ČLK chce, aby lékaři mohli vyřadit pacienta i kvůli nedůvěře

Česká lékařská komora (ČLK) navrhuje, aby ministerstvo zdravotnictví rozšířilo v chystané novele zákona o zdravotních službách právo lékaře vyřadit pacienta z registru. Lékař by měl podle prezidenta ČLK Milana Kubka získat právo ukončit péči o pacienta i v případě, že je mezi nimi závažným způsobem narušena důvěra. Nového lékaře by pacientovi zajistila jeho zdravotní pojišťovna.

Svaz pacientů se obává, že tak lékaři dostanou nástroj k zbavování se drahých a náročných pacientů a těch, kteří si stěžují.

Jedná se o určitou analogii práva advokáta odmítnout klienta, který mu lže a zatajuje důležité skutečnosti,“ řekl ČTK Kubek.

Lékař by podle něj musel písemně zdůvodnit své rozhodnutí vyřadit daného pacienta ze svého registru. Za další pojistku pacientů považuje ČLK ustanovení zákona, že ukončením péče nesmí dojít k bezprostřednímu ohrožení života nebo vážnému poškození zdraví pacienta. “Důvodem samozřejmě nemůže být, že léčba je drahá nebo časově náročná,“ konstatoval Kubek. Poznamenal také, že po té, co Ústavní soud loni zrušil úhradovou vyhlášku a zavázal zdravotní pojišťovny neuplatnit či kompenzovat regulace úhrad, neměli by mít lékaři důvod vyřazovat drahé a časově náročné pacienty z péče.

Svaz pacientů ústy prezidenta Luboše Olejára upozornil v otevřeném dopise ministrovi zdravotnictví Svatoplukovi Němečkovi (ČSSD), že by se úprava mohla vztahovat i na ty pacienty, kteří si opakovaně stěžují nebo podali na lékaře trestní oznámení.

“Hledáme řešení pro případy, kdy je lidsky a psychologicky neúnosné, aby lékař o pacienta při ztrátě vzájemné důvěry, ke které došlo ze závažných důvodů, nadále pečoval,“ hájí návrh Kubek. Spory mezi pacienty a lékaři podle něj nejsou na denním pořádku, ale právníci komory musí občas řešit závažné případy. Několikrát se třeba stalo, že pacient svého lékaře fyzicky napadl, věc řešila policie, ale lékař se o daného pacienta přesto musel dále starat, protože pacient lékaře změnit odmítal, doplnil.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová má zato, že ze strany Svazu pacientů jde o předčasný poplach, návrh novely zatím neprošel ani vnitřním připomínkováním ministerstva. Pokud se v procesu přípravy dostane dál, budou mít pacienti možnost se k němu vyjádřit. “V této chvíli ještě není ani na stole, je ve fázi zvažování,“ řekla ČTK s tím, že úprava formulace bude možná.

Podle nynějšího znění zákona může lékař ukončit péči o pacienta v případě, že ho předá s jeho souhlasem jinému lékaři, když pacient nesouhlasí s poskytováním veškerých zdravotních služeb, ale také když závažným způsobem omezuje práva ostatních pacientů či úmyslně a soustavně nedodržuje navržený léčebný postup. I pro tento výčet platí, že ukončením péče nesmí dojít k bezprostřednímu ohrožení života nebo vážnému poškození zdraví pacienta.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (10)

 • Obrázek uživatele Sokolova
  Sokolova (anonym)

  Vy jenom na pacienty, co má ale pacient dělat, když se najednou stane , že se jednání či nějaké věta pacienta dotkne. Na víc mě je58 let mám polovinu zubů jinak můstky a td. Při představě že po nynější opravě kolem 65 půjdu na další vrtání, broušení znovu,nezlobte se ale já bych chtěla vše ven a dát si običejné umělé zuby. Byla jsem u třech stomatologů a neuspěla jsem. Co dál, někdy si připadám jako žebrák, prosi se o přijetí mezi pacienty dotyčného lékaře a pak další prošení. mě to třeba už nebaví. NASHLEDANOU

  Lis 04, 2014
 • Obrázek uživatele ajka10
  ajka10 (anonym)

  Vy jenom na pacienty, co má...Milá paní,buďte ráda,že máte ještě nějaké své zuby a zbytek půjde nějak nahradit.Proboha,co by ostatní za to dali a mají klapačky.Pak byste teprve poznala,jací jsou chudáci,protože se nemohou dobře najíst,mají otlaky a obYčejné protézy jim praskají,lámou se.Na lepší si beztak budete muset připlatit.

  Lis 04, 2014
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Schopný lékař kopne do vrtule a jde vydělávat do zahraničí za 10x víc peněz. U nás zůstávají jenom ti neschopní. Je jich méně než by bylo třeba, a tak si můžou diktovat podmínky, kterého pacienta si vezmou a kterého "kvůli nedůvěře" ne. Za normální situace by platilo, že lékaři jsou tady pro lidi, a ne lidi pro lékaře.

  Lis 04, 2014
 • Obrázek uživatele ???
  ??? (anonym)

  To ale vedení ČLK jaksi zapomíná! Oni přece tady nejsou k vůli lidem? Hrabou jak nevím co a ještě si budou vybírat koho ošetří a koho né? Dokud je lidi nebudou houfně žalovat ať už pro odmítnutí nebo za zmršenej zákrot tak se nic nebude řešit!

  Lis 05, 2014
 • Obrázek uživatele taky padesátník
  taky padesátník (anonym)

  Vy jenom na pacienty, co má...Víte, já si myslím, že by bylo škoda zuby vytrhávat, když ještě máte svoje. Myslím, že pořád lepší můstky než vyndavací umělý churp.

  Lis 05, 2014
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Čím blbější zákon, tím má větší šanci na schválení, v tom našem Kocourkově.

  Lis 06, 2014
 • Obrázek uživatele !!!
  !!! (anonym)

  Sedí pacienti v čekárně u zubaře a dva se dohadují co vše kdo vytrpěl u zubaře.Po chvilce se přidá třetí a říká: Pánové, to vše nic není proti tomu, když se prořezávají třetí zuby! Těm se to moc nezdá a hned se ohradí, že se prořezávají první a bolívá to, že se prořezávají hruhé a bolívá to taky ale, že se prořezávají třetí to jsem ještě neslyšel? No jó ale já je den předtím spolknul!

  Lis 06, 2014
 • Obrázek uživatele lada
  lada (anonym)

  Schopný lékař kopne do...to je tedy po 40 letech komunismu tady opravdu hloupa reKce. co takhle aby ti "schopni" lekari zapaltilitucne ta studiau nas?

  Lis 11, 2014
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Milá paní,buďte ráda,že...no s těma klapačkama to není tak hrozné jak píšete.Chce to trochu cviku a můžu se najíst i s nima.Některé potraviny,třeba jablko prostě nakrájím na menší kousky,mrkvičku nastrouhám a je to v pohodě.Pro vyřešení problémů radím Vojenskou nem. oddělení čelistní chirurgie.Není třeba protekce ani doporučení,jen se objednat.Tak jsem to vyřešila radikálně já a zuby už mě nebolí.

  Lis 11, 2014
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  IVA anonym je možne vyřadit pacienta když jsem ho pět let nepotřebovala

  Led 16, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama