Reklama

Civilizace přináší více alergií a poruch imunity

S výjimkou bodnutí vosy nebo včely se vše, co může vyvolat alergii, dostává do těla sliznicemi. Člověk má kolem 300 metrů čtverečních sliznic, zatímco kůže má jen dva metry čtvereční. Reakce sliznic se mění, v civilizovaných zemích je více alergií a poruch imunity, řekla ČTK profesorka Helena Tlaskalová z Mikrobiologického ústavu Akademie věd.

"Nárůst počtu nemocí je dán tím, že žijeme příliš hygienicky. Mléko v krabici se nezkazí, všude jsou přidané látky, které zabraňují tomu, co dříve bylo normální součástí a ovlivňovalo složení bakterií v těle," uvedla. Takzvanou hygienickou teorii doložila i britská studie, která zjistila, že děti ve městech trpí alergiemi častěji než děti na venkově.


Zkoumáním vlivu zevního prostředí se zabývá slizniční imunologie. Na 300 specialistů v tomto oboru se sejde v Praze od 5. do 7. října na sympoziu evropské společnosti slizniční imunologie.


Vědci z Akademie věd představí podle Tlaskalové výsledky výzkumu celiakie, což je alergie na lepek, a střevních zánětů typu Crohnovy choroby. Hovořit budou také o výzkumu složení mateřského mléka. "Novými metodami bylo zjištěno, že v mateřském mléce je mnohem více imunologicky důležitých látek, než bylo dosud popsáno, což podporuje tlak, aby matky kojily," řekla vědkyně. Podle ní průzkum potvrzuje, že kojené děti mají mnohem větší naději, že budou mít dobrou imunitu.


Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Hana (Pá, 6. 10. 2006 - 14:10)
Kde bych mohla najít výsledky z tohoto sympozia ohledně alergie na lepek? Poraďte.
gabča (Ne, 29. 6. 2008 - 22:06)
zkuste odkaz
http://www.bezlepkovadieta.cz/
Reklama