Co vzniká dřív - deprese nebo fyzická nemoc?

Když deprese udeří, lékaři obvykle zkoumají jako první, co se děje v mysli a mozku. Je však také důležité zkontrolovat, co se děje v těle, protože určité zdravotní problémy jsou spojeny s poruchami nálady. Ve skutečnosti mohou fyzické nemoci - a vedlejší účinky léků - být za téměř 10% až 15% všech případů deprese.

Není to neobvyklé, že fyzická nemoc vyvolá depresi. Až polovina pacientů s infarktem a jedinci s rakovinou cítí splín a mnoho z nich je diagnostikováno s depresí. Mnoho lidí, kteří trpí diabetem, Parkinsonovou chorobou nebo jinými chronickými stavy, jsou depresivní.

Dvě časté poruchy štítné žlázy často ovlivňují náladu. Pokud štítná žláza produkuje příliš mnoho hormonů (hypertyreóza), mohou se objevit manické příznaky. Pokud žláza produkuje příliš malý hormon štítné žlázy (hypotyreóza), může se objevit vyčerpání a deprese. Léčba onemocnění štítné žlázy může často zmírnit problémy s náladou.

Seznam však nekončí. Jiné zdravotní stavy spojené s poruchami nálady zahrnují určité neurologické stavy (roztroušená skleróza, Parkinsonova choroba, Alzheimerova nemoc), další hormonální nerovnováhy a některé nutriční nedostatky, jako je nedostatek vitamínu B12.

Funguje to i v opačném směru. Deprese může ovlivnit průběh fyzické nemoci. Např. při srdečních onemocněních deprese často způsobí pomalejší zotavení srdce po srdečním záchvatu a představuje zvýšené riziko pro budoucí srdeční potíže. pro léčbu rakoviny je též deprese přitěžující okolnost.

Pokud máte depresi nebo si myslíte, že byste ji mohli mít, důkladná fyzická prohlídka a pečlivá anamnéza mohou pomoci zjistit fyzický zdroj problému - a nejvhodnější léčbu.

Zdroj: Harvard Medical School

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Diabetes a deprese jsou přirozeným důsledkem užívání "léků na cholesterol" - statinů. Stačí si přečíst libovolný příbalový leták ke statinům nebo závazné stanovisko SÚKL, který přikazuje tyto skutečnosti do příbalových letáků uvést.

  Říj 23, 2018
 • Obrázek uživatele Jarmi
  Jarmi (anonym)

  Deprese je také častá při onemocnění boreliozou

  Říj 23, 2018
 • Obrázek uživatele Míšaa
  Míšaa (anonym)

  Já mám depresi, kdykoliv mám třeba i rýmu. Hodně špatně snáším jakékoliv stonání. Vyloženě se bojím nějakých vážnějších nemocí, jak to budu zvládat psychicky. Když vidím některé starší lidi, co se sotva sunou a přitom mají dobrou náladu, tak je obdivuji.

  Lis 06, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama