Co dělat po infarktu?

Desetina pacientů, kteří prodělali srdeční infarkt, má do tří let další takovou příhodu. Zhruba každý dvacátý s prodělaným infarktem pak během této doby z kardiovaskulárních příčin zemře. Část následných příhod je způsobena tím, že pacienti nedodržují doporučenou léčbu. 

Novinářům to řekl kardiolog Petr Ošťádal z Nemocnice Na Homolce.

Přestože se léčba akutního infarktu myokardu v posledních letech velmi zlepšila a lékaři dokáží díky moderní léčbě rychle zprůchodnit ucpané věnčité tepny, někteří pacienti podceňují následná rizika. Podle mezinárodních studií do tří let po prodělaném infarktu asi desetina nemocných zažije další infarkt, pět procent zemře z kardiovaskulárních příčin a dvě procenta mají cévní mozkovou příhodu.

Z tuzemské analýzy přežívání pacientů z infarktem podle Ošťádala vyplývá, že za rok po infarktu zemřelo deset procent pacientů, po dvou letech pak více než 13 procent. Asi desetina následných příhod je podle kardiologa způsobena tím, že nemocní nedodržují doporučenou léčbu.

"Skutečně pacient po infarktu je ve velmi vysokém riziku následné kardiovaskulární příhody. Musíme udělat vše pro to, abychom další příhodě zabránili a prognózu pacienta zlepšili," řekl Ošťádal. Novým postupům v prevenci, ale nejen jim, se bude věnovat kongres Evropské kardiologické společnosti, který začne v pátek.

Pacienti po infarktu by měli přestat kouřit, snížit svou tělesnou hmotnost, jíst zdravě a dostatečně se hýbat. Lékaři jim také často předepisují léky na snížení srážlivosti krve, snížení hladiny cholesterolu v krvi a krevního tlaku.

Kardiologové připomněli, aby lidé při příznacích infarktu, který se projevuje například bolestí v prsou, ihned vyhledali lékařskou pomoc. Během epidemie covidu-19 totiž mnozí lidé příznaky podcenili a zůstali s infarktem doma. "Někteří na to doplatili cenou nejvyšší, jiní přicházejí nyní s projevy srdečního selhání a s dalšími komplikacemi," dodal předseda České kardiologické společnosti Aleš Linhart.

V ČR ročně prodělá infarkt mezi 10.000 a 30.000 lidí, podle Ošťádala přesná čísla nejsou.

ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele Pavlína
  Pavlína (anonym)

  Mám 42 a mám opravdu hodně vysoký tlak. Dříve jsem žila opravdu hrozně, ale teď se snažím s tím už rok něco dělat. Krevní tlak se mi však nedaří moc dostat do normálu... Jak mám tělu pomoci?

  Pro 13, 2021
 • Obrázek uživatele Marta
  Marta (anonym)

  Také se mi ani změnou životního stylu a pohybem nedařilo dostat tlak do normálu. Co mi ale pomohlo, bylo když jsem začala pravidelně užívat doplněk stravy s enzymem Serrapeptaza. Ten dokáže rozkládat mrtvé tkanivo a rozpouštět krevní sraženiny. Tím si dokážete zdravě snížit krevní tlak. U mě to tak fungovalo. Výsledky jsem viděla opravdu rychle.

  Pro 14, 2021
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Dávejte si na prsa vlhký drn. Sice to nepomůže, ale zvyknete si.

  Pro 14, 2021
 • Obrázek uživatele Pavlína
  Pavlína (anonym)

  Takže si měříte pravidelně tlak a po tom co jste to začala užívat, tak se vám tlak snížil? Rozumím tomu dobře?

  Pro 15, 2021
 • Obrázek uživatele Marta
  Marta (anonym)

  Ano, od doby co jsem začala pravidelně užívat doplněk stravy ENEREX SERRAPEPTÁZA od enerex-vitaminy .cz jednu tabletu denně, tak se mi tlak viditelně snížil. Měřím si ho pravidelně a zapisuji, takže to mám celkem slušně srovnané.

  Pro 17, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama