Cizí těleso v uchu

Příznaky:

 • Bolest v jednom uchu. Obtíže mohou kolísat od ostré a přerušované bolesti, přes svrbění a pálení až k stálé tupé bolesti.
 • Nepříjemný pocit cizího objektu v uchu.
 • Malé děti si mohou mnout ucho a poplakávat jako při zánětu ucha.
 • Možné je zvonění nebo bzučení v postiženém uchu, případně se projeví porucha sluchu.

  Děti jsou schopné si strčit do ucha cokoliv, oblíbené jsou hrášky, korálky, fazole a kousky gumy. Hmyz zřídkakdy vleze sám dovnitř ucha, i na samém kraji zvukovodu však může vyvolávat velmi nepříjemné pocity, bzučení a jiné zvuky.

  PRŮBĚH ONEMOCNĚNÍ:

  Zvukovod je vystlán citlivými nervovými zakončeními, takže i lehký dotek cizího tělesa může být bolestivý. Pokud se těleso posunuje dále dovnitř, dojde k poškození bubínku, středního i vnitřního ucha. Zánět, bolest a otok se zhoršují s narůstajícím časem, než je těleso odstraněno.

  SVÉPOMOC:

  Jestliže si děcko strčí něco do ucha, ihned je odvezte k lékaři. Pokud je v uchu hmyz, lze jej vylákat ven osvícením ucha jasným světlem v tmavé místnosti. Hmyz skutečně někdy vyleze sám. Nezdaří-li se to, můžete hmyz usmrtit nalitím trochy čistého alkoholu nebo oleje do ucha.

  LÉČBA:

  Skleněný korálek je někdy možné vypláchnout olejem nebo teplou vodou, ale výplach musí provádět lékař. Podle druhu tělesa je lékař zachytí či vytlačí zevnitř ven speciálními nástroji. U malých dětí je často k provedení zákroku nezbytná celková anestezie. Po vynětí tělesa se předepisují ušní kapky ke snížení otoku a bolesti. Pokud těleso vyvolalo zánět, jsou někdy nutná antibiotika.

  JAK POUŽÍVAT UŠNÍ KAPKY:

  1. Zkontrolujte funkci kapátka, případně si odměřte patřičné množství féku. Mějte po ruce kousek vaty.

  2. Lehněte si na bok nemocným uchem nahoru a odhrňte stranou vlasy.

  3. Uchopte ucho a táhněte jej zlehka dozadu a vzhůru, přiložte kapátko k ústí zvukovodu a aplikujte lék po stěně zvukovodu, aby mohl uniknout vzduch.

  4. Před posazením zlehka zasuňte tampon do ústí zvukovodu, aby lék nevytekl ven.

  5. Má-li dítě zvukovod příliš oteklý, lékař mu může místo vkapávání léku zasunout do ucha proužek gázy napuštěný lékem.

  PREVENCE:

  Nedovolte dětem zasouvat si cokoliv do ucha, nosu či jiných tělesných otvorů.
  Proti hmyzu používejte sítě na oknech, při táboření v lese prohlédněte před spaním spací pytle. I v našich krajích je vhodné použít moskytiéru (síť proti hmyzu). Nikdy nevsunujte do ucha vlásenky a vatové tamponky - snadno může dojít k poranění bubínku.


  Zdroj: Zbavte se bolesti - Průvodce novými i tradičními metodami mírnění a léčby bolesti - Readers Digest Výběr

  Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
  Diskuze ke článku
  Přidat komentář
 • Přidat komentář

  Reklama

  Reklama