Co potřebujete vědět o kontakntích čočkách

Klasickým materiálem v kontaktních čočkách je hydrogel. Je to zároveň nejdéle použivaný materiál a své využití nachází samozřejmě i dnes, to především u hodně vysokých dioptrí nebo cylindů.

Mgr. Beneš, Ph.D. z katedry optometrie a ortoptiky LFMU popisuje nevýhody: „Nevýhodou jsou pak možné komplikace, především tvorba vaskulrizací rohovky. Takové čočky je ale potřeba každý den řádně vyčitsti a dezinfikovat, v případě, že se jedná o čočky s měsíční plánovanou výměnou.“

Již patnáct let jsou na trhu čočky silikon-hydrogelové, které mají oproti hydrogelu především větší schopnost propouštět kyslík pro rohovku. Vlastnost propouštět kyslík v takovém množství dává uživateli silikon-hydrogelových čoček možnost zvolit si dobu nošení čoček bez jejich vyndávání z očí. Tato doba může být až 30 denní. „Jako nevýhodu však lze uvést možnou větší tuhost tohoto materiálu,“ říká Mgr. Beneš, Ph.D. I když někteří výrobci nabízí čočky s velmi nízkým profilem, tedy tenké, které navíc nabízí mimořádnou pružnost a díky povrchové úpravě performa v podstatě odolává nečistotám a odumřelým buňkám, dvěma hlavním příčinám nepohodlí a podráždění na cestách), i ty je potřeba dle Beneše večer vkládat do víceúčelového čistícího a dezinfekčního roztoku.

Materiály jednadvacátého století.
„Jako roztok k uchování a čištění čoček bych zejména u lidí s citlivýma očima a alergiků doporučil bioinspirovaný roztok, který je svým jedinečným složením a vlastnostem blízký složení lidských slz. Velmi vysoká účinnost roztoku a zvlhčení kontaktních čoček až po dobu 20 hodin přináší uživateli maximální komfort,“ říká Beneš. Dlouhodobé nošení kontaktních čoček je vhodné konzultovat s vaším očním specialistou, který jediný dokáže odborně zhodnotit, zda jste vhodným adeptem pro takovýto druh nošení kontaktních čoček.
Pokud vám optometrista doporučí jinou variantu, např. jednodenní kontaktní čočky, nebo pokud vám dlouhodobé nošení čoček z jakéhokoliv důvodu nevyhovuje, vyzkoušejte materiál hypergel. „Čočky z hypergelu jsou novinkou na trhu. Jeho základní materiál využívá nové a moderní technologie ve zpracování. K dispozici jsou zatím v jednodením provedení, ale doufejme, že jejich vývoj bude probíhat i směrem např. k měsíčnímu nošení. O tento typ čoček není třeba se starat. Jednoduše se večer z oka vyndají a vyhodí,“ pochvaluje si novinku Beneš.

Oku vlastní.
Jednodenní čočky vyrobené z hypergelu jsou inspirované lidským okem. Obsahují 78 procent vody, stejně jako rohovka, a současně poskytují prakticky stejně kyslíku jako otevřené oko . „Vnější povrch čočky je navržen tak, aby napodoboval lipidovou vrstvu slzného filmu, která brání vysychání čočky. Udržuje tedy stálé optické poměry a dodává oku tolik kyslíku, kolik oko potřebuje, aby zůstalo zdravé, bílé. Hypergelové kontaktní čočky zajišťují více vlhkosti než kterákoli jednorázová denní kontaktní čočka dostupná v současné době na trhu, a to i po 16 hodinách nošení,“ uzavírá optometrista.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Táňa
    Táňa (anonym)

    Kontaktní čočky jsou perfektní, jsem neskutečně ráda, že nemusím nosit jen brýle, k tomu ještě kapky Ocutein Sensitive, co kupuju v lékárně a mám spokojený život

    Čer 07, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama