Co vše ledvinám škodí?

Chronicky poškozené ledviny má každý desátý dospělý v ČR. Ledviny většinou nebolí, třetina pacientů se dozví o své nemoci, až když musejí nastoupit na dialýzu. Mezi projevy onemocnění ledvin patří krev v moči, otoky nohou, únava, vyšší krevní tlak a časté noční močení.

Většinu onemocnění ledvin zpočátku neprovází bolest a nemají výrazné projevy. Neobvyklé snížení odcházející moči je až u nejvážnějších poškození ledvin. I lidé, kteří již docházejí na dialýzu, mohou močit zdánlivě normálně,“ řekl ČTK primář Martin Havrda z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.  Onemocnění ledvin může způsobit přesun močení do nočních hodin, ve dne člověk močí méně.

Dalším omylem je podle primáře to, že ledviny potřebují pro správnou funkci hodně tekutin. Zdravý člověk by měl denně vypít dva až tři litry, pacient s nemocnými ledvinami by množství měl probrat s lékařem.  “Zvýšený příjem tekutin je užitečný jen u opakujících se infekcí močových cest a močových kamenů. Nebezpečný může být u diabetiků, jejich poškozené ledviny často nedokážou přebytečnou vodu vyloučit, převodnění se projeví otoky nebo dušností,“ uvedl primář.

K vlivu kouření na ledviny doplnil, že poškozuje cévy v celém těle. Ledviny jsou systém složitých a specializovaných krevních cév. “Proto platí, že co škodí cévám, škodí i ledvinám,“ uvedl lékař s tím, že u kuřáků je mnohem vyšší riziko, že budou potřebovat dialýzu.

 Omylem je i to, že kila navíc nepoškozují ledviny. U řady nemocných je selhávání ledvin způsobeno právě přetížením z nadměrné obezity. Ledviny přetěžuje nadbytek masa a uzenin. Pacienti, kteří mají další choroby, jako vysoký tlak nebo cukrovku, by po poradě s lékařem měli upravit jídelníček, vyřadit třeba sůl, cukr či potraviny s velkým obsahem bílkovin.

Pro zdravé ledviny primář radí vyloučit kouření, nadměrné solení a přejídání a mít pravidelný pohyb, nejdostupnější je chůze.

Co ledvinám škodí a co propsívá?

ledvinám škodí: ledvinám prospívá:
kouření zdravá strava
tučná jídla a cukr střídmá konzumace masa
vysoký krevní tlak přiměřený pitný režim
málo pohybu dostatek pohybu
některé léky proti bolesti preventivní prohlídky
Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama