Co znamená optimální zdraví?

Ájurvéda je známý medicínský systém uznaný již mnoho let celosvětově. Ájurvéda hledá rovnováhu na všech úrovních.Zkušený ájurvédský lékař se vyzná nejen v medicíně, ale také ve vaření, hudbě, astrologii, cizích jazycích, duchovnu a dalších oborech přispívajících k dobrému zdraví.

Měl jsem to štěstí, že mým učitelem byl ájurvédský mudrc Aghori Vimalandanda, muž, který se každý den řídil ájurvédskými principy. Na jeho příkladě jsem si ověřil, jak důležité je porozumění tomu, jak se vyrovnat s vlivy způsobujícími nerovnováhu. Každý vliv a projev našeho organizmu nebo zevních faktorů na nás působících ovlivňuje naši vnitřní rovnováhu pozitivně nebo negativně. Pokud se těmto vlivům přizpůsobíme, jsme zdraví; při narušení těchto vlivů směřujeme k nemoci.

Slovo Ájurvéda lze přeložit třemi způsoby: ?znalost svého zdraví?, věda o dlouhověkosti? nebo ?umění žít?. Ájurvéda učí lidi, jak se vyhnout nemoci, místo aby čekali až onemocní. Ájurvédské principy se zakládají na učení o propojení těla, mysli a ducha. Ájurvéda disponuje mnoha prokázanými léčivými metodami, je velmi cenná jako nauka o zdraví a nemoci.

Zdraví nelze jednoduše definovat. Poznat probíhající nemoc není těžké: lékařské knihy jsou plné popsaných příznaků a syndromů. Avšak harmonii všech buněk v těle a rovnováhu, které jsou více než jen nepřítomnost nemoci, lze stěží zjistit, i když ájurvédské techniky jako vyšetření pulsu to umí. Opravdové zdraví znamená stav trvalé rovnováhy, nikoliv přechodné zklidnění ,dieta apod. Pocit zdraví značí ?pocit pohody v sobě?, stav odmítající podrážděně reagovat nebo se dostat do stresu i v obtížných životních situacích.

Přesný význam sanskrtského slova svastha, v překladu zdraví, říká: ?Být svastha znamená navázat spojení sami se sebou.?

Ájurvéda hledá rovnováhu na všech úrovních. Čaraka odvážně uvádí, že žádný lékař nebude nikdy schopen sám léčit. Příroda samotná léčí a poskytuje zdraví. Lékař může pouze vytvořit takové podmínky sobě nebo svým pacientům, aby se samoléčebné síly mohly samy projevit.
Bohužel v našem světě (a v nás, protože žijeme obklopeni vnějším prostředím) existují vlivy, které vytvářejí nerovnováhu odpovídající pouze na agresivní fyzickou léčbu, jako je chirurgie, ozařování nebo chemoterapie. ?Medicína léčí nemoci,? říká Ájurvéda, jejíž filozofie je založena na volbě nejjednodušší terapie v léčbě, ale zároveň na použití
agresivnější terapie za předpokladu, že jemnější metody selhaly.

Žijeme v nedokonalém světě, protože jsme od narození nedokonalí. Ti z vás, kteří se snaží najít optimální zdraví, by měli začít pracovat s fyzickým tělem. Ájurvéda studuje přímo fyzické tělo zkoumáním, jak ovlivnit tkáně, orgány, vylučování a též detoxikací a omlazením organismu.

Autor: Dr. Robert E. Svoboda, ájurvédský lékař

Je prvním člověkem ze západního světa, který absolvoval ájurvédskou univerzitu a stal se ájurvédským lékařem s licencí k provozování praxe v Indii. Během studia i po něm byl zasvěcen do Ájurvédy, jógy, astrologie, tantry a příbuzných oborů. Strávil deset let života studiem a praktikováním v Indii. Po návratu na Západ učí a přednáší v mnoha zemích světa.

Viz: Dvoudenní Seminář Jak si prodloužit život bez nemocí - Jak si prodloužit život bez nemocí
- Prevence a přírodní léčba civilizačních nemocí - s legendou ájurvédské  a přírodní medicíny dr. Robertem E. Svobodou a dr. Claudií Welchovou se uskuteční 21.-22.3.2009 v Unitarii v Praze 1. Kontakt: .... tel. 603 221 522, nebo na adrese info@ayurveda.cz

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama