Reklama

Čištění zubů pro zdravé srdce

Čištění zubů může snížit riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice. Tvrdí to vědci z Kolumbijské univerzity, kteří zjistili, že lidé s nemocnými dásněmi častěji trpí aterosklerózou, tedy zúžením tepen. Ze závěru jejich studie, která byla uveřejněna v listu Circulation, vyplývá, že péče o zdravý chrup a ústní dutinu může působit jako součást prevence srdečních infarktů a mozkových mrtvic.

Vědci zkoumali bakterie v ústech 657 lidí, kteří neměli v anamnéze žádný infarkt myokardu nebo mrtvici. Změřili sílu krční tepny (krkavice), kterou proudí krev ze srdce do mozku a která se zkoumá při určování aterosklerózy.

Zjistili, že lidé, kteří měli více specifických bakterií způsobujících onemocnění dásní, měli také více zkornatělou krční tepnu. Při hodnocení brali v úvahu i další rizikové faktory kardiovaskulárních onemocnění.

Dospěli k závěru, že s aterosklerózou souvisí jen bakterie, o nichž se ví, že způsobují onemocnění dásní, nikoli jiné bakterie nacházející se v ústech. Vysvětlují to tak, že tyto bakterie zřejmě putují v těle krevním řečištěm, dráždí imunitní systém a způsobují zánět, který pak vyústí v ucpání tepen.

Souvislost mezi špatným stavem dentálního a vaskulárního systému naznačovaly i některé předchozí výzkumy. Ale podle doktora Moise Desvarieuxe z Kolumbijské univerzity, který studii vedl, teprve nový výzkum přinesl přímý důkaz, že onemocnění dásní může vést k mrtvici nebo ke kardiovaskulárním chorobám.

Reklama

"Vzhledem k tomu, že zánětům dásní lze předcházet a jsou léčitelné, může mít péče o ústní dutinu velký dopad na kardiovaskulární zdraví," řekl a dodal, že se bude pokračovat s dosavadními účastníky ve výzkumu, aby se zjistilo, zda ateroskleróza souvisí jednoznačně s nemocemi ústní dutiny.

Podle Judy O'Sullivanové z British Heart Foundation se může zánět ukázat jako klíčový faktor rozvoje srdečních onemocnění. "Nicméně by bylo příliš zjednodušené tvrdit, že infekce ústní dutiny sama o sobě vyvolává větší obavy než všeobecně záněty, protože záněty často souvisejí s dalšími rizikovými faktory srdečních onemocnění, jako je kouření nebo špatná strava," řekla.

Zdroj:ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama