Čištění zubů pomocí dentální nitě

Tam, kde nemůžeme z jakéhokoli důvodu použít mezizubní kartáček, nám poslouží dentální nit. Většina lidí dentální nit nerada používá, protože je jednou z nejsložitějších technik při čištění zubů.

Není správné jen lidem říci: kupte si nit a používejte ji. Čištění zubů dentální nití vyžaduje určitou zručnost, které je třeba se naučit. Těm lidem, kteří mají problém s nití manipulovat, můžeme doporučit zavaděč niti nebo speciální nit v párátku - flosetu.

Dentální nit se vyrábí o různé síle, může být voskovaná, nevoskovaná a třeba i teflonová. Může mít mentolovou příchuť, může obsahovat fluoridy. Práce s ní je trošku obtížnější, ale zase záleží na naší trpělivosti. I děti se s ní naučí pracovat, pokud jsou dobře instruovány a rodiče jim při prvních pokusech pomohou. Dentální nit lze používat na body kontaktu zubů - to je místo, kde se zuby svými mezizubními ploškami opírají jeden o druhý.

Další speciální nití je tzv. superfloss, který se používá na prostory mezi korunkami nebo mezičleny můstků. Nit má pevný zavaděč, následuje zesílená část a ještě je opatřena několika centimetry běžné dentální niti., která se dá použít na čištění mezizubních ploch. Říká se jí „tři v jednom“.

Zdroj: Zuzana Zouharová – Zdravý úsměv, nakladatelství MM Publishing

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele Vlaďka
  Vlaďka (anonym)

  Já jsem se s nití vždycky hozně natrápila... Prostě asi nejsem dost zručná. Ale mezizubní prostory se čistit musí, tak jsem naštěstí objevila mezizubní trysku a je to bomba!

  Čer 12, 2013
 • Obrázek uživatele anabela
  anabela

  také jsem o tom slyšela. airfloss je to samé, že? máto sestra a je maximálně spokojená. z další výplaty si to asi pořídím...

  Čer 12, 2013
 • Obrázek uživatele Vlaďka
  Vlaďka (anonym)

  nit je skvělá věc a co to...Tryska je dobrá, pokud ti při používání nitě krvácejí dásně nebo pokud ti to s ní jako mě moc nejde. Ta tryska se jen přiloží mezi zuby, vstříkne se voda a usazeniny se pěkně vyšplouchnou ven :-)

  Čer 14, 2013
 • Obrázek uživatele Ajťáčka
  Ajťáčka (anonym)

  Zubní nit je vhodná použít tam, kde se s mezizubním kartáčkem nedostaneme...já si včera koupila v drogerii Ageo Oral-B, mají tam výběr a za dobré ceny..

  Led 26, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama