráhy probíhající boční stranou hlavy (často společně s dráhou 3 ohnišť) je odpovědná za typické bolesti poloviny hlavy. A co je nejčastější příčinou této nerovnováhy. Dalo by se říct, že neustálé dietní přetěžování tohoto orgánu mastnými, smaženými a pečenými jídly. Spouštěcím elementem bolesti jsou nejčastěji emoce. Patří mezi ně nejen závist, nenávist, nepřejícnost, ale nemalou roli hrají také emoce sdruženého orgánu jater - vztek, agrese (a to i potlačované), nahromaděná negativní energie kterých se spojkami přenáší do dráhy žlučníku a způsobuje poruchy toku energie v tomto meridiánu. Co dále může upozorňovat na disharmonii tohoto orgánu? Může to být např. hořká chuť v ústech po ránu, záněty očních víček, opakované záněty nosních dutin v dětství, nesnášenlivost některých mastných nebo přepalovaných jídel, česneku, alkoholu, čokolády?

A jak zasahují do mechanizmu vzniku migrény játra? Podle TČM plní játra v organizmu tzv. "zprůchodňovací funkci", týkající se toku energie a krve v organizmu. Při jejich nerovnováze způsobené stresem, negativními emocemi, špatným jídlem, nedostatkem pohybu dochází k poruchám toku energie a krve, jejich společnému stoupání do nejvyšších míst a hromadění - ke vzniku "papiňákového" efektu s tím rozdílem, že chybí regulační - únikový ventil pro nahromaděnou energii - proto ty rozpínavé a úporné bolesti?Jaké můžou být další projevy nerovnováhy jater? Bolestivá a nepravidelná menstruace, premenstruální syndrom, svědivé gynekologické výtoky, neplodnost, závratě, ale také potíže jako bušení srdce, nespavost, deprese, vznětlivá nálada a mrtvice?.

Reklama

Proč trpí migrénou nejčastěji ženy? Je to tím, že emoce je "ovládají" víc jako nás muže, kteří většinu problémů řešíme "velice rychle" - bez zbytečných emocí, nebo je jednoduše "pouštíme z hlavy". O hodně horší varianta, jako okamžité "italské" vyřešení problému a vypuštění nahromaděné "páry" je potlačování emocí, energie kterých se hromadí, stoupá nahoru a způsobuje bolesti hlavy?

Jak zvolit nejvhodnější léčbu migrény? Pokud se chceme zbavit bolestí nadobro musíme postihnout její příčinu, tzn. vykopat "kořen problému" a nejen osekávat jeho větvičky - tlumit bolest. Léčba musí být vždy komplexní - celostní, zahrnující nejen fytoterapii - léčbu vhodnými bylinami doplněnou o event. akupunkturu, ale také úpravu jídelníčku s vhodnou psychoterapií. Léčba migrény je jako u všech chronických potíží během na delší trať, ale vůle změnit zažité životní stereotypy a vzorce chování a vytrvalost ve změnách setrvat je vždy korunovaná úspěchem v cílové rovince.

MUDr.Marek Majerčík, Dr.Ac.

Reklama

Komentáře

XX (Čt, 17. 1. 2008 - 16:01)
Tyto problémy dobře řeší a vyladí pilulka hořce z www.patentnimedicina.cz mohu jenom doporučit z vlastní zkušenosti.Měla jsem migrénu 3x týdně a trvala 2 dny prakticky pořád.Již 3 roky nemám migrénu.
Reklama