Co dělat při epileptickém záchvatu

Jestliže jste utrpěli poranění mozku a máte sklon k záchvatům, možná jste schopni rozpoznat varovná znamení, posadit se a říci někomu, co se stane. Když vidíte člověka, u něhož probíhá velký záchvat, první věcí je ochránit ho, aby se nezranil, a předcházet úzkostem u ostatních.

- Buďte klidní - mluvte na pacienta tiše a klidně.

- Ujistěte se, že pacient může volně dýchat: uvolněte oblečení a knoflíky kolem krku.

- Nedávejte postiženému nic do úst, pravděpodobně by to způsobilo víc škody než užitku.

- Člověk se záchvatem by měl být položen na bok s něčím měkkým pod hlavou: hýbejte jím jen tehdy, když je v nebezpečné pozici.

- Po odeznění záchvatu se může dočasně objevit zmatenost nebo bolest hlavy; pacient by měl tiše sedět nebo ležet, dokud se neuklidní, a měl by mít možnost spát, pokud si to přeje.

- Obvykle nebývá nutné vyhledat zdravotnickou pomoc, pokud záchvat odezní během pár minut a postižený neprodělá sérii záchvatů.

Ukázka z knihy Poškození mozku (Portál 2010)

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele michal
    michal (anonym)

    chci se zeptat moje matka mi nasedla do auta a zničeho nic dostala náke křeče začala napyat ruky a nohy po chvilce moc tvrdě usnula a měla jako by pěnu na rtech .....byla na c.t mozku a fše fpořadku take byla na eeg a tam take fše fpořadku a kurat řekly že ma malo magnezie...muže my někdo poradyt coto mohlo byt..budu moc vděčny za každou odpověd..děkuji moc.a omlouvam se za me chyby.. muj emayl..atila28@seznam.cz

    Říj 27, 2010

Přidat komentář

Reklama

Reklama